Antradienis, 21 gegužės, 2024
NT

(Ne)Brexit kirto per turtuolių kišenę. Prestižinio NT kainos krenta drastiškai

NeBrexit. Kaip žinia, šalies nekilnojamos turto rinka visada skirstoma į mažesnes turto rinkas. Yra regioninės NT rinkos, yra miestų ir ne miestų NT. O ir tame pačiame mieste galima išskirti kelias rinkos zonas, tarpusavyje besiskiriančias dažniausiai kainų diapazonu. O kas lemia tokias kainas, šiame straipsnyje nėra taip aktualu. Mes kalbam apie Brexit šmėklos (kol kas nesigauna kitaip pavadinti) poveikį JK NT kainoms.

Ir ypač salos pietuose, kur jaučiamas, taip vadinamas, Brexit blues. Tuo tarpu šiaurinėje dalyje nekilnojamojo turto rinka dar „rami”.

Londono centre krenta kainos

Prestižinėje Londono dalyje, taip vadinamoje Prime Central, kaip tikimasi, yra didžiausios nekilnojamojo turto kainos visoje Karalystėje. Tačiau Brexit dalgis čia kirto labiausiai. Skaičiuojama, kad būsto kainos PCL krito kelioka ar net kelias dešimtis procentų.

Aišku, nieko labai nestebina, kad brangiausio turto kainos labiausiai ir krito. Pavyzdžiui, Kensington ir Chelsea, brangiausiose JK, ir jau nekalbant, Londono vietovėse per pastaruosius 12 mėn. kainos krito 21,2%, o Westminster, antrame pagal brangumą rajone, kainos krito 24,8% per tą patį laikotarpį. Hammersmith ir Fulham rajonuose kainos krito 19%. Camden ir Tower Hamlets rajona nukentėjo mažiau, kainos sumažėjo atitinkamai 11,5% ir 11,3%.

 

Nekaltinkim vien NeBrexit

Labai paprasta visą bėdą suversti JK bandymams pasitraukti iš Europos sąjungos, tačiau ne vien tik čia šuo pakastas. Yra ir daugiau veiksnių. JK žiniasklaidos liko nepastebėti vyriausybės jau padaryti ir siūlomi įstatymų pakeitimai, liečiantys užsienio nekilnojamojo turto investuotojus. Teigiama, kad pakeitimai gali pasunkinti NT įsigijimą užsieniečiams, ypač prestižiniuose rajonuose.

Nežiūrint, kad įstatymų pokyčiai galioja visoje JK, Londone, ypač centriniame, jų poveikis visada būna didesnis, nes čia užsienio investuotojų būna daugiausiai.

Bet jau galima teigti, kad rinka šiuos du faktorius įvertino kainose ir tolimesnio didelio kritimo vien dėl to negalima tikėtis. Dabar kainos gali kristi dėl itin blogų Karalystės ekonomikos rodiklių, kurie yra reali grėsmė, įvykus Brexit. Tačiau ir pats Brexit dabar kažkoks efemeriškas pasidarė ir apie jo likimą nieko aiškaus.

Žodžiu, gali būti, kad kritusios kainos yra geras metas pirkti NT Jungtinėje Karalystėje. Bet antra vertus, rizika (arba galimybė), kad kainos kirs dar labiau, išlieka labai aukšta.

Parengta pagal Global Property Guide.

 

CanvasJS.com