Pririšti valiutą ar nepririšti? Paklauskite George Soros!

Paklauskite George Soros. Penktas apie valiutas – pririšto režimo pliusai ir minusai. Ketvirta dalis yra čia. Bus trumpas tekstas, nes pliusai tik keli – minusas vienas.

Pliusai:

Skatina eksportą/importą – verslams nereikia sukt galvos apie tai, koks bus valiutos kursas ateityje – galima rūpintis kitais dalykais. Dauguma didelių tarptautinių sandorių atliekami su mokėjimo atidėjimu arba mokant dalimis.

Jei kokia Amerikos kompanija kažką perka iš Singapūro kompanijos ir žino, jog po pusės metų turės sumokėt X Singapūro baksų, jiems nereik sukt galvos, gali paskaičiuot, kiek savo baksų reiks įsipareigojimams padengti ir t.t. Nereik „hedginti“ ar kaip kitaip draustis nuo valiutų kursų pokyčių.

Ypatingai tai yra svarbu Persų įlankos šalims ir kitoms šalims, kurių pagrindinis eksportas yra biržose prekiaujamos žaliavos. Geriausias pavyzdys – nafta. Už naftą pasaulyje yra atsiskaitoma baksais, o arabams gyvent reik naudojant savas šaibas. Pririštas kursas padeda išvengti problemų ir tuo pačiu skatina tą pačią tarptautinę prekybą. Žodžiu – all good tokiu atveju.

Kitas pliusas – padeda apsisaugot nuo piktų spekuliantų. Nėr pelno jose tai ir nelenda. Išskyrus tuos atvejus, kai tos šalies ekonomika yra šiknoj – tada ateina Soros‘as ir viską sugriauna.

Galima išskirt dar vieną pliusą – užsienio investicijos. Bet čia nesiplėsiu – panašiai kaip su prekyba viskas. Investuotojai nesiparina dėl valiutų tai ir noriau investuoja (aišku jei yra į ką). Tai tiek.

Dabar minusas:

Jau rašiau truputį apie tai ketvirtoje dalyje – centrinis bankas ir valdžia turi ką veikt, kad palaikyt tą peg‘ą.

Centrinis bankas neturi daug laisvės mąstyti apie kitus makroekonominius faktorius ir negali laisvai adaptuotis prie kintančios ekonominės ar geopolitinės situacijos.

Daug sunkiau greit suvaldyti išorinius šokus, kai negali paprastai devalvuoti valiutos ar dar ką nors padaryt. Bet kaip ir sakiau – in some cases it‘s worth it.

Sakiau, kad bus trumpas.

Žodžiu – viskas puikiai, važiuosim toliau, nes čia tik apšilimas.

Toliau eis valiutų rinkos infrastruktūra – dalyviai, jų tikslai ir t.t.

Peace

Straipsnio Autorius yra Vaidotas Segenis. Neredaguotą postą skaitykite čia.

Patinka turinys? Palaikykite turinio kokybę Apie Investavimą Paprastai Patreon!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: