Šeštadienis, 26 balandžio, 2025
Straipsniai

Rinkos krenta, bet JAV ekonomika stebina: kas laukia jūsų investicijų šią savaitę? 11 Savaitės Apžvalga

Ar pastebėjote, kaip finansų rinkos šią savaitę blaškėsi tarp vilties ir nerimo? Nors JAV ekonominiai rodikliai siunčia raminančius signalus, akcijų indeksai smuko, o prekybos karai bei geopolitinė įtampa toliau kursto neapibrėžtumą. Šioje savaitinėje kapitalo rinkų apžvalgoje atskleidžiame, kas iš tiesų vyksta už skaičių ir prognozių.


Svyravimai rinkose išaugo, indeksai smuko, Vis dėlto JAV ekonominiai duomenys atrodė raminantys – darbo rinka išliko stipri. Sausį išaugo naujų darbo vietų skaičius, savaitiniai nedarbo paraiškų rodikliai sumažėjo, o realus darbo užmokestis vasarį per metus padidėjo 1.2%.

Be to, infliacija ir gamintojų kainos vasarį buvo mažesnės, nei tikėtasi. Vartotojų kainų indeksas (CPI) per mėnesį pakilo 0.2%, t. y. mažiau nei prognozuota 0.3%, ir nukrito nuo sausį užfiksuotų 0.5%. Gamintojų kainų indeksas (PPI) vasarį išliko stabilus, nors buvo tikimasi 0.3% augimo.

Vis dėlto, nuodugnesnė analizė rodo, kad situacija nėra tokia džiuginanti: kai kurių prekių kainos kilo, o kai kurios paslaugos atpigo. Ypač oro linijų bilietų kainos atspindėjo tam tikrą vartotojų silpnumą.

Bet kokiu atveju šie rodikliai nepaskatino JAV rizikingų aktyvų augimo; jie nukentėjo po to, kai Donaldas Trumpas ir jo administracija pareiškė, kad akcijų rinkos svyravimai nėra prioritetas ir kad JAV ekonomika yra pajėgi atlaikyti tam tikrus sukrėtimus prieš atsigaudama. Baltieji rūmai pabrėžė, kad naujojo prezidento tikslai yra ilgalaikiai.

Tie karai…

Tuo tarpu prekybos karas paaštrėjo dėl įtemptų JAV ir Kanados santykių bei Vašingtono grasinimų įvesti 200% muitus Europos spiritiniams gėrimams. Europos plieno ir aliuminio eksporto į JAV kompromisas baigėsi kovo 12 d., todėl buvo atkurtas 25% muito tarifas. Ši reakcija kilo dėl Europos sprendimo imtis atsakomųjų veiksmų balandį. Nepaisant to, Europos šalys vis dar pasirengusios deryboms.

Europos vyriausybių obligacijų pajamingumas toliau augo, nes prekiautojai stebėjo didėjančius biudžeto deficitus, o JAV iždo obligacijų pajamingumas stabilizavosi. Tačiau pajamingumo kreivė tapo statesnė, nes trumpalaikės palūkanų normos atspindėjo tikėtinus būsimus palūkanų mažinimus. Taip pat nė viena valiuta netapo saugiu prieglobsčiu, nes tiek doleris, tiek jena išliko stabilūs.

JAV Obligacijų pajamingumų kreivė
JAV Obligacijų pajamingumų kreivė

Geopolitinė rizika per savaitę šiek teik sušvelnėjo:

Šaltinis: Blackrock.com
Šaltinis: Blackrock.com

JAV akcijų rinka.

S&P 500 indeksas per savaitę krito -2.27% iki 5 638.93 punkto. Nasdaq per šį laikotarpį krito -2.43%, DJIA krito -3.07%, bet penktadienį akcijų rinkos ženkliai kilo; The Magnificent 7 akcijų kapitalizacija rinkoje krito iki 15.541 trln. USD. Technologijų kompanijų akcijų kainų kritimo sezonas:

The Magnificent 7 kapitalizacija
The Magnificent 7 kapitalizacija

JAV ekonominė aplinka pablogėjo. Vartotojų kainų indeksas (CPI) siekė 0.8%, tai buvo mažiau nei tikėtasi (2.9%), tačiau vartotojų pasitikėjimas smuko. Tai atsispindėjo ir plataus vartojimo prekių sektoriuje – Costco akcijos krito 13.2%, o Walmart – 10.7%. Delta Air Lines pranešė apie reikšmingą naujų užsakymų sumažėjimą, o vadovybė kaltino prastėjantį vartotojų pasitikėjimą.

Ne pirmo būtinumo prekių sektorius taip pat nukentėjo nuo šio sulėtėjimo, o kritimą dar labiau sustiprino nuolatinė infliacija, dėl kurios sumažėjo pelningumo rodikliai. Sporto prekių bendrovės taip pat patyrė smūgį – Nike akcijos smuko 6.5%, Dick’s – 13.1%, o Kohl’s net 26.9%. Tesla krito 8.6%, nes pardavimai Europoje mažėjo.

Technologijų sektoriuje investuotojai smarkiai baudė Apple dėl dirbtinio intelekto integracijos vėlavimo. Priešingai, puslaidininkių sektorius kilo – investuotojai reagavo į praėjusios savaitės optimistinius Broadcom rezultatus. Intel šoktelėjo 14.2%, kai generaliniu direktoriumi buvo paskirtas Lip Bu Tan. Nepaisant prasto laikotarpio rinkoje, energetikos sektorius pakilo 1.4%, o komunalinių paslaugų įmonių akcijos augo 1.9%.

Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, S&P 500 gali koreguotis iki 5 616.38 artimiausiu metu, o per metus gali nukristi dar iki 5 549.28 punkto. Prognozė per savaitę pablogėjo. Indekso ateities sandorių Foward Curve yra teigiama.

Meškų rinką įsibėgėjo:

S&P 500 indeksas. 1W
S&P 500 indeksas. 1W

JAV akcijų rinkos Baimės indeksas. Praeitą savaitę buvo 20.

Baimės indeksas. Šaltinis: Cnn.com
Baimės indeksas. Šaltinis: Cnn.com

Berkshire Hathaway Inc. akcijų kaina kilo 3.82% iki $771 250. Per mėnesį akcijų kaina pakilo 6.77%, o per metus – 26.13%. Nedaug krentančioje rinkoje būna kylančių akcijų. Atrodo, kad Warren Buffett kompanijos akcijoms visiškai nerūpi geopolitinė aplinka. Esmė ne čia. Esmė konservatyviame kapitalo valdyme ir itin nuoseklioje kompanijų investicijoms atrinkimo strategijoje. Visi mes turime lygiuotis į W.Buffett…

BRK-A kaina, 1W
BRK-A kaina, 1W

***

Costco akcijų kaina krito -6,26% iki $903.92. Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, COST gali svyruoti ties $901.08 artimiausiu metu. Per metus gali koreguotis iki $890.31.

COST kaina. 1W
COST kaina. 1W

***

Nike akcijų kaina krito -8.82% iki $71.66. Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, NKE gali svyruoti ties $71.44 artimiausiu metu. Per metus gali dar sumažėti iki $70.59. Mūsų prognozė metams ir daugiau yra kiek optimistiškesnė. Be to, kaina dabar testuos palaikymą ties $68. Tai gali būti puiki proga įsigyti akcijų su nuolaida.

NKE kaina. 1W
NKE kaina. 1W

***

Intel akcijų kaina kilo 16.52% iki $24.05. Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, INTC gali svyruoti ties $23.92 artimiausiu metu. Per metus gali dar sumažėti iki $23.64.

INTC kaina. 1W
INTC kaina. 1W

***

Leonardo DRS akcijų kaina kilo 3.10% iki $32.23. Kaip tik buvo palanki korekcija gauti akcijų su nuolaida.

DRS kaina. 1W
DRS kaina. 1W

FED FOMC tikimybė. Iki FOMC susirinkimo liko 3 dienos.

Palūkanų normaTikimybė, %
475-500 0.00
450-475 0.00
425-450 (dabartinė)98.00
400 -4252.00
Statistinė palūkanų prognozė 2025 m.~4.00-4.50
Effective Federal Funds Rate4.33
Šaltinis: Cmegroup.com

JAV USD apyvartos greitis

JAV P2 pinigų apyvartos greitis yra 1.39.

JAV M2 pinigų apyvartos greitis.
JAV M2 pinigų apyvartos greitis.

*Pinigų apyvartos greitis (arba pinigų apyvartumas) parodo, kaip dažnai pinigai keičia savininką per tam tikrą laikotarpį, pavyzdžiui, per metus. Jis apskaičiuojamas dalijant visų per tą laikotarpį įvykdytų mokėjimų bendrąją vertę iš apyvartoje esančio pinigų kiekio. Šis rodiklis yra svarbus, nes jis atspindi ekonomikos aktyvumą. Kuo didesnis pinigų apyvartos greitis, tuo intensyviau pinigai juda ekonomikoje, o tai gali reikšti didesnį verslo aktyvumą ir ekonomikos augimą.

CBOE PUT/CALL Ratio

Per pastarąją savaitę CBOE PUT/CALL santykis pakilo iki 0.96. Bendras pesimizmo kiekis rinkoje niekaip nemažėja.

CBOE PUT/CALL Ratio
CBOE PUT/CALL Ratio

*Tipinės Put/Call santykio reikšmės gali skirtis priklausomai nuo rinkos sąlygų ir laikotarpio, tačiau yra keletas bendrų gairių:

  1. Neutralus lygis: Put/Call santykis apie 0,7–1,0 dažnai laikomas neutraliu. Tai reiškia, kad rinkoje yra maždaug vienodas pardavimo ir pirkimo opcionų skaičius.
  2. Aukštas santykis: Kai Put/Call santykis viršija 1,0, tai gali rodyti, kad investuotojai yra pesimistiški ir tikisi rinkos kritimo. Labai aukštas santykis (pvz., virš 1,5) gali rodyti per didelį pesimizmą, kuris kartais gali būti laikomas kontrarianų pirkimo signalu.
  3. Žemas santykis: Kai Put/Call santykis yra žemiau 0,7, tai gali rodyti optimizmą rinkoje. Labai žemas santykis (pvz., žemiau 0,5) gali rodyti per didelį optimizmą, kuris kartais gali būti laikomas pardavimo signalu.

The Buffett Indicator: Market Cap to GDP

W. Buffett’o indeksas nusileido iki 192.15%. Šis rodiklis rodo, kad investuotojai yra pasirengę rizikuoti didesnėmis sumomis rinkoje. Tačiau pats Warren Buffett yra įspėjęs, kad santykis virš 200% yra „žaidimas su ugnimi“, nes tokios aukštos vertės gali būti ilgainiui nepalaikomos. Investuotojai turėtų būti atsargūs, nes per didelis optimizmas gali sukelti nenuspėjamų rinkos svyravimų ir galimų nuostolių.

The Buffett Indicator
The Buffett Indicator
*Anot W.Buffett logikos, šalies BVP pagrinde kuria verslas. Tai logiškai mąstant, pajamos turi būti artimos BVP reikšmei. Pajamų augimas tolygu EPS augimui, EPS augimas tolygu kapitalizacijos augimui. Iš kitos pusės, kompanijų pajamų augimas tolygu BVP augimui. Ir santykio dinamika, iš idėjos, turi būti tolygi ir nedidelė. 

Credit Default Swap

Stebim, kaip rinkos vertina šalies kreditingumą (kiek pasitikima šalies ekonomika). Labai greitas požiūris į situaciją pasaulinėje ekonomikoje. Paimkime kelis atvejus. Kol kas pasaulio ekonomikoms niekas negresia, tačiau reikia būti pasirengusiam kurti strategijas, kurios padėtų išvengti galimų ekonominių krizės pasekmių.

Matome, kad per praėjusią savaitę investuotojų nuotaikos Europos ekonomikų atžvilgiu kiek pablogėjo, o JAV perspektyvas investuotojai vertina labai neigiamai.

Šalis (vieta reitinge, poslinkis per savaitę)5Y CDS prieš savaitę5Y CDS dabar
Šveicarija (1, 0)5.975.98
Vokietija (6, 0)13.2113.16
Jungtinė Karalystė (11, 0)19.2320.14
JAV (17, 0)35.0736.45
Worldgovernmentbonds.com

Žaliavos

Naftos kainos pokyčiai

Crude oil naftos ateities sandorių kaina per savaitę kilo 0.21% iki 67.18 USD/b. Investuotojai toliau vertino besitęsiančią geopolitinę nežinomybę dėl karo Ukrainoje. Nepaisant Rusijos prezidento putino sąlyginės paramos paliauboms, tikėjimas greitu konflikto sprendimu sumažėjo.

Tuo tarpu geopolitinė įtampa, įskaitant Kinijos ir Rusijos paramą Iranui bei JAV energetikos sankcijų licencijos galiojimo pabaigą, toliau slopina rinkos nuotaikas. Makroekonominis neapibrėžtumas taip pat daro spaudimą naftos kainoms – Tarptautinė energetikos agentūra (IEA) perspėja apie didėjantį pasiūlos perteklių, nes augantis prekybos karas mažina paklausą, o OPEC+ didina gamybą. IEA prognozuoja, kad pasaulinė pasiūla šiemet viršys paklausą 600 tūkst. barelių per dieną, o paklausa padidės tik 1.03 mln. barelių per dieną, t. y. 70 tūkst. barelių mažiau nei praėjusį mėnesį prognozuota.

Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, Crude Oil kaina gali išsilaikyti ties 67.46 USD/BBL artimiausiu metu, o per metus pakilti dar iki 68.29 USD/BBL. Prognozės per savaitę beveik nepasikeitė. Crude Oil ateities sandorių Foward Curve yra neigiama.

Crude Oil kaina. 1W
Crude Oil kaina. 1W

***

Aukso ateities sandorių kaina per savaitę kilo 2.30% iki 2 914.1 USD/ Tr.oz ir pasiekė naujas aukštumas ties 3 017.1 USD/ Tr.oz. Kilimą paskatino rizikos vengimas ir didėjantys lūkesčiai dėl JAV Federalinio rezervo palūkanų normų mažinimo. Naujausiame JAV prezidento Donald Trump daugiakrypčio prekybos karo eskalavimo etape jis pagrasino 200% muito tarifu europiniam vynui ir kitiems alkoholiniams gėrimams po to, kai ES įvedė 50% mokestį Amerikos viskio eksportui.

Tuo tarpu naujausi PPI ir CPI duomenys rodė infliacijos spaudimo mažėjimą vasarį, suteikdami FED daugiau erdvės mažinti palūkanas ir didindami nepelningo aukso patrauklumą. Metalą taip pat palaiko stipri ETF paklausa ir nuolatinis centrinių bankų pirkimas – Kinija tęsia pirkimus ketvirtą mėnesį iš eilės.

Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, aukso kaina gali išsilaikyti ties 3 021.59 USD/ Tr.oz artimiausiu metu, o per metus pakilti dar iki 3 139.13 USD/ Tr.oz. Prognozės per savaitę pagerėjo. Aukso ateities sandorių Foward Curve yra teigiama.

Kilimą dabar gali sąlygoti geopolitinės rizikos ir tolimesnis dolerio kritimas. Bet techninės korekcijos tikimybė išlieka cis dar aukšta:

Aukso kaina. 1W
Aukso kaina. 1W

***

Vario ateities sandorių kaina per savaitę kilo 3.95% iki 4.90 USD už svarą. Pagrindinio vartotojo Kinijos kreditiniai rodikliai vasarį sumažėjo, sustabdydami metų pradžioje buvusį stiprų augimą, taip ribodami šalies gamybos perspektyvas. Be to, JAV vartotojų pasitikėjimas ir infliacijos lūkesčiai smuko, stiprindami sąstingio nuogąstavimus.

Nepaisant to, ateities sandoriai išlaikė didžiąją mėnesio prieaugio dalį ir buvo 0.4 USD aukščiau už atitinkamus LME sandorius dėl susirūpinimo tarifais. Prezidentas Trump pasirašė vykdomąjį įsakymą, kuriuo inicijuojama vario importo peržiūra, po to, kai ankstesnėje kalboje Kongrese užsiminė apie galimybę apmokestinti šį metalą. Toks žingsnis padidintų priklausomybę nuo vidaus pajėgumų, kurie apsiriboja tik dviem pagrindinėmis lydyklomis, nes JAV importuoja beveik pusę savo vario.

Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, sidabro kaina artimiausiu metu svyruos apie 4.95 USD už svarą. O per metus dar gali pakilti iki 5.25 USD už svarą. Prognozė per savaitę pagerėjo. Vario ateities sandorių Foward Curve yra teigiama.

Vario kaina. 1W. JAV ekonomika
Vario kaina. 1W

Valiutų kotiruočių prognozės

EURUSD per savaitę kilo 0.40% iki 1.0875. Investuotojai palankiai įvertino naujienas, kad Vokietija susitarė dėl skolos pertvarkymo ir reikšmingo valstybės išlaidų padidinimo. Būsimas kancleris Frydrichas Mercas penktadienį pasiekė susitarimą su Žaliųjų ir socialdemokratų partijomis prieš šią savaitę vyksiantį parlamento balsavimą dėl skolinimosi taisyklių reformos.

Tuo tarpu investuotojai taip pat laukia Fitch sprendimo dėl Prancūzijos kredito reitingo, kuris bus paskelbtas po rinkų uždarymo penktadienį. Kitose rinkose didėjanti prekybos įtampa toliau slėgė rinkas po to, kai prezidentas Trump pagrasino įvesti 200% tarifą visiems vynams, šampanams ir kitiems alkoholiniams gėrimams iš ES, reaguodamas į bloko atsakomąjį mokestį JAV viskiui.

Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, euras dar gali svyruoti apie 1.09 artimiausiu metu. O per metus gali nukristi iki 1.08. Prognozė per savaitę pagerėjo.

EURUSD, 1W. JAV ekonomika
EURUSD, 1W

GBPUSD per savaitę kilo 0.19% iki 1.2935. Naujausi duomenys atskleidė, jog Jungtinės Karalystės ekonomika sausį netikėtai susitraukė 0.1%, neatitikdama rinkos prognozių, kurios numatė 0.1% augimą. Šį nuosmukį daugiausia lėmė silpnumas gamybos sektoriuje. Praėjusį mėnesį Anglijos bankas sumažino pirmojo ketvirčio augimo prognozę iki 0.1%, palyginti su 0.4% prognoze, paskelbta lapkritį.

Investuotojų dėmesys dabar krypsta į šią savaitę vyksiantį Anglijos banko pinigų politikos sprendimą, kur tikimasi, kad palūkanų normos išliks stabilios – 4.5%. Be to, kanclerė Rachel Reeves ketina pristatyti planus dėl viešųjų išlaidų suvaldymo savo pavasario pranešime kovo 26 d., sutampančiame su Biudžeto atsakomybės biuro atnaujintomis ekonominėmis ir skolinimosi prognozėmis. Tuo tarpu susirūpinimas dėl JAV ekonomikos ir didėjančių tarifų poveikio spaudžia dolerį, suteikdamas tam tikrą palaikymą svarui.

Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, svaras svyruos ties 1.29 artimiausiu metu. O per metus jis gali nukristi iki 1.28. Prognozės per savaitę pagerėjo tik ilguoju laikotarpiu.

GBPUSD, 1W. JAV ekonomika
GBPUSD, 1W

***

USDJPY per savaitę kilo 0.40% iki 148.62. Stiprėjanti pasaulinė prekybos įtampa sustiprino dolerį prieš pagrindines valiutas. JAV prezidentas Donald Trump patvirtino planus įvesti abipusius tarifus pasaulio prekybos partneriams, kurie įsigalios balandžio 2 d.

Nepaisant pastarojo nuosmukio, jena išlieka netoli stipriausių lygių per daugiau nei penkis mėnesius, remiama lūkesčių, kad Japonijos bankas šiais metais toliau didins palūkanų normas. Praėjusios savaitės pradžioje Japonijos įmonės trečius metus iš eilės susitarė dėl reikšmingo darbo užmokesčio didinimo, siekdamos padėti darbuotojams susidoroti su infliacija ir spręsti darbo jėgos trūkumo problemas. Tikimasi, kad didesni atlyginimai paskatins vartotojų išlaidas, padidins infliaciją ir suteiks Japonijos bankui daugiau erdvės būsimam palūkanų normų didinimui.

Nors plačiai tikimasi, kad centrinis bankas šią savaitę palūkanų normų nekeis, politikos formuotojai greičiausiai toliau jas didins vėliau šiais metais, nes infliaciniai spaudimai išlieka.

Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, doleris jenos atžvilgiu dar gali kilti iki 149.08 artimiausiu metu. O per metus pakilti iki 150.48. Per savaitę prognozė pagerėjo.

USDJPY. 1W. JAV ekonomika
USDJPY. 1W

***

EURNOK per savaitę krito -1.52% iki 11.57. Per mėnesį euras kilo 0.23%. Per pastaruosius 12 mėnesių jo kaina pakilo 0.51%. Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, euras gali kristi iki 11.56 artimiausiu metu. Per metus euras gali pasiekti 11.61. Prognozės per savaitę pablogėjo.

EURNOK. 1W. JAV ekonomika
EURNOK. 1W

Bitcoin rinkos tendencijos

Bitcoin per savaitę kilo 4.20% iki $84 443 (rašymo metu). Bitcoin dominavimas kriptorinkoje praėjusią savaitę pakilo iki 61.97%, kapitalizacija pakilo iki 1.67 trilijono USD. Gali būti, kad instituciniai investuotojai stojo į eilę prisipirkti bituko su nuolaida, kol dar buvo/yra.

Techniniai indikatoriai

MACD 1D time frame jau galimas trendo laužimas arba kainos konsolidacija prie lokalaus dugno; 1W time frame vis dar meškų rinka.

Santykinis Stiprumo Indeksas (RSI): 1D TF – galima kainos konsolidacija, svyravimai prie dugno, 1W TF galima konsolidacija.

AO osciliatorius 1D TF – iš konsolidacijos galimas trendo laužimas; formuojasi pirkimo signalai, pavyzdžiui @85 281. 1W TF – dar vis meškų rinka.

Palaikymo ir pasipriešinimo lygiai 1D TF

Per savaitę visi lygiai nusileido:

Palaikymo lygiai Pasipriešinimo lygiai
I lygis77 04185 487
II lygis74 39792 997

Makroekonominiai modeliai ir analitikai prognozuoja, kad BTCUSD gali kainuoti $84 276  artimiausiu metu, o per metus gali nukristi dar iki $79 901. Prognozė per savaitę pagerėjo. Bitcoin Ateities sandorių Foward Curve yra teigiama.

BTCUSD. 1W. JAV ekonomika
BTCUSD. 1W

Bitcoin-Gold Ratio beveik nepakito:

Bitcoin-Gold Ratio. JAV ekonomika
Bitcoin-Gold Ratio

Išvados

Nepaisant stiprios JAV darbo rinkos ir mažėjančios infliacijos, rinkos išlieka įtemptos – S&P 500 krito -2.27%, o vartotojų pasitikėjimas smuko. Prekybos karų eskalacija bei geopolitiniai iššūkiai gilina pesimizmą, tačiau tokios bendrovės kaip Berkshire Hathaway rodo, kad konservatyvus kapitalo valdymas gali atsispirti audroms. Artimiausiu metu tikėtina rinkų korekcija, bet ilgalaikiai ekonomikos pagrindai išlieka tvirti.

Kavos puodelis iš jūsų už šią apžvalgą.

arba

One-Time
Monthly
Yearly

Palaikyk apžvalgas.

Make a monthly donation

Make a yearly donation

Choose an amount

€5,00
€15,00
€100,00
€5,00
€15,00
€100,00
€5,00
€15,00
€100,00

Or enter a custom amount


Your contribution is appreciated.

Your contribution is appreciated.

Your contribution is appreciated.

DonateDonate monthlyDonate yearly

Šaltiniai: Tradingview.com, Nasdaq.com, Tradingeconomics.com

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Discover more from Investment Made Easy

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading