Sekmadienis, 8 rugsėjo, 2024
Mokomieji Straipsniai

Krizės (patalog)anatomija iš virtuvės

Tu palauk su tais kopūstais ir paaiškink man, kas, po galais, yra ta Obligacijų pajamingumų kreivė (OPK), kuri sujaukia investuotojų protus bei emocijas ir sugeba didelius pinigų kiekius išvesti iš akcijų rinkos ir pervesti į obligacijų rinką? Na dar auksas perkamas dideliais kiekiais. Pakeliui prigriebiant sidabro*.

– Ar OPK dinamika gali sukelti krizę konkrečioje pasirinktoje šalyje ar net visame pasaulyje, dar didžiulis klausimas? Bet įveda sumaištį, tai tikrai. Nori sužinoti, kaip tai veikia? Srėbk barščius, aš tuo tarpu papasakosiu.

Įsivaizduok, kad tu su savo geru bičiuliu iškylauji gamtoje, kepi šonkauliukus, na, ten šašlus, tą, aną, gurkšnojate Verygos uždraustąjį.

Pačiam įkarštyje draugas įsidrąsina ir paprašo tavęs paskolinti jam vieną kitą tūkstantėlį – jis mat pirks Lambo. Ne už „ačiū”, žinoma. Pinigus žada grąžinti po metų.

Tu, tokią sumą gali paskolinti be bazaro, žinai, kad jis padorus žmogus, turi darbą, ką tik pakeltas pareigose ir šiaip uvažucha darbe. Žodžiu, rizikos čia labai mažai ir tu sutinki paskolinti su 5% metinių. Sukertat rankomis ir toliau smagiai linksminatės.

– Aha, geras dylas. Kur tas draugas? Noriu uždirbti 5% be rizikos.

– Tu srėbk, srebk, atsirado, mat, investuotojas…

Tai klausyk, kaip keičiasi situacija, jei draugas pinigus žada grąžinti po 10 metų? Tu, savaime aišku, jau pasigilini labiau. Kaip situacija pasikeis per 10 metų?

– Ilgai laukti. Neduosiu!

– Srėbk, filosofe! Variantų čia labai daug. Optimistinius atmetam, nes žinome, kad vyksta visokiausi ciklai – tūdy-siūdy, visokios krizės nutinka. O ir be krizės jo firma gali nustoti egzistuoti ar kitaip draugelis gali likti be darbo. Ar dar net blogiau. Ptfu-ptfu-ptfu…

Būdamas bedarbiu ar bomžu jis su savo Lambo nedaug depozitinės taros pririnks ir parduos, nors tai irgi geras verslo planas: festuose rinti depozitus. Todėl rizika gerokai išauga. Ir tu čia nepasikuklini, trigubai didesnius procentus užsiprašai. Nes rizika ir nusprendžia procentų dydį.

Tu ką skaičiuoji? Sakau tau, netelpa į Lambo tiek depozitinių, kad procentus išmokėti! Visus 15%.

– 15%?! Nuo šitos vietos, prašau, konkrečiau…

– Viskas čia yra labai gerai. Nes kuo tolimesnis grąžinimo laikotarpis, tuo mažiau jis prognozuojamas, tuo didesnė rizika neatgauti skolos.

Taip ir gauname obligacijų arba, galima sakyti, skolos pajamingumų kreivę.

Krizės (patalog)anatomija iš virtuvės
Taip piešiama OPK

– Na gerai, draugas nusiperka Lambo, aš užsidribau. O krizė čia prie ko?

– O va šalimoje pievelėje iškylavo kiti draugai, iš kurių vienam, irgi pritrūko pinigo nusipirkti Lambo. Ir jis taip pat paprašė paskolinti draugo. Metams.

Draugas užgiedojo 15% metinių palūkanų. Nustebęs bičiulis paklausė, o tai kokios palūkanos būtų 10-čiai metų. 5%, – jam atsakė.

– Ar jis durnas, ar nesveikas?!

– Na, žodis po žodžio ir pievelė pavirsta į ringą, kebabai ir buteliai balistinėmis trajektorijomis skraido. Smagi tokia neadekvatų zavarūcha!.. Atvaro pareigūnai, visus susemia ir vėl ramu.

Tai va, ekonomikoje viskas vyksta lygiai taip pat. Tik ten dėdės solidesni ir kostiumų neplėšo. Vos tik vienoje aikštelėje baltosios apykaklės pradeda pardavinėti trumpalaikes valstybės obligacijas ir pirkti ilgalaikes, kitoje aikštelėje prasideda muštynės, kas greičiau parduos akcijas.

O benzo į ugnį dar įpila zombadėžėse ir twitteriuose kalbančios bankų ir vyriausybių galvos: bla-bla-bla „moderate growth of economy„, bla-bla-bla „inflation target„, bla-bla-bla „kitaicai čmo„.

Žodžiu, kai tik OPK verčiasi, kaip dabar JAV, tai visas linksmumas ir prasideda rinkose. O kai akcijos krenta, tai po kurio laiko BVP augimas užsilenkia. Tada visi sako „o-jo-joi, kaip blogai…”

Bet dabar kol kas visi tyli, ypač žurnalistai. Ir jie apie krizę tau praneš tada, kai tu būsi išnešęs savo kruvinai uždirbtus ir, sėdėdamas ant aukso maišo arbatėlę gurkšnosi ir šypsosies į ūsą.

Krizės (patalog)anatomija iš virtuvės

Va, matai? Mėlyna OPK kreivė buvo tada, kai akcijų rinkose buvo laukiama tik korekcijos, kuri greit ir buvo, bet apie ekonomikos lėtėjimą kalbos nebuvo.

O bitcoinas tuo metu kainavo vos 300 žalio. Ir tu, debilas, nepirkai!!!

Dabar kainuoja 10K žalio ir tu dar vis neperki… Krizės lauki?

Tai dabar baigi srėbti ir bėgi parduoti bei pirkti. Na, tu mane supratai, ką parduoti, ir ką pirkti… Bėk, jau bėk!..

*Pirmą kartą paskelbta 2019 m. rugpjūčio 20 d.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.