Kur investuoti 10 000 eurų?
Dažnai forumuose matome klausimą: turiu 10 000 – X0 000 eurų, kur man juos investuoti, nes esu ‘žalias’, nereikia tų pinigų ilgam, pakankamai saugiai ir kad dar procentai kapsėtų? Paprasčiau papasakoti, ko neturite daryti su ta suma, o tik paskui pasakyti, ką daryti.
Kur 10 000 eurų nedėti.
Taigi, jei ką tik gavote šią sumą, nepadėkite jos į savo taupomąją sąskaita banke. Jau daug metų indėlių palūkanos yra tokios žemos, kad nėra prasmės ten pinigus palikti. Jos niekada nebuvo aukštesnės už infliaciją. Tokiame indėlyje jūsų pinigai toliau praras perkamąją galią, nors ir mažesniu greičiu. Geriau jau išleisti vartojimui.
O gal jūs tikitės, kad indėlyje ši suma kažkada užaugs iki pradinio įnašo būstui? Galima tikėtis. Dažna patirtis rodo, kad taip ‘palikti’ pinigai pamažu išsileidžia, taip ir nepasiekus norimo tikslo. Pinigai tokiu atveju lieka neinvestuoti. Vėl gi, geriau išleiskite pinigus dabar.
Kitas svarbus punktas – neieškokite trumpalaikės naudos. Pagunda paspekuliuoti akcijomis, valiutomis, ‘bitcoinais’? Žinoma, labai viliojančiai atrodo per metus sumą padvigubinti. Bet nedarykite to! Spekuliavimas tai individualus verslas. Jei tai tik jūsų svajonė laisvalaikiui, tai galų gale jūs prarasite pinigus.
Tai gal akcijos? Pavyzdžiui, dividendinės. Bet neskubėkite. Susižavėję kokia nors viena akcija ar gavę „patarimą” iš forumo, galite labai stipriai nudegti ir daug prarasti. Ypač jei nesigaudote akcijų rinkose.
Kur 10 000 eurų dėti.
Na pagaliau jau pradės mums pasakoti, kur investuoti pinigus. O aš ir pasakysiu: Dividendinio augimo akcijos! Ką???!!! Juk sakei, kad ne!. O jūs neskubėkite, sakiau. Viskas iš eilės… Iš jūsų tereikės tik kantrybės. Sutarkime, kad investuojame ne trumpesniam nei 1-3 metai laikotarpiui.
Investavimui naudosime „pasyvių pajamų” principą. Tai yra rinksimės tokius instrumentus, kurie generuoja pajamas ir kuriuos prižiūrėti reikia retai. Sakysim, kas mėnesį. Todėl mums reikia kiek galima mažesnės rizikos instrumentų:
- Dividendinės akcijos;
- Nekilnojamojo turto sutelktinis finansavimas;
- Tarpusavio skolinimasis.
Nesakau, kad tai idealiausiais rinkinys, bet gali būti, kad labiausiai tinkamas nepasišventusiam, o ir sumaniam investuotojui taip pat. Bet kokiu atveju, taip suinvestuoti pinigai tikrai dirbs jums, nepelys banko sąskaitoje. Pirmu atveju galima tikėtis dar ir kapitalo prieaugio; antru ir trečiu atveju galima tikėtis sudėtinių palūkanų efekto aktyviai valdant.
1. Dividendinės akcijos. Arba dividendinio augimo akcijos. Tai tokios akcijos, kurios stabiliai moka dividendus, ir kasmet vis didesnius. Iš čia ir atsiranda ilgas investavimo laikotarpis, nes per trumpą laiką nepastebėsite augančių dividendų efekto. Kaip rasti tokių akcijų? Aišku, gūglė jums į rankas!
Bet galima kiek paprasčiau, nors darbelio irgi yra. Tačiau žinant, kad pirksite nedaug akcijų, sakysim +- už 3 333 eurų, tai rasite gerų akcijų greitai. Paimkime klasiką: S&P 500 Dividendų aristokratų indekso akcijas. Pavyzdžiui, iš dešimtuko paimam pirmą akciją. Rašymo metu tai West Pharmaceutical Services Inc akcijos. TradingView patikrinam dividendų istoriją:
Dividendai auga, imam. Su W.W. Grainger Inc akcijomis ta pati istorija. Galima imti. Taip susirandam akcijų už mažesnę kainą, kad daugiau akcijų nusipirktume. Į dividendinį pajamingumą žiūrėkite taip: jūs nusipirkote akcijas už konkrečią kainą. Tai dividendams augant kils ir jūsų portfelio akcijų dividendinis pajamingumas.
2. Nekilnojamojo turto sutelktinis investavimas. Tai reiškia, kad kartu su kitais investuotojais investuojate į perkamą/statomą nekilnojamąjį turtą ir tada gaunate nuomos mokesčio pajamas. Tai visiškai pasyvus būdas investuoti į nekilnojamąjį turtą.
Kas čia gali būti svarbaus mums? Investuojame čia per atitinkamas platformas. Jau yra Lietuvoje patikimų platformų, tai pasirinkimas yra. Čia geriausia paskirstyti lėšas ne tik per vienos platformos projektus, bet ir per kelias platformas. Taip sumažėja rizika, o pajamingumas lieka tas pats.
3. Tarpusavio skolinimas. P2P skolinimas. Čia taip pat skolinama per atitinkamas platformas. Pasirinkimo čia irgi netrūksta. Čia lygiai tas pats: paskirstome lėšas pagal skolintojus ir pagal platformas.
Pabaigai
Greičiausiai, jūs nuspręsite lėšas paskirstyti po lygiai, t.y. po trečdalį į kiekvieną instrumentą. ir gerai padarysite, Tai bene geriausias variantas. Dar labai gerai padarysite, jei iš karto visų pinigų nesuinvestuosite, Kiekviename trečdalyje dar pasilikite apie 20% lėšų. Visų pirma, kad jei kas ne taip, kad prarastumėte mažiau; visų antra, panaudoti juos rinkoje atsiradusioms galimybėms. O jos tikrai atsiras, kai ilgiau painvestuosite ir labiau susipažinsite su ta rinka.
Dar priedo pamodeliuokime lėšų paskirstymo scenarijus ir pasižiūrėkime, kokį tikėtiną pelną gautume per metus:
Turėdami tokį pasiskirstymą nesunkiai pasirenkame variantą. Žinoma, tai tik sąlyginiai skaičiai, bet pasiskirstymo principas išlieka nepakitęs. Tai pelnas per metus. Reinvestuojant gautas pajamas, jūs galutinį investicijos pelną padidinsite. Ir gal net ženkliai padidinsite.
Reinvetuojant lėšas proporcijas išlaikome tokias pačias. Jos gali keistis tik tuo atveju, jei ženkliai pasikeičia kiekvieno instrumento metinis pajamingumas.
Dėkojame, kad perskaitėte šį straipsnį, o jei turite klausimų ar komentarų apie tai, palikite juos toliau pateiktuose komentaruose!