New Normal – Trumpomanija. 45 Savaitės Apžvalga
Trumpomanija labiausiai pasireiškė kapitalo rinkose. Respublikonų kandidato pergalė dabar patvirtinta. D. Trumpas tampa 47-uoju JAV prezidentu. Jis ypač pasinaudojo amerikiečių pasitikėjimo krize dėl šalies ekonominės padėties; daugiau nei 50% jų nurodė, kad tai jų pagrindinis rūpestis.
Respublikonai taip pat užsitikrino Senato kontrolę, kas palengvins federalinių teisėjų ir vyriausybės agentūrų vadovų paskyrimą, įskaitant galimą J. Powell’o įpėdinį Fed valdyboje 2026 m. Kita vertus, dar per anksti nustatyti, kuri partija laimės Atstovų rūmuose, nes kol kas demokratų kandidatai savo valstijose pasirodo stipriau nei K. Harris rezultatai. Investuotojai greičiausiai lauks rezultatų, prieš didindami savo pozicijas kapitalo rinkose. Abiejų Kongreso rūmų kontrolė lems mokesčių reformos ateitį, kuria siekiama sumažinti pelno mokesčio tarifą nuo 21% iki 15%, ir kurios laukimas iš dalies paaiškina šiandieninį JAV akcijų rinkų kilimą.
Šiuo etapu lieka du galimi scenarijai:
- Respublikonų Senatas, bet Demokratų Atstovų rūmai.
- Visiškas Respublikonų trijų rūmų kontrolės užtikrinimas.
Pirmuoju atveju, kai Kongresas yra padalytas, ir ambicingos mokesčių reformos nebuvimo sąlygomis, tikėtina, kad išblės papildomo JAV ekonomikos palaikymo viltys, į kurias tikisi kai kurie investuotojai, ir tai sulėtins akcijų rinkų augimą. Tai bus dar labiau pastebima, nes D. Trumpas tada visas savo dėmesį sutelks į kitus programos aspektus, kurie gali sukelti tolesnį infliacinį spaudimą.
Apskritai, infliacija jau sunkiai grįžta prie Fed tikslo, o D. Trumpo prezidentavimo laikotarpiu ji gali netgi spartėti. Nors investuotojai atidžiai stebi tarifų riziką, labiausiai infliacinis D. Trumpo programos aspektas yra jo noras pašalinti milijonus imigrantų darbuotojų iš darbo rinkos.
JAV akcijų rinka
S&P 500 indeksas penktadienį užsidarė teigiamoje zonoje, bet savaitė pasibaigė -1.37% kritimu. Nuo metų pradžios indeksas sugebėjo pakilti 959 ounktų arba 20.10%. Makroekonominių modelių ir analitikų prognozė – per savaitę iki 5645.45 punktų artimiausiu metu. Deja, o gal kaip tik mūsų džiaugsmui, mes sutinkame su tokiomis prognozėmis.
Walmart akcijų kaina per pastarąsias keturias savaites 5.45%. Per pastaruosius 12 mėnesių kaina pakilo 55.23%. Pagal makromodelių projekcijas ir analitikų lūkesčius, prognozuojama, kad šio ketvirčio pabaigoje Walmart kaina sieks $82.65, o po metų – $79.64; rekomendacija „Strong Buy”.
***
Palantir Technologies akcijų kaina per pastarąsias keturias savaites padidėjo 35.38%. Per pastaruosius 12 mėnesių jos kaina išaugo 219.60%. Generalinis direktorius Alexas Karpas pabrėžė didelę Palantir AI programinės įrangos paklausą iš JAV vyriausybės ir komercinių klientų. Įmonė taip pat padidino savo 2024 m. pajamų prognozę. Pagal makromodelių projekcijas ir analitikų lūkesčius, prognozuojama, kad Palantir Technologies Inc. ketvirčio pabaigoje kainuos $50.50, o po metų – $48.66; rekomendacija „Laikyti”. Mūsų apskaičiuota kainos prognozė yra didesnė. Bet po tokio spartaus augimo galime sulaukti pelnų pasiėmimo „sesijos” rinkoje.
***
Tesla akcijų kaina po rinkimų rezultatų šoko 15%, nes E.Musk buvo laikomas pagrindiniu Trumpo pergalės architektu, nors Trumpas nėra elektromobilių gerbėjas ir yra pažadėjęs panaikinti mokesčių lengvatas už elektromobilių pirkimą. Rinkos dalyviai lažinasi, kad Musk sugebėjo apsaugoti Tesla perspektyvas, kurios gali padėti įgyvendinti Tesla siekius dėl robotaksi, kuriam reikėtų didesnio reguliacinio lankstumo, kad Tesla galėtų tęsti LIDAR (šviesos aptikimo ir nuotolio matavimo) technologijos naudojimą.
Kompanijos akcijų kaina per pastarąsias keturias savaites padidėjo 32.92%; per pastaruosius 12 mėnesių jos kaina išaugo 52.84%. Pagal makromodelių projekcijas ir analitikų lūkesčius, prognozuojama, kad ketvirčio pabaigoje kaina bus $248.25, o po metų – $239.20; Rekomendacija „Laikyti”. Mūsų apskaičiuota optimistinė kaina yra aukštesnė, bet pesimistinė nedaug atsilieka.
***
The Hershey Company akcijų kaina per pastarąsias keturias savaites išaugo 6.14%. Per pastaruosius 12 mėnesių jų kaina sumažėjo -6.90%. Pagal makromodelių projekcijas ir analitikų lūkesčius, prognozuojama, kad iki šio ketvirčio pabaigos kaina sieks $177.90, o po metų – $171.42; rekomendacija „Laikyti”. Mūsų apskaičiuota kainos prognozė yra gerokai aukštesnė, optimistiniu scenarijumi.
***
T. Rowe Price Group akcijų kaina per pastarąsias keturias savaites sumažėjo 9.38%, per pastaruosius 12 mėnesių kaina padidėjo 25.14%. Pagal makromodelių projekcijas ir analitikų lūkesčius, prognozuojama, kad iki šio ketvirčio pabaigos kaina sieks $11311, o per metus sumažės iki $108.99; rekomendacijos yra „Moderate Sell”. Mūsų apskaičiuota kainos perspektyva net pesimistiniu atveju yra aukštesnė.
Iš ankstesnių apžvalgų. Estée Lauder Companies kaina juda analitikų prognozių link; Rentokil Initial kaina bando laužti trendą; Polaris Inc kaina trumpuoju laikotarpiu – pagal analitikų prognozes, pagal mus – dar yra kur kristi, bet laukiam kilimo; Solaredge Technologies Inc. akcijų kainos kritimas sustojo, laukiam kilimo; GE HealthCare Technologies akcijų kaina svyruoja visų prognozių aplinkoje.
FED FOMC tikimybė. Iki FOMC susirinkimo liko 36 dienos.
FED FOMC sprendimas paskendo porinkiminėse pagiriose. Tačiau nieko ir nepraleidome. Jokio siurprizo FED nepateikė. Kaip ir tikėtasi, palūkanos sumažintos 25 baziniais punktais iki 4.50%-4.75%. O efektyvios palūkanos per savaitę dar nepasikeitė,
Palūkanų norma | Tikimybė, % |
---|---|
475-500 | 0.0 |
450-475 (dabartinė) | 35.40 |
425-450 | 64.60 |
Statistinė palūkanų prognozė (iki 2024 m. galo) | 4.5 |
Effective Federal Funds Rate | 4.83 |
JAV USD apyvartos greitis
JAV P2 pinigų apyvartos greitis nesikeičia. Kol kas.
*Pinigų apyvartos greitis (arba pinigų apyvartumas) parodo, kaip dažnai pinigai keičia savininką per tam tikrą laikotarpį, pavyzdžiui, per metus. Jis apskaičiuojamas dalijant visų per tą laikotarpį įvykdytų mokėjimų bendrąją vertę iš apyvartoje esančio pinigų kiekio. Šis rodiklis yra svarbus, nes jis atspindi ekonomikos aktyvumą. Kuo didesnis pinigų apyvartos greitis, tuo intensyviau pinigai juda ekonomikoje, o tai gali reikšti didesnį verslo aktyvumą ir ekonomikos augimą.
CBOE PUT/CALL Ratio
Per praėjusią savaitę CBOE PUT/CALL Ratio vėl nusileido iki 0.81. Posūkis optimizmo link itin matosi akcijų kainų grafikuose:
*Tipinės Put/Call santykio reikšmės gali skirtis priklausomai nuo rinkos sąlygų ir laikotarpio, tačiau yra keletas bendrų gairių:
- Neutralus lygis: Put/Call santykis apie 0,7–1,0 dažnai laikomas neutraliu. Tai reiškia, kad rinkoje yra maždaug vienodas pardavimo ir pirkimo opcionų skaičius.
- Aukštas santykis: Kai Put/Call santykis viršija 1,0, tai gali rodyti, kad investuotojai yra pesimistiški ir tikisi rinkos kritimo. Labai aukštas santykis (pvz., virš 1,5) gali rodyti per didelį pesimizmą, kuris kartais gali būti laikomas kontrarianų pirkimo signalu.
- Žemas santykis: Kai Put/Call santykis yra žemiau 0,7, tai gali rodyti optimizmą rinkoje. Labai žemas santykis (pvz., žemiau 0,5) gali rodyti per didelį optimizmą, kuris kartais gali būti laikomas pardavimo signalu.
The Buffett Indicator: Market Cap to GDP
Trumpomanija W.Buffett’o indeksas per savaitė pakilo iki 205.86% rekordiškai aukštos rizikos. Pats Warren Buffett yra įspėjęs, kad santykis virš 200 % yra „žaidimas su ugnimi“, nurodydamas, jog tokios aukštos vertės gali būti ilgainiui nepalaikomos.
*Anot W.Buffett logikos, šalies BVP pagrinde kuria verslas. Tai logiškai mąstant, pajamos turi būti artimos BVP reikšmei. Pajamų augimas tolygu EPS augimui, EPS augimas tolygu kapitalizacijos augimui. Iš kitos pusės, kompanijų pajamų augimas tolygu BVP augimui. Ir santykio dinamika, iš idėjos, turi būti tolygi ir nedidelė.
Credit Default Swap
Stebim, kaip rinkos vertina šalies kreditingumą (kiek pasitikima šalies ekonomika). Labai greitas požiūris į situaciją pasaulinėje ekonomikoje. Paimkime kelis atvejus. Kol kas pasaulio ekonomikoms niekas negresia, o po JAV Kongreso ir prezidento rinkimų investuotojų pasitikėjimas išaugo.
Šalis (vieta reitinge, poslinkis per savaitę) | 5Y CDS prieš savaitę | 5Y CDS dabar |
---|---|---|
Šveicarija (1, 0) | 6.01 | 6.00 |
Vokietija (5, 0) | 9.75 | 9.90 |
Jungtinė Karalystė (10, 0) | 20.25 | 19.25 |
JAV (14, +4) | 39.61 | 29.23 |
Žaliavos
Naftos kainos pokyčiai
Crude naftos ateities sandoriai penktadienį smuko 2.7% iki 70.38 dolerio už barelį, nes susilpnėjo susirūpinimas dėl ilgalaikio tiekimo sutrikimo, kurį sukėlė uraganas Rafaelis JAV Meksikos įlankoje, ir nusivylimas dėl Kinijos ekonominių skatinimo priemonių. Kinijoje skatinimo priemonės, skirtos sumažinti vietos valdžios skolų naštą, nepatenkino rinkos lūkesčių didinti paklausą, o tai prisidėjo prie kainų kritimo. Defliacinės tendencijos ir besitęsiantis naftos importo mažėjimas taip pat neigiamai paveikė rinkos nuotaikas. Tuo tarpu lūkesčiai dėl griežtesnių JAV sankcijų Iranui ir Venesuelai suteikė tam tikrą palaikymą. Vis dėlto savaitės bėgyje naftos kaina padidėjo apie 1%.
Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, Crude Oil kaina gali pasiekti 72.56 USD/BBL iki metų galo, o per metus pakilti dar iki 74.80 USD/BBL, o tai mažesnė prognozė nei prie savaitę.
***
Aukso ateities sandorių kaina per savaitę krito -1.98% iki 2 695 USD/ Tr.oz. Taip rinkos reagavo į Donaldo Trumpo išrinkimą prezidentu ir naujausią FED sprendimą dėl palūkanų normų. Ketvirtadienį FED sumažino palūkanų normas 25 baziniais punktais, kaip ir buvo tikėtasi, tuo pačiu parodydamas atsargų ir apgalvotą požiūrį į bet kokį tolesnį mažinimą. Vis dėlto rinkos skaičiuoja, kad FED padidins palūkanų normas, nes naujojo JAV prezidento politika – orientuota į tarifų didinimą, mokesčių mažinimą ir reguliavimo sumažinimą – turėtų padidinti deficitą ir paskatinti infliaciją.
Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, aukso kaina iki metų galo labai stipriai nepasikeis – 2 749.48 USD/Tr. oz. O per metus dar gali pakilti iki 2 846,24 USD/Tr. oz. Per savaitę prognozės sumažėjo. Be abejo, nežiūrint stabilios fizinio aukso paklausos, mes laukiame ateities sandorių kainos korekcijos.
Vario ateities sandorių kaina per savaitę krito -1.50% iki 4.31 USD už svarą. Tai jau šešta savaitę iš eilės kritimo. Krito visi metalai, varis ne išimtis. Bet čia svarbiausią vaidmenį atliko skeptiškos perspektyvos po to, kai Kinijos vyriausybė atsisakė įgyvendinti naują tiesioginį ekonomikos skatinimo planą. Aukščiausi Nacionalinio Liaudies Kongreso politikai pristatė 10 trilijonų CNY skolų pakeitimo paketą, siekdami perimti nebalansines vietos valdžios skolas ir pagerinti jų prieigą prie pigesnių paskolų.
Plius JAV dolerio stiprėjimas rinkimų ir FED sprendimų fone…
Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, sidabro kaina iki metų galo pakils iki 4.40 USD už svarą. O per metus dar gali pakilti iki 4.64 USD už svarą. O tai reiškia, kad kaina nepakils aukščiau dabar susiformavusio pasipriešinimo ties 4.79 USD.
Valiutų kotiruočių prognozės
EURUSD stipriai pasvyravusi per savaitę krito -1.05% iki 1,0717. Tai lėmė stipresnis doleris ir politinė sumaištis Vokietijoje, kur trečiadienį žlugo kanclerio Olafo Scholzo koalicinė vyriausybė. Opozicijos ir verslo lyderiai paragino surengti naujus rinkimus, kad sumažintų neapibrėžtumą.
D.Trumpo perrinkimas sukėlė nerimą Europoje dėl galimų ekonominių padarinių, įskaitant tarifus pagrindinėms pramonės šakoms, tokioms kaip automobilių ir chemijos pramonė, taip pat dėl saugumo ir paramos Ukrainai. Ne tik FED, bet ir Anglijos bankas lapkritį sumažino palūkanų normas 25 baziniais punktais, atitikdami lūkesčius. Tikimasi, kad ECB paseks jų pavyzdžiu ir gruodį sumažins palūkanų normą 25 baziniais punktais.
Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, euras dar gali susilpnėti iki 1.07 artimiausiu metu. O per metus gali nukristi net iki 1.07. Per savaitę prognozės pablogėjo.
GBPUSD per savaitę pasvyravo, bet liko nepakitusi – 1.2913. Anglijos bankas antrą kartą šiais metais sumažinęs palūkanų normą 25 baziniais punktais, išlaikė atsargų požiūrį į tolesnius mažinimus. Politikos formuotojai pabrėžė būtinybę laikytis ribojančios pinigų politikos, pirmenybę teikdami laipsniškam palūkanų mažinimo būdui. Centrinis bankas prognozavo, kad infliacija iki metų pabaigos padidės nuo 1,7% iki maždaug 2.5%.
Be to, buvo apskaičiuota, kad Biudžeto priemonės gali padidinti BVP maždaug 0.75% didžiausio poveikio metu per metus, o infliacija laikinai padidės beveik 0.5 procentinio punkto. Bet rinkos vis tiek tikisi tolimesnio bazinių palūkanų normų mažinimo JK.
Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, svaras dar gali šiek tiek pakristi artimiausiu metu, iki 1.28. O per metus jis gali nukristi dar iki 1.26. Prognozės per savaitę beveik nepasikeitė.
***
USDJPY per savaitę krito -0.13% iki 152. 57. Japonijos finansų ministras Katsunobu Kato užsiminė, kad Japonija imsis „atitinkamų veiksmų“ siekdama spręsti pernelyg didelius užsienio valiutos kurso svyravimus. Kato pakartojo oficialius perspėjimus dėl spekuliacinių judėjimų valiutų rinkoje ir pabrėžė, kad vyriausybė atidžiai stebi D.Trumpo politikos poveikį Japonijos ekonomikai.
Kato komentarai pasirodė po to, kai opozicijos lyderis Yuichiro Tamaki perspėjo, kad Trumpo politika gali sustiprinti infliaciją JAV, kas galėtų dar labiau nusmukdyti jeną. Trečiadienį jena nukrito beveik 2%, nes doleris smarkiai sustiprėjo po Trumpo triuškinančios pergalės JAV prezidento rinkimuose. Tačiau kitą dieną jena atsitiesė apie 1%, kai spekuliantai pradėjo fiksuoti pelnus iš dolerio, o Federalinis rezervas sumažino palūkanų normas 25 baziniais punktais.
Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, doleris jenos atžvilgiu dar gali kilti iki 155.48 artimiausiu metu. O per metus pakilti net iki 160.33. Per savaitę prognozė pagerėjo dolerio naudai.
***
EURNOK per savaitę krito -1.61% iki 11.7821. Per pastarąsias keturias savaites EURNOK padidėjo vos 0.03% . Per pastaruosius 12 mėnesių kotiruotė sumažėjo -1.48% procento. Norvegijos krona vis dar stipriai priklauso nuo pasaulinių naftos kainų, o jos praėjusią savaitę krito.
Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, euras gali pakilti iki 12.0284 artimiausiu metu. Per metus euras gali pramušti kanalą ir pasiekti 12.2722. Prognozės Norvegijos kronai beveik nepasikeitė.
Trumpomanija ir Bitcoin kaina
Bitcoin dominavimas kriptorinkoje praėjusią savaitę sumažėjo iki 59.29%, užtat kapitalizacija pakilo net iki 1.57 trilijono USD. Rašymo metu BTC kaina per savaitę išaugo 15.25% ir pasiekė naujas istorines aukštumas ties 80 816 USD. Kaip sakant, ne be D.Trump ir E,Musk pagalbos. Tai sustiprino ir institucinių investuotojų norą apsipirkti bitcoinų.
Prognozuojama, kad BTCUSD gali kainuoti $70 903 artimiausiu metu, o per metus gali nukristi dar iki 62 495. Prognozė per savaitę gerokai paaugo bitcoin naudai.
Kavos puodelis iš jūsų už šią apžvalgą.
Išvados
Respublikonų kandidato Donaldo Trumpo pergalė JAV prezidento rinkimuose sukėlė didelį sujudimą kapitalo rinkose. Investuotojai laukia galutinių Atstovų rūmų rinkimų rezultatų, kurie lems mokesčių reformos ateitį ir galimą ekonomikos palaikymą. Nepaisant rinkos svyravimų, kai kurios akcijos, tokios kaip Tesla ir Palantir Technologies, parodė stiprų augimą. Tuo tarpu naftos ir aukso kainos patyrė kritimą dėl įvairių geopolitinių ir ekonominių veiksnių. Infliacija išlieka svarbiu klausimu, ypač atsižvelgiant į D. Trumpo planus dėl imigracijos ir tarifų politikos.
Šaltiniai: Tradingview.com, Nasdaq.com, Tradingeconomics.com