Pirmadienis, 20 gegužės, 2024
NT

Lietuvos bankas skelbs lietuvišką Šilerio būsto kainų indekso versiją

Šilerio būsto indeksas. Siekdamas padidinti nekilnojamojo turto (NT) rinkos skaidrumą ir tiksliau vertinti būsto kainų tendencijas, o prireikus ir identifikuoti galimą NT rinkos perkaitimo riziką, Lietuvos bankas pradeda skelbti naują pasikartojančių sandorių būsto kainų indeksą (PSBKI).

Indeksas bus atnaujinamas kiekvieną mėnesį – iki 25 dienos. Naujasis indeksas bus lietuviška versija JAV skaičiuojamo pasikartojančių sandorių būsto kainų indekso „S&P CoreLogic Case-Shiller Home Price Indices“. Jis dar vadinamas tiesiog Šilerio indeksu, nes prie jo kūrimo prisidėjo lietuviškų šaknų turintis Nobelio premijos laureatas, JAV ekonomistas Robertas Shilleris.

Gyvenamosios paskirties NT rinka ir jos tvari raida yra itin svarbi tiek šalies ekonomikai, tiek finansų sistemos stabilumui. Ypač dabartiniu – pandemijos sukelto netikrumo ir neapibrėžtumo – laikotarpiu svarbu turėti operatyviai skaičiuojamą ir patikimą priemonę būsto rinkos stebėsenai. Šis indeksas ne tik papildo kitus esamus indeksus, didina rinkos skaidrumą, bet turi ir kitų privalumų.

Skaičiuojant lietuvišką PSBKI, ataskaitinio laikotarpio būsto kaina yra lyginama su anksčiau įvykusio sandorio to paties būsto kaina. Kadangi lyginamas tas pats būstas, automatiškai atsižvelgiama į specifines būsto charakteristikas, tokias kaip būsto vieta, aukštas, vaizdas pro langą, kambarių išdėstymas ir kt.

Tai leidžia išvengti kitų šiuo metu skelbiamų būsto kainų indeksų trūkumų, kai lyginami ne tų pačių, o panašių savo savybėmis sandoriai. Šiam indeksui apskaičiuoti reikia palyginti mažai duomenų, iš kurių svarbiausi yra sandorio data, kaina ir unikalus objekto numeris. Todėl šį indeksą galima apskaičiuoti per palyginti trumpą laiką ir dažnai greičiau nei kitų rūšių indeksus.

Šilerio būsto indekso nauda

Toks indeksas leis tiksliau įvertinti NT rinkos pokyčius. O prireikus operatyviau taikyti konkrečias priemones iš Lietuvos banko turimų makroprudencinių priemonių arsenalo. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad į PSBKI nėra įtraukiami pirmą kartą parduoti objektai. Pavyzdžiui, pastatyti nauji būstai – pastarieji į indeksą įtraukiami tik tuomet, kai yra parduodami antrą ar vėlesnį kartą.

Be to, PSBKI yra būdinga tai, kad būstai, kurie dėl savo savybių ar kitų priežasčių yra dažniau perleidžiami, indekse gali sudaryti neproporcingai didelį svorį.  Naujausi indekso duomenys rodo, kad butų kainos Lietuvoje ir toliau kyla, tačiau jų tempas sulėtėjo.

2020 m. lapkričio mėn. butai Lietuvoje kainavo 4,7% daugiau nei prieš metus, nors jų kainos kilo vidutiniškai 7,7% per metus. Vertinant butų kainų pokyčius trijuose didžiuosiuose miestuose, matyti, kad sparčiausiai jie brango Klaipėdoje – 7,9 proc. per metus. Vilniuje ir Kaune butai lapkričio mėn. kainavo atitinkamai 6,0 ir 4,9% daugiau nei prieš metus, o kitoje šalies dalyje – 6,2% daugiau.

Šilerio indekso duomenys

Daugiau informacijos apie pasikartojančių sandorių būsto kainų indeksą rasite Lietuvos banko internetinio puslapio statistikos skiltyje čia. PSBKI duomenų skelbimo datos čia.

1 pav. Lietuvos, Vilniaus ir kitos šalies dalies PSBKI 

Lietuvos bankas skelbs lietuvišką Šilerio būsto kainų indekso versiją
Šaltinis: Lietuvos bankas

2 pav. Kauno, Klaipėdos ir šalies teritorijos be trijų didžiųjų miestų PSBKI

Lietuvos bankas skelbs lietuvišką Šilerio būsto kainų indekso versiją

Nepaisant pandemijos ir didėjančio nedarbo, būsto kainos 2020 m. pirmąjį pusmetį ne tik nekrito, bet ir toliau kilo. Vis dėlto iš skirtingų laikotarpių duomenų šaltinių matyti nevienodos tendencijos: iš vienų duomenų matyti, kad augimo tempas spartėjo, iš kitų – kad lėtėjo. Taigi naujasis indeksas bus dar vienas būsto kainų matas, prisidedantis prie didesnio objektyvumo vertinant būsto kainų kaitą Lietuvoje. Vienas esminių šio indekso privalumų – aiški ir lengvai suprantama metodika bei publikavimo greitis ir dažnis.

PSBKI skaičiavimo metodika parengta atsižvelgus ir į viešos konsultacijos metu gautas pastabas bei pasiūlymus iš NT ir finansų rinkų dalyvių.

Prireikus metodika gali būti atnaujinta tam, kad indeksas kuo geriau parodytų Lietuvos būsto rinkos ir jos kainų pokyčius. Be JAV, oficialioje statistikoje taikomi PSBKI skaičiuojami ir kitose šalyse (pvz., Nyderlanduose, Kanadoje). Tinklalaidės apie PSBKI galima pasiklausyti čia.

Šaltinis:: Lietuvos bankas
Specialusis pav. - Lietuvos bankas

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.