Trečiadienis, 22 gegužės, 2024
NT

Lietuvos NT rinkos būsena

Teigiamos Lietuvos makroekonominės prognozės, pozityvios naujienos ES erdvėje leidžia spėti, kad Lietuvos NT rinka atsigaus ir greitai. Lietuvoje per pirmą šių metų pusmetį buvo sudaryti 5 investiciniai sandoriai, kurių bendra vertė apie 430 mln. LT. Bendras įsigyti turto plotas yra apie 127 tūkst. kv. m.

Jau parduoti verslo centrai „Alfa“, „Beta“, „Gama“, verslo centras Goštauto gatvėje, Vilniuje. Prekybai išstatyti Vilniaus „Verslo uostas“, prekybos centras „Europa“. Ekspertai mano, kad artimiausioje perspektyvoje NT rinkos augimas turi būti stabilus, jei rinkoje nepasirodys stambūs projektai.

Būstai

Vilniaus mieste rugsėjo mėn. būsto kainos kilo apie 0,2%. O per metus padidėjo 1,2%. Kaune ir Klaipėdoje rugsėjo mėn. būstų kainos krito 0,2%. Vilniaus mieste būsto kainos kyla aštuntas mėnuo iš eilės. 2013 m. jau parduota 3 396 būstų įskaitant ir mišriuose pastatuose. Tai 31% daugiau negu pernai tuo pačiu metu.

Nuoma

„Newsec“ duomenimis Vilniaus miesto prekybinėse gatvėse užimta virš 95% visų nuomojamų patalpų, o jų nuomos kaina per metus pakilo net iki 30%.

Žemės rinka

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas 2013 m. spalio 2 d. priėmė sprendimą civilinėje byloje dėl valstybinės žemės nuomos sutarčių negaliojimo. Teisėjų kolegija nustatė, kad valstybės žemės perleidimo santykių įstatyme įtvirtintu reglamentavimu siekiama užtikrinti, kad valstybės (savivaldybių) nuosavybė būtų tvarkoma taip, jog tai atitiktų visos visuomenės interesus, viešajam interesui teikiant prioritetą prieš privatų tiek žemės naudojimo tikslų, paskirties, tiek žemės naudojimo sąlygų atžvilgiu. Sprendime pažymėta, kad valstybės (savivaldybių) žemės perleidimo sandoriai, sudaryti pažeidus viešosios teisės principą, kai valstybės (savivaldybių) turtas įgytas kitaip negu nustatyta imperatyviuoju reguliavimu, pažeidžiant įtvirtintą tvarką ir šio reguliavimo tikslus (saugomas vertybes), yra niekiniai. Taigi valstybinė žemė gali būti išnuomojama tik griežtai laikantis imperatyviųjų teisės normų nuostatų.

Registrų centras praneša, kad per 2013 m. rugsėjį nupirkti 581 žemės sklypas. Tai 11,6% daugiau už nupirktus sklypus rugpjūčio mėn. Iš viso per rugsėjį parduoti 9 754 nekilnojamieji objektai. Tai net 25% daugiau už pernai metų rugsėjo mėnesio pardavimus.

Per 2013 m. Lietuvoje parduoti 5 592 žemės sklypai. Tai 22% daugiau negu pernai tuo pačiu metu ir net 62% daugiau negu visais 2009 m.

Projektai

AB „YIT Kausta“ suprojektavo ir Kauno miesto Energetikų g. Statyto beveik 2 tūkst. kv. m. sandėliavimo pastatą įmonei „Osama“. Sandėliavimo paslaugų plėtrai bendrovė skyrė daugiau nei 3 mln. Lt.

Seimas svarsto Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo pataisas, pagal kurias Nekilnojamasis Turtas nuo 2015 metų būtų apmokestinamas tada, kai jo vertė viršytų 750.000 Lt. Dabar NT mokestis skaičiuojamas, kai turto vertė viršija milijoną litų.