Ketvirtadienis, 28 kovo, 2024
Mokomieji Straipsniai

Prekiautojų ir investuotojų tipai. Robbie Burns akimis

“Saugiausias būdas padvigubinti pinigus – sulenkti juos perpus ir įsidėti į kišenę” – Kin Hubbard.

Robbie Burns. Investicijų pasaulyje be Warreno Buffeto ir Peter Lyncho yra ir kitų garsių investuotojų, turinčių ir galinčių ką patarti mums, besidomintiems akcijų biržomis. Vienas jų – žurnalistikos koledžą baigęs, tačiau į verslą “pasukęs”, Robbie Burns.

2001 m. palikęs nuolatinį darbą šis, save “mėgėjišku investuotoju” pravardžiuojantis žmogelis atsidėjo akcijų prekybai. Išgarsėjo rašydamas “nuogo biržos prekeivio” dienoraštį (www.nakedtrader.co.uk). Nuo 1999 m. Robis, prekiaudamas akcijomis, uždirbo per 500 tūkst. svarų pelno.

Dabar, pliktelėjęs ir linksmo būdo investuotojas savo subtiliu humoru nori supažindinti Lietuvos investuotojus su keletu prekiautojų tipų. Daugiau ar mažiau, mums visiems yra būdingas kiekvieno iš apibūdintų “tipelių” mąstymas, tad, panagrinėti juos išsamiau – verta!

Prekiautojų ir investuotojų tipai pagal Robbie Burns

Ponas padienis prekiautojas (daytrader)

Šio tipo investuotojas įdedant nedaug pastangų nori gauti nepelnytai daug naudos. Padieniai prekiautojai įsivaizduoja, kad uždirbs krūvas pinigų, suspaudę kelis mygtukus kompiuteriu. Padienių prekiautojų reiškinys nėra naujas, atvirkščiai – labai senas, veikiau tai jau fenomenas. 1998-1999 metais daugelis jų metė darbą, kad galėtų visą laiką atsidėti padienei prekybai.

Padienė prekyba reiškia akcijų pirkimą išlaikant jas trumpą laiką ir uždirbant daug smulkaus pelno. Tik bėda ta, kad dauguma žmonių iš padienės prekybos ne uždirba, o praranda. Tai faktas. Padienė prekyba reikalauja daug pastangų ir įtampos. Atėmus komisinius ir maržas, labai sunku užsidirbti tiek, kad iš to galėtum gyventi. Ponui padieniui prekiautojui nesvetimos iliuzijos, kad uždirba daug, kai iš tiesų praranda. Daug.

Sėkmės tikimybė: 0,5/10.

Ponas grafikų mėgėjas

Šis ponulis yra įsitikinęs dėl vieno – teisingas atsakymas slypi grafikuose! Akcijas jis perka ir parduoda tik “atsiklausus” kainos grafiko. Fibonacci koeficientai ir Bollingerio juostos, slankieji vidurkiai bei MACD indikatoriaus nuokrypiai – visos šios linijos jam yra šventos.

Nesupraskite manęs klaidingai. Indikatoriai tikrai būna vertinga, tačiau reikia mokėti juos pritaikyti. Taipogi ir ponų grafikų mėgėjų yra sėkmingų investuotojų, tačiau tokių – vienetai.

Sėkmės tikimybė: 3/10.

Ponas saugusis

Nors tikriausiai tikėjotės dar vieno kritiško veikėjo portreto, tačiau šį kartą apibūdinsime sėkmingą investuotojo tipą. Ponas saugusis perka viską, kas, jo nuomone, yra saugu. Dažniausiai tai bus energetikos bendrovės (nes žmonėms visada reikės elektros) arba, pavyzdžiui, “Tesco” (nes žmonėms visada reikės valgyti). Ilgalaikės perspektyvos atžvilgiu jam greičiausiai seksis ir jis uždirbs tikrai daugiau nei laikydamas pinigus banko sąskaitoje.

Tačiau taipogi čia slypi keletas trūkumų. Visų pirma, norint gauti didelę grąžą, reikia investuoti didelius pinigus. Pradedantieji investuotojai didelio kapitalo neturi, tad apie tokias investicijas gali pamiršti. Beje, kas nerizikuoja, tas negeria šampano. Tame tarpe ir ponulis saugusis.

Sėkmės tikimybė: 7,5/10.

Ponas sistemų entuziastas

Investicijų pasaulyje ypač pagarsėjusios sudėtingos kompiuterinės programinės įrangos, kurios dažnai prilyginamos stebuklui. Tarytum, visą darbą šios atliks už jus, o jūs galėsite pasiimti tik “grietinėlę”, t.y. pelną.

Daug “kietų vyrukų” tiki prekiavimo sistemomis ir jaučia jiems aklą susižavėjimą. Jei sistema “suklysta”, šie to nepastebi ir toliau naudojasi jos paslaugomis. Nuostolingais atvejais kalta būna ne programinė įranga, o akcija! Kas su ja atsitiko!? Bijau, kad norint uždirbti rinkoje, reikia įdėti ir šiek tiek darbo.

Sėkmės tikimybė: 2/10.

Ponia ilgalaikė investuotoja

Atkreipkite dėmesį, Ponia, – moterų, investuojančių ilgam laikotarpiui, yra daug daugiau nei investuojančiųjų trumpam, nes moterys mažiau linkusios rizikuoti.

Ponia ilgalaikė investuotoja perka retai ir yra gan atsargi. Ji pati analizuoja akcijas ir išlaiko jas gana ilgai, kad užsidirbtų gražaus pelno. Šiai poniai sekasi labiausiai iš visų mūsų kol kas apibūdintų “prekeivų”. Problemų gali sukelti tik tai, kad kartais akcijos išlaikomos pernelyg ilgai.

Sėkmės tikimybė: 8/10.

Ponas vidutinės trukmės investuotojas

Perka ir išlaiko akcijas nuo 3 mėnesių iki 2 metų. Daug analizuoja. Stengiasi riboti nuostolius. Laiku fiksuoja pelną, kai akcijos dar nebūna spėjusios nukristi. Stebi savo akcijas, bet nebūtinai tai daro ištisą dieną. Labiau mėgsta nedideles ir nežymias bendroves, tačiau turinčias augimo perspektyvas.

Sėkmės tikimybė: 8,5/10.

Ponas analitikas

Kasdieniame gyvenime šie žmonės yra perfekcionistai, individualistai, idealistai ir visi kiti -istai. Pirmosios keturios žodžio “analitikas” raidės pasako viską apie šį investuotojų tipą.

Ponai analitikai labai daug analizuoja. Analizuoja tiek daug, kad galų gale nepriima ryžtingų sprendimų, t.y. neperka akcijų, kurios turėtų turėtų kilti ir duoti pelno. Tuo metu kai šie ponuliai turėtų greitai veikti, jie lėtai.. analizuoja.

Sėkmės tikimybė: 2,5/10.

Ponas apskaitininkas

Šie žmonės yra panašūs į grafikų mylėtojus. Skirtumas tas, kad jiems labiau patinka skaičiai, pvz. finansinės bendrovių ataskaitos, akcijų kainos ir pelno vienai akcijai santykiai, augimo koeficientai ir t.t.

Bėda ta, kad jis pražiopso svarbiausius momentus rinkoje, kur rodikliai nėra tokie svarbūs. Verslą kuria žmonės, o ne skaičiai. Pastarieji tėra pirmųjų darbo rezultatas. Jei gilinsitės į visus koeficientus ir smulkmenas, jūs niekada negebėsite atskirti gero verslo nuo blogo verslo.

Sėkmės tikimybė: 4/10.

Prekiautojų ir investuotojų tipai. Robbie Burns akimis
Robbie Burns

Ponas skolintų akcijų pardavėjas

Mėgėjui parduoti skolintas akcijas (short) visada atrodo, kad kainos rinkoje yra pernelyg pakilusios ir visos akcijos yra per brangios, todėl jis linkęs lažintis, kad akcijų kainos kris. Ir, užuot priėmęs savarnakiškus sprendimus ir nusipirkęs akcijų, jis visą laiką pasiskolinęs parduoda.

Tačiau pamirštamas vienas esminis dalykas: per ilgą laiką akcijos daugiau kyla nei krenta. Taigi, šis ponulis daugiau šansų turi patirti nuostolį, nei gauti pelną. Jau net nekalbu apie kitus mokesčius, kuriuos būtina mokėti kiekvienam prekeivai.

Bulių” laikotarpiai (kai rinka kyla) tęsiasi ilgiau nei “meškų” (kai rinka smunka), todėl tikėtina, kad rinkose užtrukus “bulių” laikotarpiui, jis patirs didelių nuostolių. Na, nebent šie žmonės puikiai nujaučia artėjančias krizes..

Sėkmės tikimybę: 1/10.

Ponas greitai

Lygiai taip pat kaip ir lovoje, šis principas akivaizdžiai niekam tikęs ir rinkose, todėl ponui greitai vargu ar pavyks užsidirbti daug pinigų iš akcijų prekybos. Šio tipo prekiautojas dairosi kylančių akcijų, tikėdamasis spėti į kylančių kainų traukinį, o kainoms smukus, tikisi gretai parduoti.

Tačiau problema ta, kad jis bando rasti smarkiai kritusių ir bepradedančių atsigauti akcijų, o tai kartais gali baigtis tikrai liūdnai. Kiekvienam vienam ar dviems nedideliems sėkmingiems sandoriams jis pasigaus po vieną šlamštišką pirkinį, kuris “nutemps” žemyn visą jo investicinį portfelį.

Sėkmės tikimybė: 1/10.

Ponas dugninės “žvejybos” mėgėjas

Šis ponulis dievina akcijas, kurių kaina gerokai nukrito dažniausiai dėl sumenkusio pelno prognozių. Pirmiausia, ką jis atsikėlęs ryte daro – akylai peržvelgia blogiausiųjų sąrašą ir entuziastingai puola pirkti. Jis mąsto: “tiesiog per didelė pasiūla”.

Prisipirkęs laukia kilimo, tačiau užuot akcijoms kilus, jų vertė smunka ir “žvejai” ima nerimauti. Akcijos kaina dar šiek tiek nukrenta kitą dieną, tačiau jie save ramina: “juk akcijos kažkada kainavo beveik dvigubai tiek, kiek užvakar, todėl ji tikrai pakils ir aš uždirbsiu krūvą pinigų”. Tačiau neretai nutinka taip, kad tokia investicija tampa ilgalaike..

Sėkmės tikimybė: 3/10.

Ponas baikšti katytė

Šio tipo prekiautojai yra patys keisčiausi. Pastebėjus nedidelį svyravimą, jie į tai reaguoja akimirksniu. Jei akcijos kaina ima mažėti, jis tuoj pat akciją parduoda, o imus jai kilti (dažnai tai pačiai akcijai) – superką ją atgal. Tik dabar, žinoma, už didesnę kainą.

Bėda ta, kad atskaičiavus komisinius ir maržas, jų pelnas niekada nebus didelis, na, bet ir nuostoliai nebus dideli.

Sėkmės tikimybė: 3/10.

Ponas diskusijų forumas

Ponas DF visuomet “mirksta” forumuose, konferencijose ir panašiose “sueigose”. Jie laiko save guru. Žinančiais. Visur ir visiems pasakoja, kokių akcijų pirko. Priima sprendimą neracionaliai, dažnai pastebėjus gražią diagramą. Po to giriasi, priėmęs sprendimą.

Tačiau juokingiausia tai, kad jei iš kokio nors pirkinio jam nepavyksta uždirbti, jis jį pamiršta akimirksniu. O jei ką nors pirkęs uždirba, tai nepaliaudamas apie tai primena kitiems diskusijų forumų dalyviams. Laimėjusios pozicijos – prisimenamos, nuostolingos – pamirštamos. Ką jūs bedarytumėte, niekada nesinaudokite pono DF patarimais. Analizuokite savo galva!

Sėkmės tikimybė: 0/10.

***

Kodėl rašome apie šiuos tipus? Todėl, kad visi “peraugame” kiekvienam iš jų būdingą mąstymą. Vieniems prireikia daugelio metų, kitiems užtenka akimirkos. Visi turime trūkumų, o akcijų biržoje laimi tas, kuris jų turi mažiausiai!

Tekstas parašytas remiantis Robbie Burnso į lietuvių kalbą išversta ir leidyklos “Countline” išleista knyga “Nuogas biržos prekeivis”.
 

Pirmą kartą paskelbta Spekuliantai.lt

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.