Manipuliavimas sidabro kainomis: Faktai ir fantazijos
Istorija apie manipuliavimą sidabro kainomis prasėdėjo labai seniai. Gal net keik netikėtai, kai 1974 m. mirė naftos magnatas H.L. Hunt ir savo kapitalą paliko šeimai. Tame tarpe ir broliams Herbert ir Nelson Hunt. Jie gavo neįtikėtinai didelę sumą pinigų ir nusprendė juos vėl investuoti į žaliavų rinką. Tik ne į naftą, kaip tėvas. o į sidabrą, nes „infliacija užkels sidabro kainą iki dangaus”.
Kažkur tą mantrą jau girdėjome? Ir visai neseniai, ar ne? Bet grįžkime į šį istorinį ekskursą. Pranešama, kad broliai spot rinkoje nusipirko net 35 mln. uncijų sidabro ir dalį specialiais reisais ir su apsauga išgabeno į Šveicariją. Maža to, jie pirko dar daugiau sidabro fjūčerių rinkoje. Sidabro kaina pakilo beveik iki 50 USD/Tr.oz. 1980 m. popierinis brolių pelnas siekė apie 100 mln. USD. Tais laikais labai solidi suma… Tik va bėda, fjūčerius jie pirko skolintomis lėšomis, t.y. fjūčeriai yra svertinis produktas.
Ir čia Comex bei Chicago Board of Trade, reaguodamos į neįtikėtino mąsto brolių pirkimus, skubiai pakeitė taisykles. Dabar žaliavų kontraktų pirkimui reikėjo didesnio depozito (margin requirements). 1980 m. sausio 7 d. broliams „suskambėjo” margin call’ai. Jiems teko mokėti milijonus priedo ir už laikymą, ir už palūkanas. O kovo 27 d. praleido visus margin call’us ir sidabro kaina nukrito iki 10 USD/Tr.oz.
Broliai pakliuvo į tokią bėdą, kad teko išsiparduoti viską: aktyvus naftos rinkoje, nekilnojamąjį turtą, Mersedesus ir Rolex’us. Viskas, kas jiems iš milijardinio turto liko, tai keli milijonai, arklidės ir 90 mln. mokesčių sąskaita, kurią reikėjo apmokėti per 15 metų. Žodžiu, bandymas „nugalėti infliaciją” pasibaigė liūdnai.
Reikia pastebėti, kad infliacija tada buvo labai aukšta ir siekė net 12-13%:
source: tradingeconomics.com
#SilverSqueeze šiandien
Lig šiol neaišku, ar broliai Hunt manipuliavo sidabro rinka, ar patys tapo manipuliavimo auka. Šiandien mums jų istoriją primena Reddit socialkės grupės WallStreetBets kampanija #SilverSqueeze. Forumo dalyviai tikėjo, kad savo spot ir fjūčerių longais išmuš komercinių bankų sidabro shortus. Bet spurtas buvo labai trumpas. Kaina pakilus iki 30 USD/Tr.oz, greitai rinka nusileido iki 25 USD/Tr.oz.
Tokie bandymai paveikti rinką, kaip mano analitikai, yra gana pavojingi. Tai gali būti kvalifikuojama kaip nusikalstama veika. Antra vertus, ir be teisinės atsakomybės, „sidabro anarchistai”, jei tokie ir buvo, greičiausiai, iš šio 2021 m. sausio galo spurto galėjo patirti didelių nuostolių.
Ir vis dėlto, mus domina vienas klausimas: tai manipuliuojama sidabro rinka ar ne?
Manipuliavimo sidabro kainomis teorija
Brolių Hunt istorijos pabaiga pagimdė kainų manipuliavimo teoriją. Tai šiuolaikinis Reddit jaunimas nieko naujo neatrado, jie tik įlipo į kiek aptrintus tėvų batus. 40 su viršum metų ieškoma pagrįstų įrodymų, kad sidabro fjūčerių kainomis manipuliuoja komercinių bankų kartelis, kuriame ryškiausias yra JPMorgan bankas; o gal net ir JAV Iždo departamentas su FED.
Teorija teigia, kad bankų kartelis stabiliai laiko short pozicijas sidabro fjūčerių rinkoje. Jie taip slopina sidabro kainą ir neleidžia jau kilti. Bet kokios bulių pastangos sutinkamos su dar didesnėmis short pozicijomis. Ir sidabro kaina nekils tol, kol kartelis neleis.
CFTC nuolatos stebi manipuliavimo atvejus
JAV Commodities Futures Trading Commission, paprašyta nepriklausomo investuotojo, 2008 m. atliko tyrimą dėl manipuliacijos, kuris buvo baigtas 2013 m. be rezultatų ir kaltinimų. Tačiau bankai, tokie kaip JPMorgan, vis dėlto patyrė ieškinius dėl sidabro kainos. Tiek JPMorgan, tiek HSBC 2010 m. spalio mėn. susidūrė su dviem atskirais CFTC ieškiniais, susijusiais su manipuliavimu sidabro ateities sandoriais didelėmis short pozicijomis.
Tačiau tik po metų pavyko išvengti teismo ir baudos, susitarus su CFTC, o dar vėliau JPMorgan laimėjo ieškinio atmetimą. Tokių ir panašių atvejų skaičiuojama ne vienas. Todėl teorija apie sidabro kainų manipuliavimą – ne iš piršto laužta.
Manipuliavimas sidabro kainomis 2011 metais
2011 m. tinklalapis Investingnews.com atliko savo skaitytojų apklausą „Ar tikite, kad sidabro rinka yra suklastota?” (Do you believe the silver market is rigged?). 66% dalyvavusių apklausoje atsakė „Taip”. Rezultatais buvo pasidalinta su žymiais tauriųjų metalų rinkos dalyviais ir paprašyta jų pakomentuoti rezultatus.
CPM Group vykdantysis partneris Jeffrey Christian tada atsakė, kad 90% žmonių, investavusių į fizinį sidabrą neužsiima jokiomis sąmokslo teorijomis. Ir tik apie 10% žmonių sidabras yra ne tik investicija, bet ir religija. O iš čia gimsta pakankamai įtakingos sąmokslo ir konspiracijų teorijos.
O Gold Anti-Trust Action Committee (GATA) vadovas Bill Murphy tais pačiais metais pareiškė, kad komitetas turi daugybę įrodymų apie aukso ir sidabro kainų manipuliavimą, surinktų viešai prieinamuose šaltiniuose, įskaitant ir FED protokolus. Tačiau Jeffrey Christianas teigia, kad įrodymai nėra tokie akivaizdūs, kaip GATA norėtų. Juose trūksta logikos, statistikos duomenų, o išvados padarytos iš prieštaringų dokumentų.
Žodžiu, jau prieš 10 metų manipuliavimo kainomis klausimas buvo aktualus ir akivaizdus atsakymas nebuvo surastas…
Manipuliavimas sidabro kainomis 2021 metais
Šiemet, kai Reddit bendruomenė WallStreetBets nusprendė „pamokinti” sidabro kainų manipuliantus, Investing News Twitter vėl uždavė klausimą „Ar manote, kad sidabro rinka yra manipuliuojama?“ Šį kartą akį rėžiantis 95.6% atsakė: „Taip“. Kas žinoma, nestebina, nes WallStreetBets veiksmai labai išpopuliarinti žiniasklaidos.
#Silver is still in the spotlight this week, and as @ArcadiaEconomic said on Wednesday, the manipulation story has gone viral.
— Charlotte McLeod (@Charlotte_McL) February 4, 2021
(Watch here: https://t.co/BONAxuxaxa)
We think we know which answer will win, but we’re going to ask — do you think the silver market is manipulated?
Ir ką jūs manot? CPM Group vykdantysis partneris Jeffrey Christian ir po 10 metų nepakeitė savo nuomonės. Kalbėdamas su S&P Global Market Intelligence, jis neieškojo žodžių kišenėje ir #SilverSqueeze“ veiksmus sugretino su tuo, kas nutiko su broliais Hunt. Jis teigia, kad broliai neturėjo ilgalaikės strategijos, todėl ir nudegė.
***
Taip pat jis abejoja, ar smulkūs mažmeniniai investuotojai yra pajėgūs pakelti sidabro (gal būt ir kito instrumento) kainą tiek aukštai, kad „nukenksmintų” short pozicijų laikytojus ilgam. Juos galima išmušti tik tuo laikotarpiu, tačiau nepakovosi prieš Wallstreet ilguoju laikotarpiu.
Be to, investiciniams bankas aukšta aukso kaina nekenkia. 2011 metais, kai sidabro kaina buvo pasiekusi beveik 50 USD/Tr.oz, tokie bankai, kaip JPMorgan (pagrindinis manipuliavimo sidabro kainomis teorijos herojus) uždirbo rekordinius pelnus. Tai toks netiesioginis paneigimas, kad bankai shortina sidabrą ir laiko žemas kainas. Shortinimas yra sąnaudos. Kainos kilimas – rekordiniai pelnai. O kas bankams labiau rūpi? Dideli pelnai ar abejotinomis sąnaudomis sumažėję pelnai?
Metals Focus vykdantysis direktorius Philip Newman taip pat mano, kad ši polemika turi „emocinį” pobūdį. Pasak jo, egzistuoja žmonės, turintys „tvirtą nuomonę“ apie tai, kaip turėtų būti nustatyta sidabro kaina. Jų pradinė prielaida yra tai, kad rinka yra manipuliuojama, todėl nematome tikrosios sidabro kainos. Mažai kas pritaria šiai nuomonei. Tie žmonės bando kovoti prieš tai, ko galbūt nėra. Bet jie sukuria tik geras antraštes ir praranda daug pinigų.
***
Tačiau mes turime ir kitą poziciją. GATA sekretorius ir iždininkas Chris Powell teigia, jog sidabro rinkoje vyksta manipuliacijos. Tačiau jis įspėjo, kad nėra lengva pasipriešinti vyriausybėms ir centriniams bankams, vadina juos „begalinių pinigų kūrėjais“. Jis ragina visus pasidomėti CME Group remiama Centrinio banko skatinamąja programa, suteikiančia vyriausybėms ir centriniams bankams prekybos nuolaidas. už prekybą ateities prekių biržose. Bet kaip matome, šita programa jau nebeveikia.
Kaip pastebi Arcadia Economics įkūrėjas Chris Marcus, 2021 m. vasario 1 d. sidabro ETF’o SLV kainos pakilimas ir su tuo susijusios apyvartos neatitinka sidabro pasiūlos ir paklausos statistikos iš Silver Institute. Tačiau yra ir kita pusė. Ilgametis tauriųjų metalų rinkos guru Metal Daily CEO Ross Norman sako, kad manipuliavimo teorija gimė iš to, kad bankai tikrai užima short pozicijas Niujorko fjūčerių biržoje.
Bet jie nežino, arba pamiršta, arba sąmoningai nutyli, kad tuo pačiu komerciniai bankai laiko long pozicijas Londono metalų biržoje. Tai savotiškas balanso sudarymas ir realiai manipuliacijos nebelieka. Tai paprasčiausias kapitalo valdymas.
O ką jūs manote?
Mes nesiekiame išsiaiškinti, ar manipuliavimo teorija yra tiesa ar ne. Neturime tikslo ką nors paneigti ar įrodyti. Mūsų tikslas yra dabar pasižiūrėti į situaciją rinkoje ir pamatyti jos nuotaikas. Ir taip, jos dvejopos. Tačiau negalima nuneigti to dalyko, kad JPMorgan Chase & Co nesipriešino su paskirta bauda ir už manipuliavimą kainomis tauriųjų metalų rinkoje 2020 m. rugsėjį sumokėjo 920 mln. USD baudą.
Tai vis dėlto manipuliuojama?! Neskubėkime su išvada. Manipuliavimai rinkose visada buvo ir bus. Vieni bus nubausti, kietiems pasiseks likti nepastebėtiems. Mūsų neturėtų dominti vienkartiniai, kad ir ilgesnį laiką trunkančios periodinės transakcijos. Mus domina permanentinis suinteresuotų institucijų priešinimasis sidabro kainų kilimui. Juk apie tai ši konspiracijos teorija ir kalba.
Išsakykite savo nuomonę, ką jūs apie tai manote. Jūsų nuomonė mums visiems labai įdomi: