Antradienis, 19 kovo, 2024
Mokomieji Straipsniai

Prekyba S&P 500 Indekso Ateities sandoriais (Futures). II dalis

Straipsnyje Prekyba S&P 500 Indekso Ateities sandoriais (Futures) I dalis buvo apibrėžtas Bazės terminas. Tai indekso Ateities sandorio vertės ir paties indekso Spot vertės skirtumas. Nesunku suprasti, kad artėjant ateities kontrakto trukmės pabaigai (maturity), bazė artėja prie nulio. Šitas procesas vadinamas Bazės konvergencija. Nesvarbu ar kaina kyla, ar leidžiasi, jos būtinai konverguoja nulio link.

Tačiau konvergencija nėra lengvai nuspėjama. Ji gali labai stipriai svyruoti į abi puses. Taip atsitinka dėl to, kad prekyba indekso Ateities sandoriais vyksta beveik visą parą, o Spot kaina keičiasi tik sesijos metu nustatytomis valandomis. Paveiksle tarpas tarp Spot kainos ir Ateities sandorio yra Bazė. Kaip matome, arčiau pabaigos tarpas sumažėja, linijos pradeda kirsti viena kitą ir pintis.

Prekyba S&P 500 Indekso Ateities sandoriais (Futures). II dalis

Be to, CME birža paskutinę mėnesio dieną nustato kontrakto Tikrąją vertę (fair value). Ji apskaičiuojama apklausos (based on a survey) būdu nustatytomis palūkanų normomis (Finansiniai mokesčiai) ir iki to laikotarpio sukauptu dividendu.

Pavyzdys yra toks:

2013 m. kovo 28 d. nustatyta trumpalaikė paskolų palūkanų norma buvo 0.350%. Iki Birželio kontrakto pabaigos liko 84 dienos (skaičiuojant nuo balandžio 3d.) S&P 500 indekso spot kaina tą dieną buvo 1,562.85. Per  84 dienas S&P 500 indekso akcijos duos dividendą įvertintą 7.831 indekso taškais.

Tikroji vertė apskaičiuojama: TV=(0.350%*(84/360)*1,562.85)−7.831=−6.555. Tai kontaktas lygus 1,556.30, (= 1,562.85 – 6.555).

Šį susidariusį spot ir ateities kontrakto skirtumą rinkos dalyviai išnaudoja arbitražo galimybei.  Jei ateities sandorių kaina didesnė už Tikrąją vertę, tai sumanus investuotojas turėtų pirkti akcijų portfelį ir parduoti ateities kontraktus. Akcijų pirkimo ir kontraktų pardavimo procesas kelia indekso vertę ir mažina kontaktų kainą. Taip atkuriama pusiausvyra, kurioje arbitražas pasidaro nepelningas.

Svertas

Viena svarbiausių prekybos Ateities sandoriais charakteristikų yra svertinė prekyba. Ji skiriasi nuo svertinės prekybos kitais instrumentais. Pavyzdžiui, JAV depozito reikalavimas svertinei prekybai akcijomis ar ETFais sudaro 50% (svertas 2:1) pagal pirkimo kainą.

O prekyboje Ateities sandoriais leidžiamas daug mažesnis depozitas. Apie 5%-10% nuo kontrakto sumos, priklausomai nuo kontrakto tipo. Jei pirktumėte E-mini S&P 500 kontraktą po $1 833.90, tai Jums reiktų turėti $4 519 depozitą. Tai apie 6.1% nuo visos sumos – $91 695. Įsivaizduokite, kad indeksas pakyla 40 punktų iki 1 873.90 ir kontraktas parduodamas.

Viso kontrakto vertė pardavimo momentu yra $93 995. Pelnas yra $2 300. Prie Jūsų investuotų $4 519 pelningumas siekia 51%. Šį kartą komisinio mokesčio neįvertinom. O jei nusprendėte pirkti ne E-mini S&P 500 kontraktą, o SPDR S&P 500 ETFą už tą pačią vertę, t.y. už $91 825 (=183.65*500). Tada ETFas pakyla 4 punktus ir parduodate už $92 325.

Pelnas yra $500. Prisiminkime, kad depozitas svertui turėjo būti $45 913. Tai sandorio pelningumas siekia 1.1%. Dėl mažesnio sverto, vadinasi, ir mažesnės rizikos, Jūsų pelnas bus mažesnis. Dar vienas svarbus dalykas, būtinas žinoti jais prekiaujančiais, tai, kad Ateities kontraktai yra riboti laike. Visi S&P 500 Ateities kontraktai baigiasi aštuonių mėnesių kovo ketvirtiniame cikle.

Todėl, jei investuodami į Ateities kontraktus, laikotės „Buy&Hold“ strategijos, tai turite uždaryti laikomą kontraktą jo pasibaigimo metu ir pirkti artimiausią kontraktą arba be kurį kitą to ciklo mėnesio kontraktą. Dažniausiai yra perkami artimiausių mėnesių kontraktai, nes jais labiausiai prekiaujama, jie yra likvidžiausi.

Rizikos valdymas

Prekybos ateities sandoriais privalumas yra niekaip neribojama „Sell Short“ galimybė. Galioja ta pati depozito reikalavimo taisyklė. Dėl didelio sverto investavimas naudojant ateities sandorius yra su padidėjusia rizika. Tokią riziką galima valdyti kitu toje pačioje Comex biržoje prieinamu instrumentu, tai ateities sandorių opcionais.

Mes skeptiškai žiūrime į svertinio instrumento investicijos „hedgininimą“ kitu svertiniu instrumentu, koks yra, savo esme, opcionas. Tačiau tokia galimybė yra ir jos atmesti negalima. Birža siūlo opcinius kiekvienam ciklo mėnesio kontraktui. Yra Standartiniai Amerikietiški opcionai, Mėnesio pabaigos, 1 savaitės, 2 savaičių ir 4 savaičių Europietiški opcionai.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.