Sekmadienis, 15 rugsėjo, 2024
Kriptovaliutos ir P2P

Polkadot – blockchain’ų internetas

Projektas Polkadot yra decentralizuota mainų platforma (exchange platform), kurią 2016 m. paleido Šveicarijos ne pelno organizacija Web3 Foundation, įsikūrusi Šveicarijos Kripto slėnyje. Tinklą sukūrė projektas Parity Technologies, kuriam vadovauja Dr. Gavin Wood. Polkadot projektas yra vienas populiariausių ICO istorijoje 2017 m. spalio mėn

Lėšų surinkimo etape jai pavyko surinkti beveik 145 milijonus JAV dolerių arba apie 500 000 ETH. Norint investuoti į projektą, reikėjo praeiti griežtą patikrinimo procedūrą.

Verta atkreipti dėmesį į projekto sąveiką ir mastelį (interoperability, scalability), būtent tai šį projektą padarė labai sėkmingu. Neribotas sistemos augimas tampa įmanomas dėl paragrandinių (parachains) naudojimo. Polkadot tinklas leidžia blokų grandinėms, turinčioms skirtingus protokolo modelius, sąveikauti tarpusavyje per tam skirtus tarpininkus, nereikalaujant jokių šių blokų grandinių kūrėjų ar vartotojų veiksmų.

Polkadot projekto tikslai. Pagrindinis projekto tikslas yra sukurti platformą, leidžiančią skirtingoms blokų grandinėms sąveikauti tarpusavyje, tačiau projekto kūrėjai neketina tuo sustoti. Projekto vizija yra sukurti visiškai decentralizuotą Internet 3.0.

Apie projektą

Polkadot yra atvirojo kodo dalijantis (sharding) daugelio grandinių protokolas, palengvinantis bet kokių duomenų ar turto tipų, ne tik žetonų, perdavimą tarp grandinių, tokiu būdu padarantis platų blokų grandinių tarpusavio sąveiką. Šia sąveika siekiama sukurti visiškai decentralizuotą ir privatų internetą, kurį kontroliuoja jo vartotojai, ir supaprastinti naujų programų, institucijų ir paslaugų kūrimą.

Projekto protokolas sujungia viešąsias ir privačias grandines, leidimų neturinčius tinklus, oracle ir ateities technologijas, leidžiant šioms nepriklausomoms blokų grandinėms patikimai dalytis informacija ir operacijomis per Polkadot perdavimo grandinę.

Pasirinktines blokų grandines greitai ir lengvai galima sukurti naudojant Substrate sistemą ir jas galima prijungti prie Polkadot tinklo per kelias minutes. Tinklas taip pat yra labai lankstus ir pritaikomas, leidžiantis dalytis informacija ir funkcijomis tarp dalyvių, panašių į programas išmaniajame telefone. Polkadot gali būti automatiškai atnaujinamas be forkų, kad būtų įdiegtos naujos funkcijos arba pašalintos klaidos.

Polkadot turi keturis pagrindinius komponentus:

  1. Relay Chain. Tai Polkadot „širdis“, padedanti sukurti sutarimą, sąveikumą ir bendrą saugumą skirtingų blokų grandinių tinkle;
  2. Paragrandinės (parachains). Nepriklausomos grandinės, kurios gali turėti savo žetonus ir būti optimizuotos konkretiems naudojimo atvejams;
  3. Parasiūlai (parathread). Panašūs į paragrandines, tačiau turi lanksčią jungtį, pagrįstą ekonomišku „pay-as-you-go“ modeliu;
  4. Tiltai. Leidžia paragrandinėms ir parasiūlams prisijungti ir bendrauti su išorinėmis blokių grandinėmis, tokiomis kaip Ethereum.

Tinklas naudoja NPoS (nominated proof-of-stake)) mechanizmą, kad pasirinktų tikrintojus ir nominatorius ir padidintų grandinės saugumą. Ši unikali pagrįstumo schema leidžia grandinėms saugiai bendrauti tarpusavyje pagal tas pačias taisykles, tačiau ir toliau likti nepriklausomoms.

Žetonas

Polkadot platformos DOT žetonas tarnauja trims aiškiems tikslams: tinklo valdymui, operacijas ir sukuria paragrandinių ryšius. Pradžioje buvo išleista 10 mln. DOT žetonų. 1/12 DOT dalis vadinama Planck. 2020 m. rugpjūčio 21 d. buvo padarytas peradresavimas ir Planck dabar yra 1/10, o pasiūlos kiekis dabar siekia šiek tiek daugiau nei 1 trln. DOT.

Polkadot steigėjai

Polkadot projektą paleido Šveicarijoje įsikūręs Web3 Foundation fondas. Jo steigėjai yra Dr. Gavin Wood, Robert Habermeier ir Peter Czaban.

G.Wood yra Web3 Foundation’s prezidentas, vienas Ethereum projekto bendraautorių, Parity Technologies steigėjas ir smart contract kodo kalbos Solidity kūrėjas.

R. Habermeieris yra Thiel Fellow bendradarbis, aktyvus blokų grandinės ir kriptografijos tyrinėtojas ir kūrėjas

P.Czaban yra Web3 Foundation technologijų direktorius. Turėdamas daug patirties labai specializuotose fintech pramonės srityse, jis šiuo metu padeda kurti naujos kartos paskirstytąsias (distributed) technologijas.

Kur galima pirkti Polkadot žetonų DOT?

DOT žetonų galima nusipirkti 48-se A reitingo kriptobiržose, tokiose kaip Bitfinex, BinanceHuobi GlobalHBTCOKEx ir panašiose.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.