Šeštadienis, 20 balandžio, 2024
Straipsniai

Portretas: Janet Louise Yellen

Janet Louise Yellen – FED vadovė. JAV prezidentas B.Obama 2013 m. spalio 9 d. naujuoju FED vadovu nuo 2014 m. vasario 1 d. paskyrė dabartinę FED vicepirmininkę Janet Yellen. Ji tapo pirmąja FED vadove Senato pritarimu. Taip pat tapo antrąja moterimi pasaulyje vadovaujanti šalies centriniam bankui. Pirmąja tapo Elvira Nabiullina, kuri nuo 2013 m. birželio vadovauja Rusijos CB.

Biografija

Portretas: Janet Louise Yellen

Janet Louise Yellen gimė 1946 m. rugpjūčio 13 d. Brukline, Niujorke. 1967 m. baigė Brown universitetą ekonomikos summa cum laude laipsniu. 1971 m. Yale universitete apsigynė Filosofijos daktaro disertaciją.

Ekonomika persisunkęs visas jos asmeninis gyvenimas. Ji ištekėjusi už ekonomisto, bendraautoriaus ir Nobelio premijos laimėtojo George Akerlof. O susitiko jie 1977 m., kai abu dirbo FED eiliniais ekonomistais. Susituokę išvyko dirbti į Londoną.

Vienintelis jų sūnus dabar dirba universitete ekonomikos profesoriumi ir jau nuo 13-os metų žinojo, kad bus ekonomistu.

Karjera (pagal wikipedia.org):

1974 – Mokslinis bendradarbis Masačiuseto Technologijų Institute;

1971-1976 – Docentė Harvardo universitete, Ekonomikos fakultete;

1977-1978 – Ekonomistė FED, Prekybos ir Finansų studijų sekcijoje, Tarptautinių finansų skyriuje;

1978-1980 – Dėstytoja Londono Ekonomikos ir Politikos mokslų mokykloje;

1980-1985 – Docentė Haas Verslo mokykloje;

1985-dabar – Profesorė Haas Verslo mokykloje;

1994-1997 – FED Valdybos narė;

1997-1999 – Prezidento (Bilo Klintono) Ekonomikos patarėjų tarybos vadovė;

2004-2010 – San Francisko FED prezidentė ir CEO; Nuo 2009 m. turi balso teisę FOMC;

2010-2014 sausio 31 d.  FED Valdybos vicepirmininkė.

Nuo 2020 m. Iždo sekretorė prezidento Joe Biden kabinete.

Darbas

Dirbdama San Francisko FED dar 2004 m. pradėjo viešai kalbėti apie galimą hipotekos paskolų ir būstų kainos bumą. Tačiau 2009 m. teko teisintis, kad negalėjo imtis prevencijos nes vykdė Vašingtono politiką. 2010 m. spalio mėn. Janet L.Yellen duoda priesaiką Fed pirmininkui Ben Bernanke. Jinai kovoje dėl vicepirmininko posto nugalėjo Donaldą Kohną.

Dar liepą už ją balsavo 17 iš 23 Senato bankų komiteto narių.

Yra paskelbusi šiuos straipsnius:

  1. „The Fabulous Decade: Macroeconomic Lessons from the 1990s“, drauge su Alan Binder. New York: The Century Foundation Press, 2001;
  2. „Trends in Income Inequality and Policy Responses“. Looking Ahead (October 1997);
  3. „The Inequality Paradox: Growth of Income Disparity“. National Policy Association (1998);
  4. „The Continuing Importance of Trade Liberalization“. Business Economics (1998);
  5. „Monetary Policy: Goals and Strategy“. Business Economics (July 1996);
  6. „An Analysis of Out-of-Wedlock Childbearing in the United States“, drauge su Akerlof (J.Y vyras) ir Michael Katz. Journal of Economics (May 1996);
  7. „East Germany In From the Cold: The Economic Aftermath of Currency Union“, drauge su George Akerlof, Andrew Rose ir Helga Hessenius. Brookings Papers on Economic Activity 1991;
  8. „How Large Are the Losses from Rule of Thumb Behavior in Models of the Business Cycle?“, drauge su George Akerlof. Money, Macroeconomics and Economic Policy: Essays in Honor of James Tobin, edited by Willima Brainard, William Nordhaus, and Harold Watts, Cambridge, Mass.: MIT Press, 1991.

Ekonominė politika

Janet Yellen apibūdinama kaip „tradicinė Amerikos keinsistė“, kuri tuo pačiu palaiko B.Bernankės neortodoksines priemones krizės padariniams įveikti. Jos politikos kredo galima nusakyti jos pačios žodžiais: „Bedarbystės mažinimas turi būti dėmesio centre“.

Būdama konservatore Janet Yellen garsėja ir savo gyvu liberaliu mąstymu. Todėl priešingai nei kiti FED politikos sprendimų priėmėjai,  siūlo nutraukti netradicinę obligacijų supirkimo politiką, nors nėra šios politikos priešininkė.

Ji palaiko B.Bernankės politiką ir kapitalo rinkų analitikai mano, kad užėmusi FED pirmininko postą, sėkmingai pratęs tą pačią politiką. Volstritas  ją pavadino „Balandžiu“, nes jai labiau rūpi situacija darbo rinkoje (Nedarbo lygis) negu infliacijos grėsmė („balandžiams“ priešinga pozicija, kai infliacijos monitoringui skiriamas aukščiausias prioritetas, vadinama „sakalu“ (hawk)).

Dar 1995 m. ji pareiškė, kad FED nedarbo mažinimo politikos konfliktas su mažos infliacijos tikslu turi būti sprendžiamas išeinant iš bendražmogiškųjų principų: tegu infliacija auga, bet žmonės turi darbą.

Tapusi FED pirmininke, Janet Louise Yellen tapo galingiausia moterimi pasaulyje. Ji turi didelę vadovavimo ir sprendimo priėmimo patirtį, kurią įgavo svarbiuose vyriausybės ir FED postuose. Kapitalo rinkos teigiamai sutiko žinią, kad ji pakeis dabartinį FED vadovą.

Jos atėjimas į šias pareigas siejamas ne tik su QE pratęsimu, bet ir su JAV ekonomikos stiprėjimu, kuriam netradicinių politikos priemonių jau nebereikės. Svarbiausia, kad ši moteris atlaikytų ne tik visų pasaulio kapitalo rinkų žaidėjų į ją nukreiptus žvilgsnius, bet ir jų kritiką. Linkime jai sėkmės!

Portretas: Janet Louise Yellen

 

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.