Pirmadienis, 20 gegužės, 2024
Mokomieji Straipsniai

Opcionai 1

Opcionai – kas tai?

Opcionai yra vieni iš paprastesnių išvestinių investavimo instrumentų. Opcionas yra teisė (bet ne įsipareigojimas) pirkti arba parduoti bazinį opciono instrumentą už tam tikrą kainą ir tam tikrą laiką. Paprasčiausias bazinis opciono instrumentas yra akcija. Bet gali būti bet kas kitas. Grūdai, nafta, indeksas, net fjučersai. Šiandien supažindinsime su pagrindinėmis sąvokomis. Dėl paprastumo mes visą laiką kalbėsime apie akcijų opcionus.

Opcionai yra dviejų tipų. CALL ir PUT. CALL opcionas perkamas, kai manoma, kad akcijos kils. PUT opcionas perkamas, kai manoma, kad akcijos kris. CALL opcionas suteikia teisę pirkti akcijas, o PUT opcionas suteikia teisę parduoti akcijas už bazinę akcijos kainą. Bazinė akcijos kaina yra akcijos kaina biržoje.

Opciono vykdymo kaina arba straikas (Strike Price) yra kaina, už kurią gali būti nupirkta akcija CALL opciono atveju ir parduota PUT opciono atveju.

Charakteristikos

Įvykdymo data yra opciono galiojimo laikas. Mažiausia opcinio trukmė gali būti mėnuo. Ilgiausia trukmė gali siekti kelis metus. Įvykdymo data yra standartizuota. Niujorko biržose tai būna po trečio mėnesio penktadienio einantis šeštadienis. Šeštadieniais biržos nedirba, tai paskutinė opciono diena būna trečias penktadienis ir valanda prieš prekybos biržoje pabaigą.

Premija arba opciono kaina yra kaina, už kurią investuotojas perka opcioną. Tai dar yra ir rizikos kaina. Tai suma, kurią investuotojas praranda, jei jis nepasinaudoja teise vykdyti opcioną. Tokia teise nepasinaudojama, kai bazinė akcijos kaina yra žemesnė už Įvykdymo kainą CALL opciono atveju ir aukštesnė už Įvykdymo kainą PUT opciono atveju.

Opcionų išrašymas standartizuotas. Biržiniai opcionai (prekiaujami biržose) savininkui suteikia teisia pirkti arba parduoti 100 akcijų. Turėdami vieną CALL opcioną, Jūs turite teisę pirkti 100 akcijų už Strike kainą. Turėdami vieną PUT opcioną, Jūs turite teisę parduoti 100 akcijų už Strike kainą.

Opciono žymėjimas

Opcionai biržoje turi savo žymėjimą, kaip ir akcijos. Žymėjimas vadinamas ticker.

Iš ko sudarytas žymėjimas? Paimkime Microsoft (MSFT) akcijų pavyzdį.

Opciono pradžioje parodomas bazinio instrumento žymėjimas

MSFT

Po to yra opciono įvykdymo metai

12,

mėnuo

10,

ir diena

20.

Po to nurodomas opciono tipas

C-Call,

P-Put.

Nurodoma vykdymo kaina (Strike). Kainos formatas yra 000XX000 arba 000XXX00.

Ir gaunasi toks opciono žymėjimas

MSFT121020C0001800,

MSFT121020P0001800.

Dar galite rasti tokių žymėjimų, kai vietoj mėnesio rašoma raidė. Šita raidė parodo ir opciono tipą.

CALL opcionų mėnesių žymėjimas.

A-sausis,

B-vasaris,

C-kovas,

D-balandis,

E-gegužė,

F-birželis,

G-liepa,

H-rugpjūtis,

I-rugsėjis,

J-spalis,

K-lapkritis,

L-gruodis.

PUT opcionų mėnesių žymėjimas.

M-sausis,

N-vasaris,

O-kovas,

P-balandis,

Q-gegužė,

R-birželis,

S-liepa,

T-rugpjūtis,

U-rugsėjis,

V-spalis,

W-lapkritis,

X-gruodis.

O opcionas atrodo taip

MSFT/12J20/18,

MSFT/12V20/18.

Tai komplikuota sistema, tai amerikiečiai perėjo prie skaičių.

Microsoft kaina biržoje yra 72.30:

Opcionai 1

Šaltinis: yahoo.com

In-At-Out

Kitas svarbus opciono terminas yra opcionas su pinigais (in-the-money). Opciono Strike kaina yra mažesnė už rinkos kainą CALL opciono atveju ir opciono Strike kaina yra didesnė už kainą biržoje PUT opciono atveju. Šitie opcionai išskirti geltona spalva. Opcionas prie pinigų (at-the-money) yra tada, kai opciono Strike kaina lygi kainai biržoje.

Opcionas be pinigų (out-of-the-money) yra tada, opciono Strike kaina yra didesnė už rinkos kainą CALL opciono atveju ir opciono Strike kaina yra mažesnė už kainą biržoje PUT opciono atveju. Baltai pažymėti opcionai.

Kitame straipsnyje aptarsime kas daro įtaką opciono kainai ir kaip į juos investuoti.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.