Pagrindiniai TA terminai. Kelrodis į profesionalumą
TA terminai. Techninė analizė kapitalo ir finansų rinkoje ne tik, kad dažnai naudojama, bet tai gal net ir pagrindinis spekuliantų instrumentas. Ir ne tik spekuliantų. Prekybinių robotų (botų) algoritmuose sudėti TA modeliai ir taisyklės. Ir norint naudoti šį instrumentą, reikia žinoti pagrindinius terminus. Pateikiame kelis pagrindinius.
SMA (Simle Moving Average)–Slankusis vidurkis. Naudojamas išlyginti kainų svyravimus ir nustatyti rinkos kryptį, atmetant trumpalaikius kainos nukrypimus ir svyravimus. Dažniausiai naudojami 10, 50, 100 ir 200 dienų (kitokių periodų) SMA. Kai kaina kerta SMA iš apačios, tai byloja apie kylančią rinką. Jei kaina kerta SMA iš viršaus, tai byloja apie krentančią rinką.
Slankusis vidurkis parodo paskutinių pasirinktų periodų (3 min-1 mėnuo) kainų paprastąjį vidurkį.
EMA (Exponential Moving Average) – Eksponentinis slankusis vidurkis,naudojamas išlyginti kainų svyravimus ir nustatyti rinkos kryptį, atmetant trumpalaikius kainos nukrypimus ir svyravimus. Dažniausiai naudojami 10, 30, 90 ir 200 dienų EMA.
Kai kaina kerta EMA iš apačios tai byloja apie kylančią rinką. Jei kaina kerta EMA iš viršaus tai byloja apie krentančią rinką. Kaip matyti iš grafiko, EMA tiksliau reaguoja į pasikeitimus rinkoje nei SMA.
RSI (Relative strenght Index) – Santykinis stiprumo indeksas. Indikatorius parodantis kainos kitimo tempus. Pirmą kartą aprašytas 1978, Wailder. Indikatorius svyruoja 0-100 reikšmių diapazone ir naudojamas pirkimo bei pardavimo signalams rasti.
RSI indikatoriuje naudojamos pagalbinės linijos, nurodančios „perparduotą” ir „perpirktą” rinkas. Pasitaiko, kad naudojamos 20 ir 80 linijos. Dažniau pasitaiko 30 ir 70.
Kai RSI pasiekia viršutinę ribą, laikoma, kad rinka “pervertinta”, ir kai tą liniją kerta iš viršaus, turime pardavimo signalą. Kai RSI pasiekia apatinę liniją, tai sakoma, kad rinka “neįvertinta” Kai ją kerta iš apačios, turime pirkimo signalą.
Trendas (Trend) ir Trendo linijos (Trendlines). Trendas yra vieta, kur uždirbama. Tiksliau, uždirbame kylančiame arba krentančiame kainos trende. T.y. kai yra ilgas ir tos pačios krypties kainos pokytis.’
Kai kaina nekyla ir nekrenta, trendas vadinamas horizontaliu. Jame yra sunku uždirbti. Dažniausiai, čia prarandami pinigai.
Trendo linija yra savotiškas indikatorius. Trendo linija brėžiama pagal kainų žemumas kylančiame trende ir pagal kainų viršūnes krentančiame trende.
Laikoma, kad kai kaina kerta trendo liniją, tai keičiasi ir trendo kryptis. Kirtimo vietos yra geras signalas pirkti arba parduoti.
Volume (apyvarta). Pirkimo, pardavimo suma per tam tikrą laiko tarpą. Laikoma, kad apyvartos kilimas patvirtina tendencijos (trendo) kitimo kryptį. Praktikoje šis indikatorius naudojamas kaip pagalbinis patvirtinantis kurso kitimą. Matuojamas akcijų kiekiais arba pinigine suma.
Stochastics (Stochastic Oscillator) indikatorius. Kaip ir RSI, parodo kainos kitimo tempus. Stochastic kertant viršutinę liniją, laikoma, kad akcija “pervertinta”, apatinę – “neįvertinta”.
Dažniausiai naudojamas 5-21 dienų. Tiksliausiai veikia kai nėra ryškių kurso kilimų ar kritimų (tendencijų). Esant tendencijai, išduoda klaidinančius signalus.
Daugiau apie Stochastinį osciliatorių skaitykite čia.
R.O.C (Rate of Change) Kitimo tempai. Indikatorius, matuojantis kainos kitimą procentais nustatytų dienų laikotarpyje. Trumpajam-vidutiniam laikotarpiui stebėti naudojamas 12-25 d. R.O.C; ilgesniam nei vidutinis ar ilgam- 255 dienų.
Jis dar vadinamas momentum osciliatoriumi. Indikatorius paima paskutinę kainą ir lygina ją su praėjusių pasirinkto periodo kaina. Gautas rezultatas svyruoja aplink nulinę liniją.
Indikatorius naudojamas trendui nustatyti, bei apibrėžti „perpirktas” ar „perparduotas” rinkas. Jis pats signalų nesuformuoja, bet parodo vietas atitinkamiems signalams paimti iš kitų indikatorių.
MACD (Moving Average Convergence/Divergence indicator) Slankių vidurkių kirtimosi indikatorius. Skirtumas tarp skirtingų periodų SMA arba EMA. Tai vienas dažniausiai analitikų naudojamų indikatorių. Daugiau apie indikatorių skaitykite čia.
DMI (Directional Movement Index) Krypties stiprumo indeksas. Pirmą kartą aprašytas 1978, J. Welles Wilder. Kaip ir MACD, tai vienas iš dažnai naudojamų indikatorių.
Sudarytas iš trijų skirtingų indikatorių ir apjungtas. DMI sudarytas iš indikatorių Directional Index (ADX), Plus Directional Indicator (+DI) ir Minus Directional Indicator (-DI).
Šitas indikatorius analitikui leidžia matuoti trendo stiprumą ir patį trendą.
Kai ADX (raudona linija) yra aukščiau kitų linijų ir artėja 30 link, laikoma, kad vyrauja stipri tendencija (kilimo arba kritimo). Jei ADX žemiau linijų, rinka yra nei kylanti nei krentanti (FLAT). Analitikų teigimų tiksliausiai signalizuoja 14-20 dienų DMI.
Kai +DI kerta -DI iš apačios į viršų, turime Bullish cross. Kai +DI kerta -DI iš viršaus į apačią, turime Bearish cross. ADX parodo galimo trendo stiprumą.
Bollinger bands (Bolingerio juostos). Sukurtas ir aprašytas John Bollinger 1992 m. Ypač efektyvus indikatorius, kainai judant “kanalu” ar esant rinkai be aiškios tendencijos. Tinkamas orientacinėms kainų ribom nustatyti.
Daugiau informacijos galima rasti Bollingerbands.com
Parabolic SAR (Parabolės laiko/kainos indikatorius) Sukurtas ir aprašyta J. Welles Wilder. Dažniausiai naudojamas kaip indikatorius, pranešantis apie kainų kilimo ar kritimo pabaigą.
Kai SAR žemiau kainos, skaitoma kad vyrauja kilimo tendencija. SAR aukščiau kainos signalizuoja apie tendencijos pabaigą ir analitikų vertinamas kaip pardavimo signalas.
Linear Regression (Linijinė regresija). Indikatorius labai panašus į Lygiagretaus kanalo indikatorių. Tik čia kanalas suskirstytas į viršutinį ir apatinį kanalus, kurių pločius pasirenka pats analitikas.
Kanalo ribos yra standartinis nuokrypis (statistinis dydis naudojamas rizikai įvertinti), tai jos parodo, kiek kaina nukrypsta nuo bazinio trendo.
Tai yra geras indikatorius norint nustatyti, kada kaina yra neįprastai toli nuo jos bazinės linijos.
Kiti terminai
Fibonacci Retracement. Fibonači Linijos yra sukurtos remiantis garsaus matematiko Leonardo Fibonacci atrasta skaičių seka. Ši seka randama daugelyje gamtos ir architektūros kūrinių, pavyzdžiui, Didžioji Gizos piramidė Egipte.
Techninėje analizėje Fibonači linijų pagalba analitikai nustato esminių pokyčių datas ar kainų kitimo ribas. Pastebėta, kad kainos dažnai konsoliduojasi (grupuojasi) ir kurį laiką “stovi” ties Fibonači linijomis iki sekančio šuolio ar kritimo.
Be to kainų šuoliai ar kritimai vyksta ties Fibonači linijų kirtimosi vietomis. Tvirtinama kad jei kaina kerta fibonači liniją iš apačios (bet kurią), tai signalas, kad kaina kils. Jei kaina kerta Fibonaci liniją iš viršaus, tai signalas kad kaina kris.
Elliot waves (Ellioto bangos). 1934 m. R.N. Elliotas sukūrė ir aprašė teoriją, kuri tvirtina kad kainos rinkoje kyla bei krenta didesnėmis ar mažesnėmis bangomis. Jis išskyrė 5 pagrindines kilimo (Impulsive) bangas ir 3 pagrindines korekcijos (Corrective) bangas.
Rinkos dalyviams nusprendus, kad kaina jau pasiekė dugną ir pradedant pirkti brangstančią akciją, jos kursas ima kilti (1 banga). Vėliau dalis iš jų ima pardavinėti tam, kad “nusiimti pelną”, todėl kaina ima kristi, sudarydama 2 bangą.
Kainai šiek tiek nukritus, pasijungia nauji pirkėjai, kuriuos ši kaina tenkina, kaina pradeda kilti sudarydama 3 bangą. 3 banga tęsiasi tol, kol dalis pirkėjų (įsigijusių 1 ar 2 bangoje) nusprendžia, jog jie jau pakankamai uždirbo ir laikas nusiimti pelną.
Jiems pradėjus pardavinėti kaina nukrenta, susidaro 4 banga. Kai tik nukritusi kaina ima tenkinti rinkos dalyvius, jie pradeda aktyviai pirkti, kas pakelia kainą iki naujų aukštumų (5 banga).
Kainai pakilus daugelis pirkėjų nebenori pirkti tokia aukšta kaina, be to dalis anksčiau pirkusių pradeda pardavinėti bijodami patirti nuostolį. Kaina ima greitai kristi (A, B, C).
Daugiau informacijos rasite Elliottwave.
Populiariausi grafikų tipai
Barai OHLC (Open, High, Low, Close). Open kaina, kuria buvo įvykdytas pirmas pirkimo-pardavimo sandoris biržoje. High – aukščiausia kaina, kuria buvo įvykdytas pirkimo-pardavimo sandoris biržoje (brangiausiai). Low – žemiausia kaina, kuria buvo įvykdytas pirkimo-pardavimo sandoris biržoje (pigiausiai). Close – kaina, kuria buvo įvykdytas paskutinis pirkimo-pardavimo sandoris biržoje.
Candle sticks (Japanese Candles). Kainų kitimo atvaizdavimo metodas, naudojamas daugiau nei šimtą metų. Japonai šį metodą naudojo ryžių pardavimo kainoms analizuoti. Panašiai kaip ir OHLC, šis metodas naudojamas kainų kitimui stebėti. Jis vaizdžiai parodo kainų kilimą ar kritimą. Taip pat kai kurių analitikų naudojamas kainų kilimo pradžiai ar pabaigai nustatyti.
Pirmą kartą paskelbta Spekuliantai.lt
You must be logged in to post a comment.