Šeštadienis, 26 balandžio, 2025
Straipsniai

Pasaka, kaip muitų tarifai pasaulį gelbėjo. 14 savaitės apžvalga

JAV prezidento paskelbti muitų tarifai suerzino ekonomistus, kaip pajudintame širšių lizde. Bet neskubėkime vertinti! Istorija žino daug pavyzdžių, kai beprotiškiausios idėjos būna sėkmingai įgyvendintos, o geri ketinimai nuveda į pragarą. Kaip bus šį kartą, dar niekas nežino. Kol kas gražu pažiūrėti į pingančias akcijas. Nuolaidos rinkoje – didžiulė vertė investuotojams.

Trumpo nauji tarifai sukrėtė rinkas: ką tai reiškia investuotojams?

JAV prezidentas Donald Trump paskelbė apie naujus importo tarifus – sprendimus, kurie sukėlė daug neaiškumo finansų rinkose. Nuo šiol beveik visiems JAV importuojamiems produktams bus taikomas 10% tarifas, o kai kurioms šalims, pavyzdžiui, Kinijai ar Vietnamui – dar didesni mokesčiai. Kinijai tarifas sieks net 54%, o Europos Sąjungos prekėms – 20%.

Kuo tai svarbu?

Naujieji tarifai kelia grėsmę pasaulio prekybai. Tikimasi, kad JAV muitų vidurkis šoktels nuo 2.3% iki 23% – tai lyg grįžimas į XX a. pradžią. Dėl to JAV BVP augimas gali sumažėti 1,5%, o infliacija tiek pat padidėti.

Fed reakcija: kol kas laukia

Federalinio Rezervo vadovas Jerome’as Powellas teigia, kad kol kas palūkanų normos nebus keičiamos – centrinis bankas „lauks ir stebės“ tarifų poveikį ekonomikai. Pasak jo, tarifai greičiausiai labiau nei tikėtasi didins infliaciją ir stabdys augimą. Kiti ekonomistai prognozuoja net galimą recesiją.

Trumpas, tuo metu, ragina Fed’ą nedelsti ir mažinti palūkanų normas, tačiau Powellas pabrėžia, kad sprendimai turi būti nepriklausomi nuo politikos.

Rinkų reakcija:

  • S&P 500 krito 5.1%, Nasdaq – 7%, o mažų įmonių indeksas Russell 2000 – net 7.4%.
  • Tai blogiausia diena JAV akcijų rinkose nuo 2020 m. krizės.
  • JAV doleris per savaitę smuko 2.9% prieš eurą – didžiausias kritimas nuo 2015 m.

Sektoriai, kurie nukentėjo labiausiai:

  • Technologijos: Apple (-9.2%), Meta (-11.8%), Alphabet (-7.1%), Amazon (-11.4%), Nvidia“ (-8.6%).
  • Sporto apranga: Nike (-15.5%), Lululemon (-25.4%).
  • Bankai: JP Morgan (-7.8%), Bank of America (-12.5%).
  • Nafta: po OPEC sprendimo didinti gavybą naftos kainos krito, o su jomis ir šio sektoriaus akcijos (-6.3%).

Kas atsilaikė?

  • Būtiniausių prekių sektorius augo +2%, o tokios įmonės kaip Walmart ir Costco net kilo.
  • Komunalinių paslaugų sektorius (+2%) taip pat atliko „saugios užuovėjos“ vaidmenį.

Europos reakcija: ES planuoja atsakomąsias priemones – pirmoji jų banga bus paskelbta balandžio 9 d. Bus paveikta iki 26 mlrd. eurų vertės JAV prekių. Ispanija jau paskelbė 14 mlrd. paramos paketą verslui.

Ką tai reiškia investuotojams?

  • Trumpalaikė rizika didelė. Rinkos labai jautriai reaguoja į bet kokią tarifų naujieną.
  • Infliacijos šuolis tikėtinas. Tarifai kelia importo kainas – tai gali paveikti viską nuo elektronikos iki drabužių.
  • Palūkanų normos lieka neaiškios. Fed laukia, bet jei infliacija kils sparčiai – gali būti tiek palūkanų mažinimo, tiek didinimo scenarijai.
  • Diversifikacija svarbi. Kai kurie sektoriai, kaip vartojimo prekės ar komunalinės paslaugos, parodė atsparumą. Tai svarbu apsvarstyti formuojant portfelį.
  • Recesijos rizika auga. Kai kurie bankai, kaip J.P. Morgan, tai jau įvardija atvirai.

Geopolitinė rizikos indikatorius liko 0.76:

Geopolitinė rizikos indikatorius
Šaltinis: Blackrock.com

JAV akcijų rinka.

S&P 500 indeksas per savaitę krito -9.08% iki 5 074.09 punkto. Nasdaq per šį laikotarpį krito -10.02%, DJIA krito -7.56%; The Magnificent 7 akcijų kapitalizacija rinkoje nukrito iki 13.460 trln. USD.

The Magnificent 7 kapitalizacija
The Magnificent 7 kapitalizacija

Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, S&P 500 gali koreguotis iki 4 960.92 artimiausiu metu, o per metus gali nukristi dar iki 4 636.18 punkto. Prognozė per savaitę pablogėjo. Indekso ateities sandorių Foward Curve yra teigiama.

Korekcija ir taip brendo. D.Trump veiksmai buvo tik katalizatorius, sukėlęs griūtį.

S&P 500 indeksas. 1W
S&P 500 indeksas. 1W

JAV akcijų rinkos Baimės indeksas. Praeitą savaitę buvo 22. Kaip klausė viena kolegė, ar gali būti ‘nulis’?

Baimės indeksas. Šaltinis: Cnn.com
Baimės indeksas. Šaltinis: Cnn.com

Kalbėti apie kažkokias akcijų kainų prognozės šiuo metu nėra prasmės. Kainos krenta dėl paprasčiausio investuotojų nerimo dėl ateities. Jei ekonominius procesus dar galima prognozuoti pagal vienus ar kitus modelius, tai rinkų dalyvių elgesys visisškai neprognozuojas.

Microsoft akcijų kaina krito -5.01% iki $359.84. Praėjusią savaitę kompanija šventė gražų jubiliejų – 50 metų nuo įkūrimo. „We dreamed of a computer on every desk and in every home. In 1975, that sounded like a pipe dream to most people who didn’t even know what a computer was, let alone why they’d want one. But we believed that if we could make this technology accessible and useful, it could change the world.” – pasakė Bill Gates.

Aišku, kad tokios kompanijos akcijų kaina greitai atsities, kai Baltųjų rūmų cirkas pasibaigs.

MSFT kaina. 1W
MSFT kaina. 1W

***

Yra kompanijų, kurioms, kaip sako ekspertai, visokiausi tarifai gali nepakenkti. Štai kelios tokios kompanijos.

Entergy Corporation akcijų kaina krito -6.37% iki $79.03. Bet panašu, kad kaina vis tiek pasiduos bendrai rinkos nuotaikai. Tačiau akcijos beta yra vos 0.33.

ETR kaina, 1W
ETR kaina, 1W

***

EZCORP Inc. akcijų kaina kilo 3.78% iki $15.23. Akcijų beta rodiklis mažiausias, kokį man teko matyti (teigiamos reikšmės). Pirkti viršūnėje neapsimoka, stebim.

EZPW kaina. 1W
EZPW kaina. 1W

***

Casella Waste Systems Inc. akcijų kaina krito -1.92% iki $108.57. Šitos kompanijos beta yra didžiausias iš trijų pateiktų aukščiau, bet vis tiek yra 0.45, kas parodo, jei kris, tai ne taip smarkiai, kaip visa rinka.

CWST kaina. 1W
CWST kaina. 1W

***

Walmart akcijų kaina krito -2,30% iki $83.19. Šitai akcijai kainos korekcija yra labai ir labai sveika. Reikia tik pasidžiaugti ir griebti, kada korekcija (ar griūtis) pasivbaigs.

WMT kaina. 1W
WMT kaina. 1W

FED FOMC tikimybė. Iki FOMC susirinkimo liko 30 dienų.

Palūkanų normaTikimybė, %
475-500 0.00
450-475 0.00
425-450 (dabartinė)70.20
400 -42529.80
Statistinė palūkanų prognozė 2025 m.~3.50-3.25
Effective Federal Funds Rate4.33
Šaltinis: Cmegroup.com

JAV USD apyvartos greitis

JAV P2 pinigų apyvartos greitis yra 1.39.

JAV M2 pinigų apyvartos greitis.
JAV M2 pinigų apyvartos greitis.

*Pinigų apyvartos greitis (arba pinigų apyvartumas) parodo, kaip dažnai pinigai keičia savininką per tam tikrą laikotarpį, pavyzdžiui, per metus. Jis apskaičiuojamas dalijant visų per tą laikotarpį įvykdytų mokėjimų bendrąją vertę iš apyvartoje esančio pinigų kiekio. Šis rodiklis yra svarbus, nes jis atspindi ekonomikos aktyvumą. Kuo didesnis pinigų apyvartos greitis, tuo intensyviau pinigai juda ekonomikoje, o tai gali reikšti didesnį verslo aktyvumą ir ekonomikos augimą.

CBOE PUT/CALL Ratio

Per pastarąją savaitę CBOE PUT/CALL santykis pakilo net iki 1.18. Pesimizmo lygis rinkoje jau aukštas.

CBOE PUT/CALL Ratio
CBOE PUT/CALL Ratio

*Tipinės Put/Call santykio reikšmės gali skirtis priklausomai nuo rinkos sąlygų ir laikotarpio, tačiau yra keletas bendrų gairių:

  1. Neutralus lygis: Put/Call santykis apie 0,7–1,0 dažnai laikomas neutraliu. Tai reiškia, kad rinkoje yra maždaug vienodas pardavimo ir pirkimo opcionų skaičius.
  2. Aukštas santykis: Kai Put/Call santykis viršija 1.0, tai gali rodyti, kad investuotojai yra pesimistiški ir tikisi rinkos kritimo. Labai aukštas santykis (pvz., virš 1,5) gali rodyti per didelį pesimizmą, kuris kartais gali būti laikomas kontrarianų pirkimo signalu.
  3. Žemas santykis: Kai Put/Call santykis yra žemiau 0,7, tai gali rodyti optimizmą rinkoje. Labai žemas santykis (pvz., žemiau 0,5) gali rodyti per didelį optimizmą, kuris kartais gali būti laikomas pardavimo signalu.

The Buffett Indicator: Market Cap to GDP

W. Buffett’o indeksas nusileido iki 182.54%. Šis rodiklis rodo, kad investuotojai yra pasirengę rizikuoti didesnėmis sumomis rinkoje. Tačiau pats Warren Buffett yra įspėjęs, kad santykis virš 200% yra „žaidimas su ugnimi“, nes tokios aukštos vertės gali būti ilgainiui nepalaikomos. Investuotojai turėtų būti atsargūs, nes per didelis optimizmas gali sukelti nenuspėjamų rinkos svyravimų ir galimų nuostolių.

The Buffett Indicator
The Buffett Indicator
*Anot W.Buffett logikos, šalies BVP pagrinde kuria verslas. Tai logiškai mąstant, pajamos turi būti artimos BVP reikšmei. Pajamų augimas tolygu EPS augimui, EPS augimas tolygu kapitalizacijos augimui. Iš kitos pusės, kompanijų pajamų augimas tolygu BVP augimui. Ir santykio dinamika, iš idėjos, turi būti tolygi ir nedidelė. 

Credit Default Swap

Stebim, kaip rinkos vertina šalies kreditingumą (kiek pasitikima šalies ekonomika). Labai greitas požiūris į situaciją pasaulinėje ekonomikoje. Paimkime kelis atvejus. Kol kas pasaulio ekonomikoms niekas negresia, tačiau reikia būti pasirengusiam kurti strategijas, kurios padėtų išvengti galimų ekonominių krizės pasekmių.

Šalis (vieta reitinge, poslinkis per savaitę)5Y CDS prieš savaitę5Y CDS dabar
Šveicarija (1, 0)6.026.02
Vokietija (5, 0)13.5513.75
Jungtinė Karalystė (11, 0)20.7821.64
JAV (16, 0)36.4437.32
Worldgovernmentbonds.com

Žaliavos

Naftos kainos pokyčiai

Crude oil naftos ateities sandorių kaina per savaitę krito -10.63% iki 61.99 USD/b ir pramušė lig šiol buvusį stiprų palaikymą. Rinkoje didėja baimėms dėl pasaulinio ekonomikos sulėtėjimo ir silpnėjančios naftos paklausos. Investuotojų nuotaikas vis labiau trikdo augantis prekybos karas, ypač dėl artėjančio 34% Kinijos muito JAV prekėms.

Recesijos rizika ir pasaulinės prekybos neapibrėžtumas dar labiau didina nerimą. Tuo tarpu OPEC+ sustiprino planus gegužę padidinti gavybą 411 000 barelių per dieną, taip didindama spaudimą tiekimo pusei. Nepaisant JAV taikomų muitų išimčių energijos produktams, platesnio masto prekybos sumaištis toliau smarkiai veikia rinkas.

Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, Crude Oil kaina gali išsilaikyti ties 63.34 USD/BBL artimiausiu metu, o per metus pakilti dar iki 67.58 USD/BBL. Prognozės per savaitę pablogėjo. Crude Oil ateities sandorių Foward Curve yra neigiama.

Crude Oil kaina. 1W
Crude Oil kaina. 1W

***

Aukso ateities sandorių kaina per savaitę krito -2.53% iki 3 053.4 USD/ Tr.oz, bet pasiekė naujas aukštumas ties 3 201.6 USD/ Tr.oz. Panašu, kad spekuliantai fiksavo pelnus, auksui užkilus į rekordines aukštumas.

Be to analitikai šį kritimą sieja su investuotojų sprendimu parduoti auksą, kad padengtų nuostolius kituose turto segmentuose dėl maržinių reikalavimų. Akcijų rinkoje fiksuotas dar vienas smarkus išpardavimas, paaštrėjus prekybos įtampai. Kinijos paskelbtas 34% tarifas visoms JAV importo prekėms, atsakant į prezidento Trump nustatytus muitus, padidino susirūpinimą dėl pasaulinio ekonominio stabilumo ir infliacijos spaudimo.

Nepaisant aštrėjančio prekybos karo, taurieji metalai išlieka neįtakoti Trumpo „abipusių“ muitų. Tuo tarpu aukso atsargos COMEX sandėliuose visoje JAV pastaraisiais mėnesiais smarkiai išaugo dėl baimės, kad importo tarifai gali sutrikdyti tiekimą.

Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, aukso kaina gali išsilaikyti ties 3 075.97 USD/ Tr.oz artimiausiu metu, o per metus pakilti dar iki 3 195.64 USD/ Tr.oz. Prognozės per savaitę pablogėjo. Aukso ateities sandorių Foward Curve yra teigiama.

Aukso kaina. 1W
Aukso kaina. 1W

***

Vario ateities sandorių kaina per savaitę krito -14.19% iki 4.40 USD už svarą. Rinkos nuogąstavo, kad JAV muitai ir prekybos partnerių atsakomieji veiksmai gali sukelti pasaulinę recesiją. Kinija paskelbė, kad nuo balandžio 10 d. taikys 34% muitą visam JAV importui ir įves eksporto kontrolę retiesiems žemės elementams kaip atsaką į JAV muitus.

Tramp paskelbė apie plataus masto importo muitus, įskaitant pagrindines vario vartotojas ekonomikas, tokias kaip Kinija (54%), ES (20%), Japonija (2 %) ir Indija (27%). Vis dėlto, nauji Tramp muitai netaikomi variui, auksui, energijos ištekliams ir tam tikriems JAV neprieinamiems mineralams. Raudonasis metalas buvo pasiekęs rekordinę 5.2 USD kainą už svarą kovo pabaigoje, dėl spėlionių, kad Tramp gali netrukus įvesti specifinius muito tarifus variui, tačiau kainos nuo to laiko sumažėjo, nes šie nuogąstavimai kol kas nepasitvirtino.

Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, sidabro kaina artimiausiu metu svyruos apie 4.46 USD už svarą. O per metus dar gali pakilti iki 4.73 USD už svarą. Prognozė per savaitę pablogėjo. Vario ateities sandorių Foward Curve yra teigiama.

Vario kaina. 1W
Vario kaina. 1W

Valiutų kotiruočių prognozės

EURUSD per savaitę kilo 1.30% iki 1.0963. Doleris išliko silpnas, o prekybos karo įtampa didėjo. Penktadienį Kinija paskelbė apie planus nuo balandžio 10 d. įvesti 34% muitus visiems JAV prekių importams, atsakydama į plataus masto muitus, kuriuos įvedė prezidentas Trump.

Europoje Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas paragino įmones sustabdyti investicijas į JAV, o Europos Komisija pranešė, kad ruošiasi savo atsakomiesiems veiksmams. Paskutinis Trump žingsnis apima 10% muitą visiems importams, o kai kurioms šalims, įskaitant 20% muitą ES prekėms, taikomos gerokai aukštesnės tarifų normos.

Atsakydami į tai, rinkos įvertino daugiau nei 90% tikimybę, kad balandžio mėn. ECB sumažins palūkanų normą 25 baziniais punktais, o tikimasi, kad indėlių norma iki gruodžio mėn. sumažės iki 1.80%, palyginti su ankstesniais prognozėmis, kad ji bus 1.90%, ir esama 2.50% norma.

Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, euras dar gali svyruoti apie 1.08 artimiausiu metu. O per metus gali nukristi iki 1.05. Prognozė per savaitę pablogėjo.

EURUSD, 1W
EURUSD, 1W

GBPUSD per savaitę krito -0.27% iki 1.2899. Svaras krenta dėl augančių pasaulinių ekonominių rizikų, susijusių su prezidento Trumpo plačia tarifų politika. Nors JK susidūrė su santykinai mažesniu, 10% tarifų mokesčiu, investuotojai nerimauja, kad aukštesni muitai kitoms ekonomikoms, tokioms kaip Kinija ir Eurozona, gali sukelti produktų išmetimą į rinką, o tai gali pakenkti JK eksporto konkurencingumui.

Prieš tarifų paskelbimą JK Biudžeto atsakomybės tarnyba įspėjo, kad tokios prekybos politikos gali sumažinti ekonomiką iki 1% ir pakenkti vyriausybes fiskaliniam rezervui. Vidaus rinkoje didėja infliacijos baimės, nes šį mėnesį įsigaliojo darbdavių nacionalinio draudimo įmokų padidėjimas, didinantis spaudimą verslui.

Šie įvykiai stiprina lūkesčius, kad Anglijos bankas atsargiai taikys pinigų politikos palengvinimą. Nepaisant to, kad JK yra santykinai stipresnėje pozicijoje nei kai kurios JAV prekybos partnerės, ji vis tiek lieka pažeidžiama dėl pasaulinių prekybos įtampų.

Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, svaras svyruos ties 1.27 artimiausiu metu. O per metus jis gali nukristi iki 1.23. Prognozės per savaitę pablogėjo.

GBPUSD, 1W
GBPUSD, 1W

***

USDJPY per savaitę krito -1.94% iki 146.90. Japonijos jena sustiprėjo dėl pasaulinio saugumo paieškos ir silpnesnio dolerio. Investuotojai nerimauja, nes prekybos karas auga, o Kinija įvedė 34% muitą visoms JAV importuojamoms prekėms, atsakydama į Prezidento Trump taikomus plačius muitus, kurie kai kuriems Kinijos eksportams padidino efektyvius tarifus iki 54%.

Tuo tarpu Japonijos eksportui į JAV bus taikomas 24% tarifas. Monetarinės politikos srityje tikimasi, kad Japonijos bankas toliau didins palūkanų normas šiais metais, nors pasaulinės prekybos ir vidaus ekonominės sąlygos kelia tam tikrą nežinomybę. Japonijos banko pavaduotojas Shinichi Uchida pasakė parlamentui, kad papildomi palūkanų normų didinimai galimi, jei ekonomika atitiks prognozes, o centrinis bankas atidžiai stebi riziką dėl muitų.

Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, doleris jenos atžvilgiu dar gali kilti iki 149.40 artimiausiu metu. O per metus pakilti iki 156.97. Per savaitę prognozė pagerėjo.

USDJPY. 1W
USDJPY. 1W

***

EURNOK per savaitę kilo 4.11% iki 11.78. Per mėnesį euras kilo 0.03%. Per pastaruosius 12 mėnesių jo kaina kilo 1.42%. Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, euras gali kilti iki 11.82 artimiausiu metu. Per metus euras gali pasiekti 12.04. Prognozės per savaitę pagerėjo.

EURNOK. 1W
EURNOK. 1W

Bitcoin rinkos tendencijos

Bitcoin per savaitę krito -4.15% iki $79 128 (rašymo metu). Bitcoin dominavimas kriptorinkoje praėjusią savaitę pakilo iki 63.38%, kapitalizacija krito iki 1.57 trilijono USD. Bitcoin kaina svyruoja žemiau Fibonacci 0.236 palaikymo lygio. Korekcija stiprėja.

Techniniai indikatoriai

MACD 1D time frame pardavimo signalas; 1W time frame vis dar meškų rinka.

Santykinis Stiprumo Indeksas (RSI): 1D TF – meškų rinka, 1W TF – meškų rinka

AO osciliatorius 1D TF – dar konsolidacija. 1W TF – meškų rinka.

Palaikymo ir pasipriešinimo lygiai 1D TF

Per savaitę lygiai beveik nepasikeitė:

Palaikymo lygiai Pasipriešinimo lygiai
I lygis77 04188 490
II lygis74 39788 868

Makroekonominiai modeliai ir analitikai prognozuoja, kad BTCUSD gali kainuoti $77 252  artimiausiu metu, o per metus gali nukristi dar iki $62 826. Prognozė per savaitę pablogėjo. Bitcoin Ateities sandorių Foward Curve yra teigiama.

BTCUSD. 1W
BTCUSD. 1W

Bitcoin-Gold Ratio:

Bitcoin-Gold Ratio
Bitcoin-Gold Ratio

Išvados

Donald Trumpo paskelbti nauji importo muitai sukėlė didžiulį sąmyšį pasaulinėse finansų rinkose. Akcijos smarkiai nukrito, o investuotojai susirūpino dėl galimos infliacijos, ekonomikos sulėtėjimo ir net recesijos. Tačiau istorija rodo, kad net ir kontroversiški sprendimai gali atnesti netikėtų rezultatų – todėl neskubėkime daryti galutinių išvadų.

Kavos puodelis iš jūsų už šią apžvalgą.

arba

One-Time
Monthly
Yearly

Palaikyk apžvalgas.

Make a monthly donation

Make a yearly donation

Choose an amount

€5,00
€15,00
€100,00
€5,00
€15,00
€100,00
€5,00
€15,00
€100,00

Or enter a custom amount


Your contribution is appreciated.

Your contribution is appreciated.

Your contribution is appreciated.

DonateDonate monthlyDonate yearly

Šaltiniai: Tradingview.com, Nasdaq.com, Tradingeconomics.com

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Discover more from Investment Made Easy

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading