Latvijas Balzams akcininkams – „kalinio dilema“

Latvijas Balzams akcininkams: parduoti ar neparduoti?

Rusiškos kilmės S.P.I. grupei paskelbus pasiūlymą supirkti Latvijos alkoholio gamybos bendrovės Latvijas Balzams akcijas, smulkieji šios įmonės akcininkai turi spręsti vadinamąją „kalinio dilemą“ – pardavus akcijas ir sėkmingai įvykus pasiūlymui, lauktų akcijų supirkimas didesne kaina.

Tačiau kadangi S.P.I. grupės valdoma „Amber Beverages Holding“ minimaliai perka tik 3 proc. Latvijas Balzams akcijų, akcijų neparduodantys smulkieji rizikuoja likti prie suskilusios geldos, praneša Investuotojų asociacija.

„S.P.I. grupė ilgą laiką ignoravo Latvijas Balzams smulkiųjų akcininkų interesus – valdydami beveik 90 proc. akcijų, uždirbtą pelną išmokėdavo ne dividendais, o skolindavo grupės įmonėms. 2015 m. trečiojo ketvirčio pabaigoje Latvijas Balzams paskolos ir gautinos sumos iš susijusių įmonių viršijo 80 mln. eurų ir prilygo įmonės nuosavam kapitalui.

Smulkiųjų kantrybės taurę perpildė Latvijas Balzams pernai sudarytas įmonei nenaudingas nekilnojamojo turto sandoris“, – sakė Investuotojų asociacijos valdybos pirmininkas Vytautas Plunksnis.

Pasak jo, nors pateiktas 9 eurų už akciją pasiūlymas vertina Latvijas Balzams gerokai daugiau, nei prieš tai akcijos kainavo biržoje, šia kaina įmonės kapitalizacija siekia67,5 mln. eurų  ir yra aiškiai per maža.

„Jeigu pasiūlymas įvyktų ir S.P.I. peržengtų 90 proc. ribą, būtų galima reikalauti supirkti akcijas už buhalterinę vertę, kuri artima 11 eurų už akciją, todėl racionalus investuotojas turėtų šių akcijų neparduoti.

Tačiau jeigu taip elgsis visi – pasiūlymas neįvyks, ir tolimesnė situacijos raida priklausys nuo S.P.I. veiksmų – pagrindiniam akcininkui atsitraukus, kaina biržoje gali ir sumažėti, – sakė V. Plunksnis.

Jo teigimu, į nuvertintas Latvijas Balzams akcijas investavo ir nemažai Lietuvos investuotojų, todėl asociacija kviečia atsiliepti norinčius kovoti dėl didesnės akcijų supirkimo kainos.

Prieštaringai vertinamą S.P.I. grupę valdo Jurijus Šefleris. Grupė ne vienoje pasaulio šalyje yra įsivėlusi į ginčus su valstybine Rusijos bendrove „Sojuzplodimport“ dėl degtinės prekės ženklų „Stoličnaja“ ir „Moskovskaja“. Lietuvoje S.P.I. grupė kontroliuoja didmenininką „Bennet Distributors“.

Facebook Komentarai
Patinka turinys? Palaikykite turinio kokybę Apie Investavimą Paprastai Patreon!

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: