Antradienis, 19 kovo, 2024
Straipsniai

Niujorko akcijų biržos varpo istorija

Niujorko akcijų biržos varpas

Jau įprasta JAV akcijų biržų dienos sesijos apžvalgose matyti ir girdėti Niujorko akcijų biržos varpą, skelbiantį biržos atidarymą ir uždarymą.

Tai ne tik graži tradicija prekybos aikštelėje, bet ir tam tikras tvarkos garantas, sakantis, kad joks sandoris biržoje neįvyks prieš varpą ir po jo.

 

 

Pirmas kartas

Pirmą kartą varpas buvo panaudotas 1870 metais, kai jau vyko nepertraukiamos prekybos. Tam buvo naudojamas kinietiškas gongas.

Bet kai birža 1903 m. persikraustė į dabartinį pastatą, gongas buvo pakeistas į žalvarinį varpą. Elektra valdomas varpas buvo pakankamai didelis, kad užgožtų prekybinės aikštelės triukšmą.

Šiandien visos keturios NYSE prekybos aikštelės turi po nuosavą varpą, tačiau valdomus sinchroniškai iš vieno valdymo pulto,

1980 m. birža nusprendė atnaujinti varpus ir nupirkti rezervinius. Iki šio laiko žalvariniai varpai veikė be priekaištų. Atnaujinat varpus, išaiškėjo įdomių detalių apie juos.

Niujorko akcijų biržos varpo istorija
Šaltinis: NYSE

Išaiškėjo, kad žalvarinius varpus padarė G. S. Edwards Company iš Norvalko. Birža su ja kontaktų nebeturėjo nuo pat varpų įrengimo, visus 80 metų.

Ir staiga išaiškėjo, kad nei ši kompanija, nei jokia kita JAV negali pagaminti 18 colių diametro ir taip pat garsių varpų, nes niekas jau seniai negamina.

Tačiau G. S. Edwards Company sutiko padaryti varpus. Tam reikėjo net pasikviesti iš pensijos buvusius darbuotojus. Kompanija viską darė nuo nulio ir padarė tiksliai pagal užsakymą.

„Paslėpta” istorija

Kai apie varpų atnaujinimą sužinojo vienas elektros tiekimo kompanijos darbuotojas, jis pranešė, kad matė didžiulį varpą palėpėje virš pagrindinės salės.

Ir tikrai, palėpėje buvo atrastas seniai pamirštas grožis – 27 colių varpas, padengtas dideliu dulkių sluoksniu. Tai buvo vienas iš 1903 m. darytų originalų.

Nukeltas ir nušveistas, jis yra per garsus net Niujorko biržai, todėl patalpintas ant platformos pagrindinėje salėje ir, kaip tikimasi, dar laukia savo valandos.

Niujorko akcijų biržos varpo istorija
Šaltinis: NYSE

Sesijos pradžią ir pabaigą varpas skelbdavo jau nuo 1865 metų. O prezidentas tvarką sesijos metu palaikydavo plaktuku, kaukšėdamas į „garso bloką” – medinis, greičiausiai, ąžuolinis, išpjautas iš centrinės kamieno dalies.

Manoma, kad būtent tas garso blokas buvo parodytas 1928 metų filme „The Nation’s Marketplace”.

Pirmasis svečias, paskambinęs biržos atidarymo varpu buvo 10 metų berniukas Leonard Ross 1956 m (nuotraukoje viršuje). Jis TV viktorinoje laimėjo pirmą vietą atsakydamas į klausimus apie akcijų biržą. Jis istorijoje žinomas, kaip genijus. Deja, labai anksti mirė.

Registruojant varpo garsą NYSE prekės ženklu, ekspertas taip apibūdino garsą (pateikiu originalo kalba):

„The mark consists of the sound of a brass bell tuned to the pitch D, but with an overtone of D-sharp, struck nine times at a brisk tempo, with the final tone allowed to ring until the sound decays naturally. The rhythmic pattern is eight 16th notes and a quarter note; the total duration, from the striking of the first tone to the end of the decay on the final one, is just over 3 seconds.”

Istorija nesibaigė

Varpo istorija dinamiška, kaip ir pati birža. Atsinaujinusi birža įgyvendino ir „Free the Bell” projektą.

Šaltinis: NYSE.