Madoff afera, arba apgaulės meistro istorija

Bernard Lawrence Madoff gimė 1938 metais Niujorke žydo šeimoje. Jo jaunystė, studijos ir karjeros pradžia apgaubti paslapties migla. Žinoma tik tiek, kiek pats apie tai karts nuo karto diskretiškai užsimindavo. Šiaip jis mėgo apsigaubti legendinio sėkmingo amerikiečio mito aura.

Baigė Far Rockway High School vidurinę mokyklą 1956 metais. Ten, būdamas 16 metų, susipažino su savo būsima žmona Ruth Aspen. Bernie, kaip jį vadindavo šeima, duodavo suprasti, kad yra baigęs Niujorko Universitetą su MBA (Master of Business Administration) laipsniu. Tačiau jokių tai patvirtinančių dokumentų niekas niekada nėra matęs. Tuo tarpu įtariama, jog jis baigė mažiau prestižinį Hofstros universitetą Niujorke politikos mokslų bakalauro laipsniu. Septintojo dešimtmečio pradžioje vedė Ruth Aspen. Santuoka dar ir dabar nenutukusi. Turi du vaikus: Marką ir Andrew.

Nuolatinė gyvenamoji Bernardo Madoffo vieta buvo Niujorkas. Čia jis turi nemažai nekilnojamojo turto. Dar visai neseniai turėjo iškilią rezidenciją Palm Beach‘e, dar kelias rezidencijas Valstijose bei rezidenciją Cap d’Antibes Prancūzijoje. Cap d’Antibes labai pamėgę Rusijos oligarchai ir mafija.

Madoff afera, arba apgaulės meistro istorija
Šaltinis: spekuliantai.lt

Madoff aktyviai dalyvavo įvairių žydų organizacijų veikloje. Įrodyta, kad su keliomis tokių organizacijų turėjo nelegalių finansinių operacijų. Šiaip Madoff vertinamas kaip labai pedantiškas ir skrupulingas žmogus. Dalį laisvalaikio jis skirdavo savo laikrodžių kolekcijos papildymui.

Dar būdamas moksleiviu, Madoffas atostogų metu uždarbiaudavo kaip gelbėtojas ar drėkinimo sistemų darbuotojas. Taip uždirbtus pinigus jis investavo į verslą. Būdamas 22 metų įsteigė pirmą savo investicinę bendrovę, kurios įstatinį kapitalą sudarė 5 000USD. Ši bendrovė tapo jo finansų imperijos pagrindu. Per 10 veiklos metų bendrovės vertė padidėjo iki 100 000USD, o 2000 metais Bernardo L. Madoffo valdomos Bernard L. Madoff Investment Securities LLC aktyvų vertė siekė 300 mln. USD.

Madoff verslas

Madoffo firma vystėsi labai dinamiškai. Ypač ji pradėjo stipriai augti po to, kai Madoffas tapo NASDAQ prezidentu bei ekskliuzyvinių klubų Palm Beach Country Club ir Boca Raton Club nariu. Daug iškilių šių klubų narių tapo ir Madoffo finansinių machinacijų aukomis.

NASDAQ‘e jis pirmą kartą pasaulyje pritaikė elektroninės prekybos technologiją. Klientų pasitikėjimą įgavo priklausydamas profesinėms biržos maklerių ir brokerių organizacijoms, užimdamas jose aukštus postus. Pasitikėjimą kėlė ir tai, kad jis buvo vienas iš iniciatorių ir steigėjų, kuriant International Securities Clearing Corporation, kurios viena iš funkcijų buvo maklerių ir tarpininkų bendrovių veiklos ir etikos standartų kūrimas ir prižiūrėjimas.

Papildomas bendrovės greito vystymosi elementas buvo „varovų“ tinklo sukūrimas. T.y. asmenų, kurie tiesiogiai ir netiesiogiai ragino kitus patikėti savo kapitalą Madoffui. Manoma, kad tokį tinklą jam padėjo suorganizuot žmona. Dauguma „varovų“ veikė tikrai įsitikinę, kad atlieka gerą misiją, nes patys tuo įtikėjo. Nors neįprastai dideli dividendai kėlė nuostabą finansų sferoje, tačiau niekas nesuabejojo taip gerai žinomo veikėjo ketinimais. O tuo tarpu, jau po visos aferos išaiškėjimo, Madoofas visą kapitalo likutį – 300 mln. USD – padalijo tarp įmonės personalo, draugų ir šeimos narių.

Šeima

Madoff afera, arba apgaulės meistro istorija
Ruth
Šaltinis: spekuliantai.lt

Visi šeimos nariai ir artimieji neigia ką nors žinoję apie B.Madoffo machinacijas, nors kai kurie ir dirbo jo bendrovėje. Taip pat nėra ir įrodymų, kad jie būtų prisidėję prie aferos. Tačiau negalima atmesti versijos, kad nors jei ir nežinojo, tai bent galėjo įtarti, kad ne viskas čia taip gražu, kaip atrodo.

Vis dėl to manoma, kad be artimųjų pagalbos, vienas Madoffas nebūtų galėjęs sukurti tokią korumpuotą sistemą, kuri įgalintų milžinišku išeikvojimus. Bernard L. Madoff Investment Securities LLC dirbo Jaunesnis brolis Peter Madoff, seserėnas Charles Wiener, abu sūnūs, brolėnas Roger, dukterėčia Shana. Žmona oficialiai nedirbo kompanijoje, tačiau aktyviai ją propagavo bei tvarkė teisinius klausimus.

Prabangioje Palm Beach vietovėje, Floridoje, vienas šalia kito stovi du namai. Vienas priklauso Bernardui Madoffui ir vertinamas apie 9.3 mln. USD, o kitas – jo broliui Peteriui ir vertinamas 4.6 mln. USD. CBS News reporteriai atliko tyrimą ir atrado įdomų dalyką. Antras namas įsigytas 2001 metais ir užregistruotas abiejų sutuoktinių vardais. 2006 metais Peteris perduoda visas teises žmonai, o po mėnesio ji namą įregistruoja kaip pagrindinę šeimos buveinę (homestead). Netrukus tą patį bando padaryti ir Madoffo žmona Ruth.

Tačiau vietos valdžia jai atsako. 2008 metais ji vėl pabando pakeisti namo statusą ir tas jai pavyksta. Namas Floridoje užregistruojamas kaip B. ir R. Madoffų šeimos gyvenamoji vieta. Esmė ta, kad pagal Floridos valstijos įstatymus, šeimos būstas (homestead) yra neliečiamas. Dabar jokie Madoffo kreditoriai negali kėsintis į šias rezidencijas.

Madoff afera, arba apgaulės meistro istorija
Šaltinis: spekuliantai.lt

***

Kiti B.Madoffo bendražygiai buvo Maurice Cohn ir Craig Kugel. Su Maurice Cohn jie drauge pradirbo beveik 40 metų. 1985 metais jie įkūrė investicinę bendrovę Cohmad Security Corporation, kuria taip pat stipriai domisi SEC (US Securities and Exchange Commission), Manoma, kad ši bendrovė buvo Madoffo finansinių sandorių priedanga. Bendrovė buvo įsikūrusi tame pačiame aukšte, kaip ir BMIS ofisas. Ten pat buvo registruota ir Madoffo ir Goldman Sachs įsteigta nedidelė kompiuterių programų bendrovė Primex Trading Llc, kuriai vadovavo Craig Kugel. Ši bendrovė taip pat atsidūrė SEC akiratyje.

Tarp „varovų“ taip pat būta labai žymių asmenų. Vienas jų Thierry de la Villehuchet, prancūzų aristokratas, investicinės bendrovės Access International vadovas. Jis ne tik įkalbėdavo pažįstamus investuoti š MDIS, bet ir pats investavo savo ir savo klientų kapitalą, t.y. apie 2 mlrd. EU. Kai afera iškilo viešumon, Thierry de la Villehuchet nusižudė savo apartamentuose Manhetene.

afera, arba apgaulės meistro istorija
Šaltinis: spekuliantai.lt

Dabar žinome, kad Ponzi schemos „verslininkui“ gresia ilgi, labai ilgi kalėjimo metai. Tuo pačiu norisi pamoralizuoti, kad atsakomybę su B.Madoffu turėtų dalintis ir nepamatuotas žmonių gobšumas.

afera, arba apgaulės meistro istorija
Šaltinis: spekuliantai.lt

Parengta pagal užsienio žiniasklaidą.

Pirmą kartą paskelbta Spekuliantai.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: