Antradienis, 23 balandžio, 2024
Straipsniai

Requiem ekonomikai. Ką sako obligacijų pajamingumų kreivės?

Ar pasaulinei ekonomikai jau paskutinioji? Gal jau metas kviesti šventiką paskutiniam patepimui? O gal mes čia tik be reikalo jaudinamės, suerzinti nesibaigiančių Covids-19 bangų? Bet kaip mus mokino žymusis Erkiulis Puaro, nėra reikalo erzintis, nes nereikia visokios spaudos, o tuo labiau socialinių portalų skaityti.

O ką tada daryti? Stebėti makroekonominius rodiklius. Ir mes žinome, ką reikia stebėti! Kada laikoma, kad šalies ekonomikoje prasidėjo recesija? Pati recesija apibrėžimo neturi. Tačiau ekonomistai sutarė, kad recesija vadiname situaciją šalies ekonomikoje, kai Bendras vidaus produktas (BVP) susitraukia du ketvirčius iš eilės?

Ir čia atsiranda kitas klausimas, ar yra kokia galimybė recesiją numatyti iš anksto? Po 2008-2009 m. pasaulinės finansų krizės patirties, atrodė, kad toks būdas yra. Rinkos visada sureaguoja anksčiau už oficialią statistiką. Gerokai anksčiau. Dar prie viskam prasidedant, o statistika paskelbia tik praeities faktus. BVP skelbimas „vėluoja” apie mėnesį”

Šaltinis: Financialtrading.com.

Taigi, rinkų dalyviai, o visų pirma, pinigų, t.y. obligacijų rinkų dalyviai (bankai, fondai) atidžiai stebi visą valstybės ekonomikos situaciją ir priima atitinkamus investicinius sprendimus: perka trumpalaikes obligacijas, parduoda ilgalaikes arba atvirkščiai. Tai įtakoja vyriausybės obligacijų pajamingumų kreivės dinamiką.

Be to, obligacijų investuotojai, na tie, stambūs, savo investicijas į obligacijas apsidraudžia. Perka Kredito rizikos apsikeitimo sandorius (CDS).

Abu šie rodikliai 2008-2009 m. aiškiai parodė, kas vyksta: obligacijų pajamingumų kreivės suplokštėjo ir apsivertė, o CDS kainos išaugo iki dangaus. Bet kas vyksta šiandien?

Juodosios gulbės margumas…

Ir taip, turime juodąją gulbę pasaulinėje ekonomikoje. Mes jos laukėm, mes stebėjome situaciją. Mūsų apžvalgose ne kartą matėte JAV Iždo obligacijų pajamingumų kreives. Ir tik kartą kreivė bandė verstis, tačiau apie kokią nors krizę nebuvo nė kalbos. Įtampa buvo, bet krizės – ne.

Ir štai, ką matome dabar. Nors kreivė šiek tiek suplokštėjsi, vis tiek išlaiko augimo tendenciją. Jokio požymio apie krizę:

Requiem ekonomikai. Ką sako obligacijų pajamingumų kreivės?
JAV obligacijų pajamingumų kreivė

CDS yra vos 18.50 (Venesulelos net 72 150.20), kredito reitingas yra AA+, tačiau ekonomika yra jau recesijoje:


source: tradingeconomics.com

Žinoma, nepamiršome pasižiūrėti ir į kapitalo rinkų indikatorius. Tiksliau pasakius, akcijų indeksai taip pat pirmi reaguoja į potencialius sunkumus šalies ekonomikoje. ir ką matome? Matome kiek gilesnę, tačiau labai trumpą korekciją, sąlygotą pandemijos ir karantino paskelbimą beveik visame pasaulyje:

Requiem ekonomikai. Ką sako obligacijų pajamingumų kreivės?
S&P 500, 1W

Jei antro šių metų ketvirčio BVP susitraukimą, labai didelį susitraukimą galima vienareikšmiškai nurašyti ekonomikai didelį poveikį padariusiai covid pandemijai, tai pirmo ketvirčio kritimas gali būti įtakotas ne tik viruso. Juk pandemija paskelbta ne anksčiau pirmo ketvirčio vidurio…

Tai iš kokių šiltųjų kraštų atskrido juodoji gulbė? Kieme recesija, o aukščiau paminėti indikatoriai jos nerodo. Bent jau JAV… O atsakymas yra trivialiai paprastas: FED 12 metų (su nedidele pertrauka) vykdo didelių pinigų įliejimą į rinką – kiekybinį palengvinimą. Be to, Kongreso palaikomi prezidento kabineto asignavimai, greičiau patenkantys į rinką.

Ir, aišku, kad obligacijų turėtojai keičia strategiją, ir perka bei parduoda tai, ką dabar aktyviai supirkinėja FED. Ir čia matome šiokį tokį išsibalansavimą: akcijų kainos ir obligacijų pajamingumas, paprastai, juda ta pačia kryptimi. Tik ne dabar. Ir jei nesitikim obligacijų pigimo, tai turėtume tikėtis griūties akcijų rinkoje. Tikrai? Griūties, kažkaip, irgi nesitikime:

Requiem ekonomikai. Ką sako obligacijų pajamingumų kreivės?

Šita juodoji gulbė kol kas viską piešia baltomis optimizmo spalvomis. Na, ir žiūrim, kaip čia su ta pandemija baigsis…

O tuo tarpu…

Pasaulinę ekonomika sudaro ne vien tik JAV ekonomika. Yra dar 200+ šalių. Žinoma, iš jų mus domina Kinija, Japonija, Vokietija, Prancūzija, dar kelios valstybės. Kažkaip Afrikos žemyne niekas ir nebedomina… Tačiau mums įdomu, ar yra valstybių, kurių VVP pajamingumų kreivė (OPK) yra reverse, t.y. trumpalaikių obligacijų pajamingumas didesnis nei ilgalaikių obligacijų.

Žinokite, yra! Ir tokių valstybių kol kas tik dvi. Vieną galima nuspėti. Tai Venesuela (CDS-72 150.20). Kita valstybė visai mums pašonėje – Slovakija (CDS-50.78). Abiejų šių valstybių OPK labai panašios:

Requiem ekonomikai. Ką sako obligacijų pajamingumų kreivės?

Naujosios Zelandijos (16.80) vyriausybės OPK laikoma dalinai apsivertusi:

Šių valstybių vyriausybių OPK laikoma minimaliai besiverčianti: Vokietija (11.80), JK (22.69), Olandija (11.90), Šveicarija (-), Austrija (9.56), Slovėnija (-), Prancūzija (19.10), Airija (22.90), Belgija (16.10), Malaizija (51.53), Ispanija (60.70), Čekija (-).

Requiem ekonomikai. Ką sako obligacijų pajamingumų kreivės?

Rinkų dinamikos tempas yra lėtas, statistikos tempas ekonomikai identifikuoti – dar lėtesnis. Manome, kad mes suspėsime pamatyti įvairių vyriausybių OPK dinamiką: plokštėja, verčiasi ar normalizuojasi. Nors kas žino, gal apsivertusios obligacijų pajamingumų kreivės ir yra tas New Normal.

Signalai

Advanced Macro Devices pozicija užsidarė su -11.55% nuostoliais.

AMD

IBM pozicija užsidarė su -3.15% nuostoliais.

IBM

WMT, CNC, BA pozicijose signalai nesuveikė.

Šią savaitę.

Šią savaitę rinkų dalyviai lauks ir atidžiai skaitys FED, ECB, Australijos, na, gal dar ir Indijos buvusių monetarinės politikos susirinkimų protokolus. O Kinijos Nacionalinis bankas skelbs naujų paskolų palūkanas. Pokyčių nesitikima, nes ekonomika kol kas atsigauna..

Iš makrorodiklių bus įdomūs PMI apklausos JAV, JK, EZ, Japonijoje ir Australijoje; Japonijos 2Q BVP tempas; JK mažmenininkų pardavimai ir infliacija. Ir visa eilė kitų rodiklių. Kalendorius yra čia.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.