Antradienis, 19 kovo, 2024
Alternatyvus Investavimas

Rimvidas Jankauskas-Kampas

Rimvidas Jankauskas-Kampas

Rimvidas Jankauskas-Kampas yra jau mūsų kartos dailininkas ir tapytojas ekspresionistas. Ir reikia pripažinti, kad Lietuvos tapybos klasiku jis tapo ne todėl, kad per anksti „sudegė“ nuo tapybos ir alkoholio.

1957 m. gimė Klaipėdoje.

1987 m. baigė Lietuvos dailės institutą.

Nuo 1989 m. dėstė Lietuvos dailės institute, Kauno dailės institute.

nuo 1991 m. grupės „Angis“ narys.

1988, 1991, 1993 m. individualios parodos Kaune.

1993 m. paroda Frankfurte prie Maino.

1993 m. mirė Klaipėdoje.

 

R. Jankausko-Kampo tapyba šiandien laikoma aukščiausiu neoekspresionistinės lietuvių tapybos tašku.

Jo pasirodymas lietuvių dailėje 1987 m. atrodė kaip protrūkis, pasipriešinimas, sukeltas slopinimo bei dvasinio engimo, kurį teko patirti daugeliui to meto dailininkų.

R. Jankausko-Kampo kūryboje aktualus literatūrinis paveikslo pagrindas, dailininką traukia fantastiški ir romantiški kultūros istorijos siužetai, domina istorijos parafrazės.

Nors ir traktuojami gana subjektyviai, paskandinti potėpių sūkuriuose, motyvas ir siužetas jo tapyboje yra labai svarbūs.

Jankauskas sugebėdavo surasti tikslų tapybinį plastinį atitikmenį temoms, įvykiams ir potyriams, ne tik sudarantiems jo emocijų ir vaizdinių pasaulio dalį, bet ir turintiems pagrindą tikrovėje arba literatūros, dailės ar pasaulio mitologijos kloduose.

Tuo Rimvidas Jankauskas-Kampas stipriai praplėtė lietuvių tapybos temų ir idėjų ratą.Dailininkas nutapė didelio formato paveikslų:

„Good bye Sinagoga“ (1991), „Apleista sinagoga“, „Nukryžiuota obelis“, „Juoda saulė“, „Be pavadinimo / Samurajus“ (visi 1993).

Apskritai jo tapyba – tai dramatizmo, hedonizmo ir ironijos, patirto ir įsivaizduoto, stebėto ir jausto mišinys.

Rimvidas Jankauskas-Kampas

Ši netipiška asmenybė įnešė į lietuvių tapybą laisvumo, drąsaus nevaržomo gesto.

Būdinga spontaniška motyvo fiksacija ir nevaržoma ekspresyvi raiška, ryškios spalvos, simboliškumas.

Rimvidas Jankauskas arba tiesiog visų vadinamas Kampu buvo Kauno bohemos pripažintas menininkas.

Jo ir studija buvo ne bet kur, o pačioje apleistoje sinagogoje, kur jos kampe iš savo paties paveikslų susirentė pašiūrę ir joje tapė.

Šiandien Kampo paveikslų galima įsigyti nebent tik Vilniaus aukcionuose. Mažai žinomas jo darbų likimas, kai kurie darbai saugomi Vilniaus ir Kauno muziejuose.

Keli paveikslai prapuolė Budapešto stotyje drauge su visa džiazo dainininkės Marinos Granovskajos kolekcija. Yra užregistruota apie 200 jo darbų. Kiek dar yra darbų – niekas nežino.

Brangiausiai parduoti Rimvido Jankausko-Kampo kūriniai:

I Vilniaus aukcione parduotas Be pavadinimo“. Sukūrimo metai: 1991-92 m.  Parduota už €5068.35. Pradinė kaina buvo €4923.54. Drobė, aliejus.

Rimvidas Jankauskas-Kampas

VII Vilniaus aukcione parduotas paveikslas „Krantas“.  Parduota už 14 400 LT. Pradinė kaina buvo 14 400 LT. Sukūrimo metai: 1992 m. Drobė, aliejus.

Rimvidas Jankauskas-Kampas

XX Vilniaus aukcione parduotas „Be pavadinimo“. Sukūrimo metai: 1991 m.  Parduota už 14 400 LT. Pradinė kaina buvo 14 400 LT. Drobė, aliejus.

Rimvidas Jankauskas-Kampas

Parengta pagal Menorinka.lt informaciją.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.