Pirmadienis, 18 kovo, 2024
Straipsniai

Portretas: Jerome H. Powell

Jerome H. Powell – naujas FED vadovas

Nuo 2018 m. vasario 5 d. nauju JAV Federalinės rezervų sistemos (centrinio banko atitikmuo) valdybos pirmininku tapo Jerome H. Powell. Su Senato pritarimu jį paskyrė prezidentas Donald Trump. 

Jerome H. Powell gimė 1953 m. Vašingtone. 1975 m. Princeton University baigė politologiją, o 1979 m. Georgetown University gavo teisininko laipsnį.

Georgetown universiteto laikais redagavo Georgetown Law Journal. Vedęs ir turi vaikų. Tris.

Karjera

Dabar J.Powell 64-eri. Jis kilęs iš teisininkų šeimos. Teisininkais buvo jo tėvas, bei senelis iš motinos pusės. Ir savo karjerą pradėjo kaip senatoriaus  Richard Schweiker patarėjas teisės klausimai.

 

Po mokslų J.H.Powell persikelia gyventi į Niujorką, kur 5 metus dirbo teisininkų kontorose. 1984 m. įsidarbino jau dabar neegzistuojančiame Dillon, Read & Co. banke.

Šio banko prezidentu 1970-82 metais buvo Nicholas Brady, vėliau dirbęs iždo sekretoriumi Ronalda Reagana bei George H.W. Bush administracijose.

1990-93 m. Nicholas Brady pakviečia Jerome H. Powell dirbti drauge Iždo Departamente. Vėliau jam teko dirbti Bankers Trust, sugrįžti į Dillon, Read & Co., iki 2005 m. buvo investicinės grupės Carlyle Group partneriu.

Darbas Wall Street leido jam užsidirbti kapitalą 2017 m. duomenimis iki $112.3 mln. vertės. FED’e jis turtingiausias dabar darbuotojas, tačiau Wall Street mastais – vargšas.

Portretas: Jerome H. Powell

2012 m. gegužės 25 d. jis pradeda dirbti FED valdyboje. Čia jis pakeičia kitą iš Wall Street atėjusį narį Kevin Warsh. Šis, beje, buvo minimas ir tarp kandidatų dabar renkant FED vadovą.

Pozicija

Jerome H. Powell pagal savo poziciją monetarinės politikos atžvilgiu priskiriamas prie „balandžių” (doves). „Balandžiai” yra linkę prie didesnių ekonominių skatinimų ir prioritetų laiko žemą nedarbo lygį.

Priešingi „balandžiams” yra „sakalai” (hawks). Jie linkę prie griežtos monetarinės politiko, o prioritetas yra žema infliacija.

Anksčiau buvę FED vadovai Ben Bernanke, pradėjęs „kiekybinį palengvinimą”, ir Janet L. Yellen, jį pabaigusi, priskiriami prie „balandžių”.

Stebėti, kur koks FED FOMC narys yra galima čia.Portretas: Jerome H. Powell

Pagal FED FOMC susirinkimų protokolus, J.Powell niekada nebalsavo prieš daugumą.

Nors savo pasisakymuose jis buvo skeptiškas dėl trečio QE etapo, tačiau vis tiek balsavo už pratęsimą. Drauge su visais balsavo ir už QE nutraukimą, bet tuo pačiu pasakė, kad, jei reikės, ‘palengvinimas’ vėl bus paleistas.

Ši savybė, kaip manoma, ir buvo esminė, kodėl Donald Trump jį pasirinko FED vadovu. Baltiems rūmams patogu turėti FED vadovą su savo nuomone, tačiau balsuojančiu „kaip visi”.

Tačiau tie, kurie tikėjosi monetarinės politikos normalizavimo, nusivylė tokiu pasirinkimu. Nes mano, kad J.Powell tęs ankstesnių vadovų pradėta monetarinės politikos kompromitavimą.

Žodžiu, nuomonės dėl J.Powell paskyrimo FED vadovu skirtingos ir prieštaringos. Bet jau yra kaip yra ir ne tik amerikiečiams su tuo gyventi.

JAV monetarinė politika netiesiogiai veikia ir mūsų visų gyvenimą.