Ketvirtadienis, 28 kovo, 2024
Kriptovaliutos ir P2P

Kritovaliutų apžvalga 2018-11-26. Kodėl Bitcoin burbulas sprogo lėtai?

2018-11-26

Bitcoin burbulas. Lygiai prieš 10 metų padariau analizę, kodėl bitcoin negali būti pinigų rinkos instrumentu. Aišku, per tą laiką daug kas pasikeitė: ir Šveicarijoje, ir Kalifornijoje bei Ohajuje dalis mokesčių leidžiama priimti kriptovaliutomis; išsiplėtė tinklas; ženkliai išaugo kriptovaliutų skaičius ir t.t..

Bet įspūdis, kad bitcoin yra Ponzi schema liko lig šiol. Nes bitcoin netapo populiaria peer-2-peer atsiskaitymo priemone internete, o jo kaina 2017 metais kilo vien dėl to, kad atsirasdavo tas, kuris sutikdavo mokėti vis daugiau.

Kol ilgainiui tokių norinčių nebeliko ir burbulas sprogo. Ir priešingai kitų burbulų sprogimui, kai kanai iki nulio nusirita per labai trumpą laiką, bitcoin kaina krenta, palyginus, nuosaikiai.

Ir tą dalyką galima paaiškinti vienu paprastu dalyku – tai technologija. Visos kriptovaliutos paremtos blockchain technologija. O tai revoliucinis sprendimas įvairiose gyvenimo sferose.

Susidomėjimas šia technologija, jos vystymas, palaikymas, pritaikymas leido ir leidžia kritovaliutų kainoms išlikti aukštumose, nors tam ir nėra jokio ekonominio pagrindimo.

Ir svarbiausia to priežastis yra likvidumo mažėjimas ar net visiškas jo praradimas.

O šiandien, kai masiškai užsidaro kriptofermos ir rigai pardavinėjami metalo laužui kilogramais, kai susilpnėjus rinkai, suaktyvėjo fiat’ininkų karas prie kriptovaliutas, bitcoin išgyvena itin sunkia dienas.

Ir svarbiausia to priežastis yra likvidumo mažėjimas ar net visiškas jo praradimas. Jei fiat valiutų likvidumą techniškai palaiko centriniai bankai, bitcoin likvidumo nepalaiko niekas, juk rinka nereguliuojama.

Čia susiduriam su paradoksu. Iš vienos pusės decentralizacijos principas ir reguliavimas yra priešingybės, nors jau seniai kalbama apie poreikį tas priešingybes suderinti.

Iš kitos pusės, centrinės reguliacijos nebuvimas leidžia rinkai reguliuotis pačiai (kas visai priimtina liberalams ir gal net fundamentaliems ekonomikos principams), tačiau tai niekaip neįtakoja likvidumo dydžio.

O likvidumas bitcoin rinkoje reiškia tik vieną – pinigus. O jų nėra. Pinigai iš rinkos dingsta labai sparčiai. O tokia tendencija savaime kelia klausimą, o kas toliau, ar bitcoin išliks apskritai? Juk visa ekonomika, o bitcoin tinklo palaikymas priklauso tai pačiai ekonomikai, remiasi į kaštus.

Taip sprogsta bitcoin burbulas.

Pelningas yra tik tas, kas sugeba valdyti kaštus. Bitcoin tinklas neturi nei galimybės, nei sugebėjimo tą daryti. Galima kasimo kaštus sumažinti, perkeliant fermas, bet vis tiek yra riba, kur kaštai žemiau nekrenta.

Banginiai ir fondai pučia bitcoin burbulas?

Iš kitos pusės, paties bitcoin likvidumas nėra vienareikšmiškas. Viena yra jo likvidumas palaikomas fiat valiutomis, kita yra paties BTC likvidumas, kurį palaiko rinkos banginiai ir kriptofondai.

Jei šiandien tarp „banginiai: ir „hodler” dedamas lygybės ženklas ir iš šio flango nesitikima bitcoin išmetimo į rinką ir kainos griūties, tai su fondais kitas dalykas.

Jie dirba klientams. Ir jei klientai bus nepatenkinti rezultatais (o jie nepatenkinti rezultatais), tai masiškai trauks pinigus iš fondų. Fondai pardavinės kriptovaliutas, kad atsiskaitytų su klientais. Kainos kritimas čia vyksta domino principu.

Grafiko analizė

Bitcoin kaina atšokus ir pradėjus kilimą, atsirado klausimas, kiek tai gali tęstis, gal verta jau uždaryti shortus ir imti longus. Lengva patikrinti. Vakar vakare 1 min grafike susiformavo fraktalas (baltas stogelis).

Kritovaliutų apžvalga 2018-11-26. Kodėl Bitcoin burbulas sprogo lėtai?
BTCUSD 1 min grafikas. Fraktalas

Ir jei mes žinome, kad rinka verčiasi tik fraktaluose ir niekur kitur (o tai mes tikrai žinome), tai tas pats fraktalas turi būti aukštesniuose perioduose.

3 min. grafike matomas tas pats fraktalas:

Kritovaliutų apžvalga 2018-11-26. Kodėl Bitcoin burbulas sprogo lėtai?
3 min grafikas

Fraktalas matosi ir 5, ir 15, ir 30, ir 45, ir 1H, ir 2H, ir 3H, ir 4H grafikuose:

Kritovaliutų apžvalga 2018-11-26. Kodėl Bitcoin burbulas sprogo lėtai?
4H grafikas

Čia fraktalas susiformavo po Raudonu Balansu.

Dieniniame grafike fraktalo jau nebelieka. Kas yra logiška trumpesnių grafikų išdava ir visa tai reiškia, kad down trendas dar tęsiasi.

Štai jums ir atsakymas, kad longinti niekas nedraudžia, bet rizika labai didelė. Sveikatos apsaugos ministerija perspėja, skant! 😀

Kritovaliutų apžvalga 2018-11-26. Kodėl Bitcoin burbulas sprogo lėtai?
BTCUSD 1D grafikas