Opcionų subtilybės. Kas yra paritetas?

Opcionų paritetas. Šiuo atveju paritetas reiškia, kad opciono kaina kinta unisonu su akcijos (bazinio instrumento) kaina, t.y. tarpusavio judėjimas yra glaudžiai susijęs.  Kai sakome, kad opcionas prekiaujamas su paritetu, tai turime omenyje, kad premija priklauso tik nuo jo vidinės vertės.

Sakykim, XYZ kompanijos akcijų kaina rinkoje yra $53.00 ir sausio 50 Call opciono kaina (premija) yra $3.00, tai sakom, kad opcionu prekiaujama su paritetu. Tai ir PUT opcionas bus su paritetu. Sausio 45 PUT opciono kaina yra $8.00 (53-45).

Ir jei CALL opcionų kaina aukštesnė už paritetą, tai vadinama ‘premija virš pariteto, arba dar sakoma ‘išorine verte’ (extrinsic value). Tai jei XYZ akcijų CALL opciono kaina yra $3.50, tai tas $0.50 ir yra išorinė vertė.

Ir jei nebūtų jokių kitų faktorių, tai opcionų išorinė vertė visada būtų artima nulių, Tačiau taip nėra. Yra du reikšmingi faktoriai, kurie stipriai įtakoja premijos dydį.

Tai opciono kainos formulėje apibrėžti Laikas ir Svyravimas (Volatility). Laiko faktorius, arba laiko vertė apibūdinamas kaip greitis, kuriuo opciono išorinė vertė nyksta per visą opciono laikotarpį. Grafiškai tai atrodo taip:

Opcionų subtilybės. Kas yra paritetas?
Laiko faktorius,

Svyravimai (Volatility) yra dydis, nurodantis kokiu laipsniu svyruoja akcijos ar kito bazinio instrumento kaina per laiko periodą. Kai akcijos ar kito instrumento kaina svyruoja didele amplitude, sakoma, kad kainos svyravimas yra didelis.

Ir rinkos tikisi, kad toks svyravimas liks visą opciono gyvavimo laikotarpį. Bazinio instrumento kainos svyravimas turi lemtingą įtaką opciono kainai. Nes didelis svyravimas didina iš karto CALL ir PUT opcionų išorinę vertę. Opcionai brangsta.

Ir priešingai, kai svyravimai labai maži, opciono išorinė vertė sumažėja, jo kaina krenta.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: