Palūkanų šuolis – komentaras po atoslūgio
2022 m. gegužės 4 d. FED FOMC pademonstravo ryžtą ir ką mes pamatėme? Bazinių palūkanų šuolis, neregėtas nuo 2000 metų. Iš kitos pusės, rinka tokio pakėlimo tikėjosi ir laukė, todėl FED sprendimas tiksliai atitiko rinkos lūkesčius. Ir dabar, kai pirmas poveikis nuslūgo, galima, anot W.Buffett, pasižiūrėti, kas maudėsi nuogas.
Pradžiai pasižiūrime, ką mums papasakojo FED. Taip, bazines palūkanas pakėlė 50 bazinių punktų iki 1%. Paskutinį kartą toks kėlimas buvo 2000 metais, kai bazinės palūkanos buvo pakeltos iki 6.5%.
Palūkanų kėlimas reiškia optimizmą ekonomikos atsigavimo atžvilgiu. Nors teigiama, kad pats BVP augimas 1-mą šių metų ketvirtį nebuvo įspūdingas, tačiau augo vartotojų išlaidos ir verslo investicijos. Tai pakankamai svarbūs ir geri rodikliai. Taip pat reikšmingai sumažėjo nedarbo lygis, o infliacija išlieka aukšta. Taigi, Filipso kreivė (Phillips Curve) sufleruoja, kad bazines palūkanas reikia kelti, kelti stipriai, nes paskui gali būti per vėlu.
source: tradingeconomics.com
source: tradingeconomics.com
Taip pat primenama, kad riziką ekonomikos ir ypač infliacijos augimui sukelia karas Ukrainoje bei naujas covid protrūkis Kinijoje. Žodžiu, palūkanų kėlimas susijęs su papildoma rizika. Tačiau reikia nepamiršti, kad šalia Biden paskelbtos covid pagalbos programos gyventojams ir infrastruktūrai (ji dar vis veikia) prisidėjo ir didelės asignacijos karo pramonei teikti pagalbą Ukrainai.
Todėl aiškiai ir vienareikšmiškai, šalia aukštų naftos kainų turime kitą svarbų infliacijos augimo faktorių – išaugusias tikslines biudžeto asignacijas.
Palūkanų šuolis ir FED balansas
Tai du tiesiogiai susiję dalykai ir neegzistuoja vienas be kito. Ne kartą sakiau, kad neužtenka paskelbti bazines palūkanas. Reikia nuolatos atlikti tam tikrus veiksmus, kad tos bazinės palūkanos būtų tikrai realios ir jas priimtų rinka. Tie veiksmai vadinami Atviros rinkos operacijomis. Ir, net neabejoju, kad jūs jau ne kartą girdėjote apie išpūstą FED balansą ir su tuo susijusias problemas iki dolerio žlugimo.
Todėl FOMC pasakė, kad nuo birželio 1 d. pradės mažinti savo balansą, t.y. pardavinės anksčiau supirktas vyriausybės obligacijas, bei agentūrų skolos vertybinius popierius, tame tarpe ir hipotekinius. Sprendimas mažinti balansą jau buvo priimtas sausio mėn. Šį kartą paskalbta pradžios data ir tempai.
Vyriausybės obligacijų pardavinės po 30 mlrd. USD per mėnesį, o po trijų mėnesių kiekis bus padidintas dvigubai iki 60 mlrd. USD. O agentūrų skolos popierių pardavinės už 17.5 mlrd USD kas mėn,, o po trijų mėnesių – jau už 35 mlrd. USD.
Obettačiau, visko neišsiparduos. Balansas reikalingas monetarinei politikai vykdyti, todėl ateityje palaipsniui jo mažinimo tempas bus lėtinamas iki adekvačios ribos politikai palaikyti.
Rinkos reakcija
Pirma reakcija, kaip visada, sell news (akcijų atveju – buy). Nepamirškime, kad bazinių palūkanų pokyčio poveikis yra ilgalaikis, nutaikytas į 1+ metų horizontą. Todėl jo pokytis suformuoja investuotojų lūkesčius. O kokie tie rinkos lūkesčiai? Jie labai gerai matosi ketvirtadienio VP prekyboje.
Akcijos
Down trende akcijų kainos trečiadienį pakilo. Bet jau ketvirtadienį indeksai demonstravo seniai matytus dieninius kritimus. Viskas labai logiška, nes tai atspindi rinkos lūkesčius. Smarkiai padidėjusios palūkanos kirs per kompanijų pajamingumo rodiklius artimiausius 12+ mėnesių (čia jei kiti rodikliai išlieka stabilūs). JAV kompanijos daug skolinasi investicijoms. Tai nuo dabar padidėja skolos aptarnavimo kaštai, vadinasi, mažėja EPS. Tiesa, kompanijos tai kompensuos Nuosavų akcijų supirkimu.
Todėl yra tikimybė, kad indeksai pasieks istorinį Fibonacci 0.236 lygį. Tačiau apie jį pakalbėsime, kai ir jei bus prakirstas palaikymas ties 32 300 Dow Jones grafike.
Pinigų rinka
Trečiadienį JAV 10 metų trukmės obligacijų pajamingumas krito, nes buvo perkamos naujienos. FED FOMC pranešimas ir prezidento spaudos konferencija praėjo labai optimistiniame fone su kai kuriais niuansais. Vakar pajamingumas jau kilo. Nes tokie lūkesčiai. FED ir rinkos dalyviai pardavinės vyriausybės obligacijas, ir jų palūkanos kils. Taip bus palaikoma monetarinė politika.
Dolerio indeksas spurtuoja į viršų jau kuris laikas. Pakeltų ir kylančių bazinių palūkanų fone taip ir turi būti. Bazinės palūkanos yra pinigų kaina. Todėl doleris brangsta dėl „objektyvių priežasčių”.
Net Safe Haven laikomas Šveicarijos frankas stipriai nusileidžia JAV doleriui. Pernelyg stipriai… Cash is King!
Taurieji metalai
Aukso ir sidabro pozicijose palūkanų augimo lūkesčius matome jau seniai. Plius čia prisideda ir vis neatsigaunanti pramonės bei Kinijos vartotojų paklausa. Kaip žinia, pinigai visada eina iš žemų pajamingumų į aukštų pajamingumų sritį. Tai jei metalai neduoda jokių pinigų srautų (palūkanos ir dividendai), tai 1% yra aukštas pajamingumas. Todėl galima tikėtis, kad aukso ir sidabro kainos išliks down trende kurį laiką, ypač kai aukso ateities sandorių kainai 2022 m. kovo 8 d. nepavyko pasiekti istorinių aukštumų.
Kitas FED FOMC sprendimas planuojamas šių metų birželio 16 d. Šiandien rinka tikisi, kad bazinės palūkanos bus pakeltos 75 baziniais punktais. Iki to laiko lūkesčiai gali pasikeisti. Bet panašu, kad mūsų laukia dar vienas palūkanų šuolis.