Libra Coin – dar vienas Stablecoin iš Facebook
Ilgai lauktas Libra Coin White Paper pagaliau pasirodė ir galime jau sužinoti, ko mes čia taip labai ilgai laukėm. Kokia čia sensacija, apie kurią prakalbom, vos tik Facebook pas save uždraudė kriptotokenų reklamą? Pabandom ramiai pasižiūrėti, be jokių išankstinių lūkesčių…
Susipažinkime, kokią viziją mato patys kūrėjai. Libra coin yra skaitmeninė kriptovaliuta, paremta rezervais, sukurta blockchain pagrindu. Žmonės galės siųsti, gauti, išleisti ir apsaugoti savo pinigus, naudodami šią kriptovaliutą. Šis stablecoin’as bus pilnai padengtas tikro turto rezervais. Valiutų ir trumpalaikių vyriausybės obligacijų krepšelis dengs kiekvieną naujau sukurtą Libra, kas turėtų sukurti naujos kriptovaliutos vidinę vertę (intrinsic value).
Libra blokų grandinės tinklas valdomas tikrinimo mazgais (validator nodes). Tinko vystytojai yra Libra Association fondo nariai, kurie ir bus atsakingi už tokio mago paleidimą. O kai tinklas išaugs ir bus pakankamai savarankiškas, palaipsniui jis taps liberalus (permissionless mode of operation).
Ir kas įdomiausia šioje vietoje, Facebook pirma užsitikrino stambių finansų sektoriaus kompanijų ir net centrinių bankų palaikymą. O JAV Senatas liepą kviečia Facebook papasakoti apie Libra projektą. Tarp Fondo narių yra Mastercad ir Visa su PayPal. Sounds great! Yra Uber ir eBay; Vodafone ir Coinbase. Kitais metais siekiam turėti per 100 narių. Visą sąrašą rasite čia.
White Paper
Įvade nerasime nieko naujo, ko nerastume kitų kriptovaliutų ir žetonų baltuosiuose lapuose. Tas pats bla-bla-bla apie eilinio kripto poreikį. Libra apibūdinama ne tik kaip patogi naudojime kriptovaliuta, bet ir kaip finansinė infrastruktūra, ateisianti į pagalbą milijardams planetos žmonių. Jos privalumai:
- saugus, keičiamo dydžio (scalable) ir patikimas blockchain;
- vidinė vertė, paremta rezervais;
- valdoma nepriklausomos Libra asociacijos.
Tikimasi, kad Libra kaina išliks labai stabili, todėl ją mieliau atsiskaitymams naudos tiek pirkėjai, tiek pardavėjai. Kas, kaip ir koks yra blockchain, norintys gali susipažinti čia, kur yra nuorodos į techninius aprašymus. Mums, paprastiems vartotojams juk neįdomu, kokiomis staklėmis spausdina eurus. Mums įdomu, ką su jais galim nuveikti…
Rezervais pasirinkti ne auksas, o pinigų rinkos aktyvai – valiutų, trumpalaikių obligacijų, banko depozitų krepšelis – dėl didelio patikimumo ir itin mažo kainų svyravimo. Daugiau apie Libra White Paper skaitykite čia.
Piniginė
Libra puslapyje apie piniginę neradau jokios informacijos, Yra tik pačios kompanijos Facebook š.m. birželio 18 d. pranešimas, kad dukterinė kompanija Facebook Calibra iki 2020 metų sukurs kriptopiniginę kriptovaliutai Libra. Pinigine bus galima naudotis išmaniaisiais telefonais, taip pat paprastai, kaip ir mokėjimo kortelėmis. Ji taip pat laikysis ir reikalavimų, taikomų komerciniams bankams.
Iš čia matome, kad Facebook yra projekto iniciatorius ir pagrindinis vystytojas, tačiau piniginė Calibra yra atskiras nuo Libra Association projektas. Jau vien tuo, kad piniginė veiks reguliuojamoje rinkoje. Ir dar… Toks įspūdis, kad Facebook labai ilgai stebėjo kriptorinką, visus jos pliusus, visus jos minusus. Ir nusprendė įšokti į šią rinką.
Bet ne šiaip sau įšokti, bet įšokti lyderio pozicijoje su stipriu palaikymu ne tik verslo partnerių, bet ir iš valstybinių ir finansinių institucijų. Projektas dar neprasidėjęs, o jau dauguma problemų yra išspręstos. Žodžiu, Facebook nesėdėjo rankų sudėję, o pasinaudoję kitų pasiekimais ir klaidomis, sukūrė savo know-how ir tik paskui apie projektą paskelbė visam pasauliui. Va kaip reikia dirbti!
Išvados
- Ar tai įdomus projektas? Taip. Jis sudomina daug labiau nei shitcoinų projektai.
- Ar tai bus konkurentas bitcoin ir kitiems stablecoin’ams? Panašu, kad taip.
- Ar kotiruosis Libra kriptobiržose? Niekas dar nežino. Tačiau pagal savo aprašymą, tai pilnai gali būti bet kokios biržos instrumentas. Tačiau vystytojai, norėdami, kad tai būtų itin mažo svyravimo valiuta, gali nesutikti paleisti jos į biržą. Tačiau niekas neatmeta užbiržinių sandorių sutarta kaina.
- Bet gal į Forex pateks? O va čia būtų žiauriai įdomus reikalas. Tai būtų pirmas revoliucinis žingsnis kriptorinkoje po bitcoin!
Žodžiu, tai žiauriai ambicingas Libra coin projektas ir jam gali puikiai pasisekti. Tikriausiai, korektiška būtų palinkėti jam sėkmės!
Pingback: Kaip kriptovaliutos taps mūsų pinigų ateitimi? Pinigų evoliucija. 8 dalis – E.Investshop