Ketvirtadienis, 18 balandžio, 2024
Straipsniai

Pagiriamasis žodis naftai

Akcijų grąža mažėja

Pagyrimas naftai. 2017 metais palyginamojo S&P 500 indekso metinė grąža buvo didžiausia po 2009 m. ir siekė 21.83%. Šių metų indekso metinė grąža straipsnio rašymo metu apskaičiuota 9.94%.

Pasaulinė ekonomika kaip ir vis dar augime, bet prieštaringų pranešimų nestinga. Beje, kaip ir visada. Nerimo kelia JAV sukeltas Muitų karas, kuris nežinia dar į ką išsirutulios. Tad nerimo yra…

Ir nors JAV kompanijos vis dar demonstruoja neblogus veiklos rezultatus (augantys EPS ir dividendai), S&P 500 indekso dividendinis pajamingumas nukritęs iki 1.81% (2018.09.07 duomenimis).

Pagiriamasis žodis naftai

Tuo tarpu pinigų kaina, arba JAV dolerio 6 mėn. LIBOR pakilo iki 2.54%. Pinigai pasidarė brangesni už investavimo į JAV akcijas grąžą.

Pagiriamasis žodis naftai

O JAV doleriui koreguojantis nuo lokalių aukštumų, į pirmą vietą vėl išlenda naftos kainos klausimas. Ir ne be reikalo. Nežiūrint didėjančios alternatyvios energetikos rinkos dalies, nafta vis dar dominuojanti.

Ir jei jums kas pasakys, kad informacija yra brangiausias resursas, galite jį užmėtyti akmenimis. Informacijai laikyti ir perduoti reikalinga energija. Šiandien Energija=Nafta.

Tas saldus žodis – Nafta

Manoma, kad naftą žmonija naudoja jau 6 000 metų. Pradžioje naudojo kaip statybinę medžiagą, paskui rado kitų pritaikymų, beje, kaip ir šiandien, pavyzdžiui, vaistams gaminti.

Pagiriamasis žodis naftai
Pirmasis naftos gręžinys Šaltinis: Photo.com

Istorikai teigia, kad pirmasis naftos gręžinys buvo išgręžtas maždaug prieš 2 500 metų. Ir jūs nė už ką neatspėsite, kur… Ne bet kur, o pačioje Kinijoje.

Tačiau šiuolaikinės naftos gavybos ir perdirbimo pramonės gimimas skaičiuojamas nuo 1859 metų, kai toks vienas pulkininkas Edwin Drake JAV Pensilvanijoje išgręžė pirmą komercinį naftos gręžinį.

Šiandien dar negalime tiksliai nustatyti, kada šita era baigsis, bet naftos ekspertai tiki, kad dar 10-30 metų tikrai gyvuos. ir ne tik gyvuos, bet dar ir pasieks savo piką.

Tačiau visi sutaria, kad naftos era vis tiek jau juda į greitą pabaigą. Ir čia tik laiko klausimas,kada jos dominavimas rinkoje visiškai pasibaigs. Ir visai ne dėl to, kad baigsis nafta. Ji tikrai nesibaigs dar labai labai ilgai.

O pokyčiai rinkoje stebimi jau dabar. Kai naftos kaina 2015 m. pradžioje nukrito iki 13 metų žemumų ir jau artėjo prie $20 už barelį ribos, OPEC kartelio įtaka rinkoje pradėjo silpnėti.

Kartelio bandymai susitarti dėl naftos išgavimo užšaldymo sutartame lygmenyje parodė, kad nėra vieningo kartelio, kad kiekviena šalis savais būdais kovoja už rinkos dalį tarpusavyje ir prieš ne kartelio šalis. O JAV, tuo tarpu, tapo stambiu naftos eksportuotoju.

Tačiau kaina vėl pakilo į naujas aukštumas 2018 m. pavasarį ir jose laikosi lig šiol.

Tą sąlygojo pasaulinės ekonomikos atsigavimas, OPEC+ nariams pavyko susitarti dėl pasiūlos reguliavimo, Venesuelos krizė sumažino naftos pasiūlą regione, Iranas vėl užsidirbo sankcijas.

Tačiau JAV prezidentas D.Trump turi svertų prieš OPEC bandymus pakelti naftos kainą rinkoje. Visų pirma tai JAV strateginės naftos atsargos, kurios ir leido pradėti naftos eksportą.

Antra, prezidentas turi galimybę priimti NOPEC (No Oil Producing and Exporting Cartels Act), kuris leistų apkaltinti OPEC naftos kainų manipuliavimu. Tačiau abejojama, kad tokia priemonė sulauks palaikymo Kongrese.

Trečia, JAV gelmėse yra gausios naftos atsargos. Pats didžiausias Permian baseinas šalies pietuose yra koziris rinkoje. Šiandien čia išgaunama apie 3 mln b/d.

Taip pat skaitykite:

Tiek pat, kiek Kuveitas. O gavyba nuolat auga. Ir jei augs tokiais pačiai tempais, tai vien šis JAV naftos baseinas po metų galės tiekti naftos tiek, kiek gali tiekti Iranas.

„Netikėtumai” rinkoje

Maža to, kad JAV prezidentas skelbia visiems „karus:, JAV, anot Energijos informacijos administracijos (EIA) duomenimis, tapo didžiausia pasaulyje naftos gavybos šalimi. Šachas ir matas, Rusija ir arabai!

Ir prognozuojama, kad gamybos lydere JAV išliks iki 2019 m. galo. JAV naftos gavybą sparčiai augina nuo 2011 m. Pagrinde dėl Permian regiono, tačiau gavyba sparčiai auga vakarų Teksase, Naujojoje Meksikoje, Bakken regione.

Gavybos didinimą ne tik JAV, bet ir visame pasaulyje sąlygoja kompanijų investicijų 2014 m. į kaštų mažinimą rezultatas. O 2016 m., vėl pakilus naftos kainai, kompanijos daug investavo į gavybos didinimą.

Pagiriamasis žodis naftai
Šaltinis: Eia.gov

Techninis ekskursas

Rinkoje yra daug naftos rūšių, tačiau mes stebim tik dvi pagrindinėmis vadinamomis naftos rūšis: WTI ir Brent oil. Tiksliau, jų ateities sandorių kainas biržoje.

Jos dar vadinamos palyginamosiomis (benchmark) kainomis. Be šitų dar yra Dubajaus/Omano naftos palyginamosios kainos.

Kuo šios naftos skiriasi? Visų pirma ir suprantama, tai dėl savo cheminių charakteristikų.

WTI (West Texas Intermediate) ateities sandoriais prekiaujama ICE/NYSE žaliavų biržoje. Ji laikoma „saldžia” nafta, nes sudėtyje yra tik 0.24% sieros. Tai aukštos kokybės nafta. WTI nafta išgaunama Šiaurės Amerikoje.

Pagrindinis WTI prekybos centras yra Kušinge, Oklahomoje. Daugiausia šios naftos sunaudoja JAV. Transportuojama vamzdynais.

Brent nafta (North Sea Brent crude oil), kaip matome iš pavadinimo, išgaunama Šiaurės jūroje, Brent, Forties, Oseberg ir Ekofisk naftos telkiniuose.

Tai plačiausiai pasaulyje naudojama nafta. Šios naftos kontraktai sudaro apie du trečdalius visų pasaulinių naftos kontraktų. Ji geriausiai tinka dyzelino, benzino, kitų didelę paklausą turinčių produktų gamyboje. Ir dėl išgavimo jūroje, jos transportavimas yra paprastesnis.

Šios naftos ateities sandoriais prekiaujamas  ICE Futures Europe biržoje.

Dubajaus/Omano nafta yra pagrindinė Vidurio Azijos nafta. Tai „rūgšti” nafta, nes turi daugiausiai sieros. Daugiausiai jos išgaunama Persijos įlankoje. Didžiausi šios naftos pirkėjai yra Azijos šalys.

Nuo 2007 m. šios naftos ateities kontraktais prekiaujama Dubai Mercantile Exchange biržoje.

Pagiriamasis žodis naftai
Šaltinis: Source: IntercontinentalExchange (ICE)

WTI ir Brent naftos yra populiariausios „benčmarkinės” naftos ir jų kainos skiriasi. Ir šitą skirtumą rinka labai stebi. Jis žinomas kaip Brent-WTI spread’as.

Dažniausiai būna, kad WTI nafta būna pigesnė už Brent naftą. Yra daug faktorių, dėl kurių skiriasi kainos, bet svarbiausias yra Kušinge nustatomos kainos faktorius.

Jei naftos produkcija Regione didelė, tai jos srautai į Kušingą stringa „spūstyse”. Vadinasi, augant naftos atsargoms Oklahomoje ir Teksase, WTI nafta pinga.

Ir tai aktuali ir nenauja problema, nes vamzdynų pralaidumas yra ribotas. Tokiu atveju, pingant WTI, didėja Brent-WTI kainų spread’as.

Pagiriamasis žodis naftai
Pipeline Crossroads of the World monument
Šaltinis: Wikipedia

Iš principo, Brent_WTI spread’as ir nurodo pasiūlos-paklausos situaciją Kušinge. Jei naftos pasiūla regione išauga, naftos kainų skirtumo žirklės padidėja, nes WTI naftos kaina krenta, jei Brent naftos kaina tuo metu plačiai nesvyruoja.

EIA aiškina, kad Brent_WTI spread’as atspindi naftos transportavimo iš Kušingo į Meksikos įlankos uostus, o iš ten į Aziją kaštus. Azijoje WTI ir Brent tarpusavyje konkuruoja.

Pagiriamasis žodis naftai
Šaltinis: Ycharts.com

OPEC

O ką OPEC+? Neseniai kartelis, susitikęs Alžyre, pasirodo, nė nesiruošia didinti gavybos, kaip manė analitikai. Šių prielaidos naftos gavybos didinimui yra mažėjanti gavyba Venesueloje ir JAV sankcijos Iranui, įsigaliosiančios lapkritį.

Pagiriamasis žodis
Šaltinis: Azertag.az

Kartelio dar nežino, kiek sumažės naftos gavyba dėl šių veiksnių, todėl galutinio sprendimo nenorėjo priimti. Tai, be abejo, padidino naftos kainas, ką ir pamatėme Brent kainos šuolyje.

OPEC sprendime teigiama, kad naftos rinka yra šiuo metu gerai subalansuota, o šalys laikosi ankstesnio susitarimo sumažinti gavybą. Ir, kaip rodo statistika, šalys išgauna net mažiau naftos nei tarėsi, t.y. susitarimo laikomasi net 129%. Pagrinde gavyba ir mažėja dėl Venesuelos.

Aišku, nereikia manyti, kad OPEC visiškai prarado svertus naftos rinkai reguliuoti. O ir nereikia, kad prarastų. Tik šiandien jis jau neturi monopolio.

Tai didelė tikimybė, kad ateityje naftos kainų burbulus matysi rečiau ir gal netokius stiprius. Tik dar faktorių, nepriklausančių nei nuo OPEC, nei nuo JAV, nei nuo Norvegijos, atmesti negalime.

Rinka šiandien

Kaip anksčiau numatėme, WTI naftos kaina svyruos kainų kanale ir ilgainiui kurį nors kraštą prakirs. Dabar ir stebime viršutinio krašto prakirtimą.

Ir nors naftos rinka priklauso ne tik nuo pasiūlos-paklausos balanso, bet ir nuo JAV dolerio. Šituos du faktorius galima vienaip ar kitaip numatyti. Jie pasiduoda prognozavimui.

Bet ne ką mažiau kainos priklauso ir nuo politinių sprendimų. Tai labai stipriai politizuota rinka. Čia jokios prognozės neįmanomos, todėl rinka tampa itin rizikinga.

Nežiūrint to visko, naftos rinka išlieka patraukli investuotojams kaip investicinio portfelio diversifikavimo instrumentas ir kaip priemonė kapitalui padidinti.

Naftos rinką įmano pasiekti tiesiogiai per ateities sandorius, ETF, bei naftos gavybos kompanijų akcijas. Pasirinkimas yra, vadinasi, priemonių suvaldyti rizikai taip pat esama.

WTI naftos ateities sandorių kaina prakirto kanalo viršutinę ribą ir yra UP trende. Yra pasipriešinimas tie $75 už barelį ribos. Tai psichologinė riba, kurios įveikimas gali signalizuoti apie tolimesnį kainos kilimą. O kol kas stebim ir laukiam.

Pagiriamasis žodis
WTI nafta

Tuo tarpu Brent naftos ateities sandorių kaina 4-erių metų aukštumose ir demonstruoja stiprų kilimą. Investuoti šiuo metu šiek tiek rizikinga, geriau palaukti bent kokios nors korekcijos.

Pagiriamasis žodis
Brent nafta