Šeštadienis, 9 gruodžio, 2023
Straipsniai

Kur dingo Lietuvos auksas?

Lietuvos auksas. Ilgą laiką po Nepriklausomybės atgavimo, Lietuva savo rezervuose turėjo apie 5.8 tonos aukso atsargų. Šis kiekis yra pakankamai stabilus, nes, stojant į ES, įsipareigojome aukso kiekio ženkliai nekeisti.

Jis ir nesikeitė. Tik 2008-2009 metais aukso Lietuvos aukso atsargos pasipildė 40-čia kilogramų iki apie 5.82 tonos, po to kai 2004 metais atsargos buvo sumažintos iki žemiausios 5.78 tonos ribos.

Kas įdomiausia, aukso atsargų padidėjimas sutampa su pasaulinės finansinės krizės laikotarpiu bei tuo vyriausybės valdymo laikotarpiu, kurį dabar tiria speciali Seimo komisija.

Lietuvos auksas:


source: tradingeconomics.com

Taip pat matome, kad šiemet Lietuvos bankas aukso atsargas sumažino 20-čia kilogramų. Tai apie 1 milijonas eurų.

Kur dingo Lietuvos auksas?

Remiantis Lietuvos banko bankininkystės tarnybos direktorius Mindaugo Vaičiulio teigimu, kad aukso atsargos gali būti panaudotas ekstremaliais atvejais bei kaip rezervas, skirtas šaliai atlaikyti ekonominius, finansinius sukrėtimus ar kitas ypatingas aplinkybes; kyla klausimas, kokios ypatingos aplinkybės privertė parduoti auksą 2018 metų pradžioje?

Aišku, tas milijonas eurų galėjo būti suinvestuotas į aukštesnę grąža duodančius instrumentus. Jis tam ir naudojamas, tik nebūtina pardavinėti.

Teks palaukti Lietuvos banko metinės ataskaitos, kuriame, kaip tikimės, rasime atsakymą…

%d