Šeštadienis, 9 gruodžio, 2023
Straipsniai

Persiskirstymas investicinių fondų rinkoje – investuotojai išmintingesni

Investuotojai išmintingesni. Pirmasis 2017 metų pusmetis buvo sėkmingas į akcijas investuojantiems Lietuvoje veikiantiems ir platinamiems investiciniams fondams. Jų dalyviai daugiau lėšų nukreipia į šalyje platinamus užsienio fondus, sparčiai auga ir specializuoti profesionaliesiems investuotojams skirti fondai, dažniausiai investuojantys į nekilnojamąjį turtą.

„Investicijos į šalyje platinamus užsienio fondus didėja trečius metus iš eilės, pagrindinė to priežastis – didesnis fondų pasirinkimas, įvairesnės investavimo strategijos ir mažesni valdymo mokesčiai“, – sako Audrius Šilgalis, Lietuvos banko Investicinių paslaugų priežiūros skyriaus vyriausiasis specialistas.

Į tokio tipo fondus birželio pabaigoje 51,4 tūkst. investuotojų buvo investavę 411,07 mln. Eur, vidutiniškai vienas dalyvis buvo investavęs beveik 8 tūkst. Eur. Investuotojų skaičius per pusmetį padidėjo 5 proc., turto vertė išaugo 4,6 proc.

Neprofesionaliesiems investuotojams skirtų investicinių fondų vienetų vertė 2017 m. pirmąjį pusmetį vidutiniškai didėjo 4,8 proc. Geriausiai sekėsi į akcijas investuojantiems investiciniams fondams, jų vienetų vertė augo 7 proc.

Profų rinka augaPersiskirstymas investicinių fondų rinkoje – investuotojai tampa išmintingesni

Toliau didėja informuotiesiems investuotojams skirtų kolektyvinio investavimo subjektų rinka. Vos prieš keletą metų pradėję steigtis tokio tipo fondai šiuo metu valdo 400 mln. Eur vertės turtą.

Šie fondai dažniausiai investuoja į nekilnojamąjį turtą ir tokio tipo turtą valdančias bei plėtojančias įmones. Nuo 2014 m. pabaigos informuotiesiems investuotojams skirtų kolektyvinio investavimo subjektų skaičius išaugo 4 kartus ir šiuo metu siekia 50, o valdomas turtas padidėjo net 8 kartus.

Pensijų fondai

2017 m. pirmojo pusmečio pabaigoje 20-yje šalyje veikiančių II pakopos pensijų fondų 1,27 mln. dalyvių buvo sukaupę 2,68 mlrd. Eur. Fondų valdomas turtas padidėjo 7,6 proc., o dalyvių skaičius išaugo 1,5 proc.

Fondų rezultatams įtakos turėjo ir tai, kad nuo 2017 m. nebeliko įmokos mokesčių ir dėl to per pirmąjį pusmetį į pensijų fondų dalyvių sąskaitas buvo pervesta 82,6 tūkst. Eur daugiau.

Nuo metų pradžios II pakopos pensijų fondų grynųjų aktyvų vertė padidėjo 188,56 mln. Eur. Per pirmąjį pusmetį „Sodra“ į pensijų fondus pervedė 83,32 mln. Eur, pasirinkę mokėti papildomai dalyviai – 40,85 mln. Eur, o valstybė jiems papildomai pervedė 41,02 mln. Eur.

Galima daryti išvadą, kad dėl sėkmingos investicinės veiklos fondai savo dalyviams uždirbo 22,37 mln. Eur (neįskaitant lėšų, išmokėtų dalyvavimą fonduose baigusiems asmenims).

Sparčiai augo III pakopos papildomo savanoriško pensijų kaupimo pensijų fondų turtas ir dalyvių skaičius. Per pusmetį tokių fondų turtas padidėjo 7,84 proc. ir birželio pabaigoje sudarė 85,73 mln. Eur.

12-oje III pakopos pensijų fondų laikotarpio pabaigoje kaupė beveik 55 tūkst. dalyvių, t. y. 6,4 proc. daugiau nei metų pradžioje.

Išsami Lietuvos II ir III pakopų pensijų fondų ir KIS rinkos apžvalga.

Finansų rinkos dalyvių priežiūra, Pensijų fondai, Investiciniai fondai ir investicinės bendrovės

Šaltinis: Lietuvos bankas

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d