Rinkos tendencijos ir akcijų rezultatai: savaitės įžvalgos ir analizė. 47 Savaitės Apžvalga
Europos makrorodikliai prastėja, todėl ECB patiria didėjantį spaudimą sušvelninti savo pinigų politiką ir stabdyti ekonomikos sulėtėjimą. Kai kurie palūkanų normų nustatymo komiteto nariai teigia, kad 25 bazinių punktų sumažinimas gruodį dabar atrodo beveik neabejotinas, tačiau rinkos 50% tikimybe prognozuoja 50 bazinių punktų mažinimą. Dėl to Europos obligacijų pajamingumas sumažėjo, tačiau euras taip pat smuko iki naujo žemiausio lygio – 1,042 USD.
Kitoje pasaulio pusėje – Japonijoje Centrinio banko galimybės griežtinti pinigų politiką vertinamos nevienareikšmiškai. Viena vertus, bankas turi atsižvelgti į nuviliančius ekonominius rodiklius, kita vertus, infliacija, neįtraukiant nepastovių komponentų, išlieka užsispyrusiai aukšta. Vis dėlto tikimybė, kad palūkanų normos bus padidintos, dabar viršija 60%.
Wall Street atsigavo po praėjusios savaitės nuosmukio, per pastarąsias penkias dienas pakilusi beveik 2%, o pagrindinis indeksas S&P 500 (SP500) dabar atsilieka tik -0.8% nuo savo rekordinio maksimumo. Tai buvo savaitė, pažymėta nuosekliu augimu, geopolitinėmis įtampomis, kilusiomis dėl įvykių besitęsiančiame Rusijos ir Ukrainos kare, puslaidininkių milžinės Nvidia (NVDA) ketvirčio rezultatų ir įspūdingo bitkoin ralio, kuris leido didžiausiai pasaulio kriptovaliutai priartėti prie 100 tūkst. dolerių ribos.
Nvidia paskelbė ketvirčio pajamas, kurios beveik padvigubėjo, palyginti su ankstesniais metais, o duomenų centrų pajamos pasiekė rekordinę ~31 mlrd. dolerių sumą. Tačiau dabartinio ketvirčio pajamų prognozės nepateisino kai kurių aukščiausių lūkesčių, ir investuotojams, įpratusiems prie stulbinančių rezultatų, tai sukėlė akcijų kritimą trečiadienį po prekybos valandų. Nepaisant to, akcijos ketvirtadienį atsigavo ir galiausiai užbaigė savaitę augimu, analitikams sutelkus dėmesį į išskirtinius bendrovės rezultatus.
Per savaitę S&P 500 pakilo 1.68%, o Nasdaq Composite kilo 1.73%. Dow Jones pakilo 1.96%.
JAV akcijų rinka
S&P 500 indeksas per savaitę pakilo 1.68%. Didelių kapitalizacijų akcijų rezultatai buvo nevienodi: Tesla pakilo 3.8%, tuo tarpu Meta ir Amazon patyrė nedidelius nuostolius, atitinkamai sumažėdamos -0.7% ir -0.6%. Investuotojų perėjimas nuo technologijų prie ekonomiškai jautrių sektorių, tokių kaip finansai, pramonė ir plataus vartojimo prekės, prisidėjo prie platesnio rinkos kilimo.
Be to, Volstritas laukia Trumpo sprendimo dėl Iždo sekretoriaus paskyrimo – tai galėtų paveikti rinkos nuotaikas. Taip pat buvusi Floridos generalinė prokurorė Pam Bondi paskirta JAV generaline prokurore, po to, kai Mattas Gaetzas atsisakė būti svarstomas šiai pareigybei.
Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, S&P 500 gali pasiekti 5 836.62 artimiausiu metu, o per metus gali nukristi dar iki 5 623.88 punkto. Indekso ateities sandorių Foward Curve yra teigiama.
Indekso grafike vis dar stebime kainos ir AO divergenciją, kuri yra galimos korekcijos signalas:
Microstrategy akcijų kaina per savaitę pakilo 23.85%. Ši konsultacinė įmonė, naudoja skolintus pinigus, kad įsigytų kuo daugiau Bitcoin. Bendrovės rinkos vertė trumpam pasiekė 100 mlrd. dolerių, nors jos pagrindinės veiklos pajamos sudaro tik 500 mln. dolerių. Kompanijos SEO Michael Saylor pasigyrė, kad kompanija dar turi per $3 mlrd., skirtų bitcoin pirkti.
Per pastarąsias keturias savaites Microstrategy vertė išaugo 97.19%. Per pastaruosius 12 mėnesių jos kaina pakilo 710.93% proc. Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, akcijų kaina gali nukristi iki $225.00, o per metus – dar iki $216.80. Reikia pasakyti, kad tai labai keisti lūkesčiai. Tačiau visko čia gali būti…
***
Exicure Inc. (XCUR) akcijų kaina per savaitę pakilo 533.79%. Tai biotechnologijų bendrovė, kuri specializuojasi genų reguliavimo ir imunoterapinių vaistų srityje. Įvykęs jos akcijų kainos augimas yra susijęs su keliais pagrindiniais veiksniais:
Teigiami klinikinių tyrimų atnaujinimai: Exicure pranešė apie perspektyvius klinikinių tyrimų rezultatus, kurie sustiprino investuotojų pasitikėjimą. Finansinis restruktūrizavimas: Bendrovei pavyko konvertuoti maždaug 1 000 000 JAV dolerių skolą į nuosavą kapitalą ir atlikti 1 už 5 akcijų split’ą, pagerindama savo finansinę padėtį. Žodžiu, galima tikėtis kainos kilimo ir toliau, bet jau ne tokio spartaus.
***
Thermo Fisher Scientific akcijų kaina per savaitę pakilo vos 0.04% iki $513.26, bet matosi stiprus at6okimas nuo palaikymo. Per pastarąsias keturias savaites Thermo Fisher Scientific akcijos prarado 11.08% vertės. Per pastaruosius 12 mėnesių jų kaina išaugo 4.54%. Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, akcijų kaina dar gali pakilti iki $553.89 artimiausiu metu, o per metus nukristi iki $533.70. Mūsų kainos prognozė labiau optimistiškesnė.
***
American States Water akcijų kaina per savaitę nukrito – 0.02% iki $85,03. Per pastarąsias keturias savaites American States Water akcijų kaina padidėjo 0.72%. Per pastaruosius 12 mėnesių jos kaina pakilo 5.40%. Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, akcijų kaina dar gali nukristi iki $83.72 artimiausiu metu, o per metus nukristi iki $80.67. Dabar kaina kaip tik atitinka mūsų pusantrų metų senumo prognozę.
***
FedEx akcijų kaina per savaitę pakilo 1,87% iki $300.33. Per pastarąsias keturias savaites FedEx vertė išaugo 12.05%. Per pastaruosius 12 mėnesių jos kaina padidėjo 16.58%. Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, akcijų kaina dar gali nukristi iki $271.92 artimiausiu metu, o per metus nukristi iki $262.01. Mūsų kainos prognozė labiau optimistiškesnė.
Iš ankstesnių apžvalgų. Disney akcijų kaina išlaikė augimą, bet jau ne taip sparčiai. Target akcijų kaina krito, analitikai buvo teisūs. Dominion Energy akcijų kaina laikosi ir net bando kilti. Netflix akcijų kaina – nauji ATH. Polaris Inc. akcijų kaina praėjusią savaitę bandė rasti dugną.
FED FOMC tikimybė. Iki FOMC susirinkimo liko 22 dienos.
Rinkos dalyviai vis labiau linksta, kad bazinės palūkanos šiemet nebus pakeistos.
Palūkanų norma | Tikimybė, % |
---|---|
475-500 | 0.0 |
450-475 (dabartinė) | 47.30 |
425-450 | 52.70 |
Statistinė palūkanų prognozė (iki 2024 m. galo) | 4.5 |
Effective Federal Funds Rate | 4.58 |
JAV USD apyvartos greitis
JAV P2 pinigų apyvartos greitis nesikeičia. Kol kas.
*Pinigų apyvartos greitis (arba pinigų apyvartumas) parodo, kaip dažnai pinigai keičia savininką per tam tikrą laikotarpį, pavyzdžiui, per metus. Jis apskaičiuojamas dalijant visų per tą laikotarpį įvykdytų mokėjimų bendrąją vertę iš apyvartoje esančio pinigų kiekio. Šis rodiklis yra svarbus, nes jis atspindi ekonomikos aktyvumą. Kuo didesnis pinigų apyvartos greitis, tuo intensyviau pinigai juda ekonomikoje, o tai gali reikšti didesnį verslo aktyvumą ir ekonomikos augimą.
CBOE PUT/CALL Ratio
Per praėjusią savaitę CBOE PUT/CALL Ratio sumažėjo iki 0.85. Kol kas matome bendra optimizmo tendencija.
*Tipinės Put/Call santykio reikšmės gali skirtis priklausomai nuo rinkos sąlygų ir laikotarpio, tačiau yra keletas bendrų gairių:
- Neutralus lygis: Put/Call santykis apie 0,7–1,0 dažnai laikomas neutraliu. Tai reiškia, kad rinkoje yra maždaug vienodas pardavimo ir pirkimo opcionų skaičius.
- Aukštas santykis: Kai Put/Call santykis viršija 1,0, tai gali rodyti, kad investuotojai yra pesimistiški ir tikisi rinkos kritimo. Labai aukštas santykis (pvz., virš 1,5) gali rodyti per didelį pesimizmą, kuris kartais gali būti laikomas kontrarianų pirkimo signalu.
- Žemas santykis: Kai Put/Call santykis yra žemiau 0,7, tai gali rodyti optimizmą rinkoje. Labai žemas santykis (pvz., žemiau 0,5) gali rodyti per didelį optimizmą, kuris kartais gali būti laikomas pardavimo signalu.
The Buffett Indicator: Market Cap to GDP
W.Buffett’o indeksas per savaitę pakilo iki 206.35%. Rodiklis rodo didelį investuotojų optimizmą. Pats Warren Buffett yra įspėjęs, kad santykis virš 200 % yra „žaidimas su ugnimi“, nurodydamas, jog tokios aukštos vertės gali būti ilgainiui nepalaikomos.
*Anot W.Buffett logikos, šalies BVP pagrinde kuria verslas. Tai logiškai mąstant, pajamos turi būti artimos BVP reikšmei. Pajamų augimas tolygu EPS augimui, EPS augimas tolygu kapitalizacijos augimui. Iš kitos pusės, kompanijų pajamų augimas tolygu BVP augimui. Ir santykio dinamika, iš idėjos, turi būti tolygi ir nedidelė.
Credit Default Swap
Stebim, kaip rinkos vertina šalies kreditingumą (kiek pasitikima šalies ekonomika). Labai greitas požiūris į situaciją pasaulinėje ekonomikoje. Paimkime kelis atvejus. Kol kas pasaulio ekonomikoms niekas negresia.
Šalis (vieta reitinge, poslinkis per savaitę) | 5Y CDS prieš savaitę | 5Y CDS dabar |
---|---|---|
Šveicarija (1, 0) | 5.99 | 5.99 |
Vokietija (5, 0) | 10.35 | 11.74 |
Jungtinė Karalystė (10, 0) | 19.20 | 19.23 |
JAV (14, +1) | 30.13 | 30.13 |
Žaliavos
Naftos kainos pokyčiai
Crude naftos ateities sandorių kaina per savaitę pakilo 6.30%. Tai lėmė intensyvėjantis konfliktas Ukrainoje, kuris pridėjo geopolitinės rizikos premiją naftos kainoms. Maskva sustiprino puolimą po to, kai JAV ir JK leido Ukrainai raketomis taikytis į gilesnį Rusijos teritorijos dalį. Reaguodamos į tai, JAV paskelbė papildomas sankcijas Rusijos Gazprombank ir uždraudė importą iš daugiau nei 30 Kinijos įmonių, apkaltintų naudojant priverstinį darbą, susijusį su uigūrų mažuma.
Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, Crude Oil kaina gali pasiekti 71.56 USD/BBL iki metų galo, o per metus pakilti dar iki 74.80 USD/BBL. Prognozės per savaitę nepasikeitė. Crude Oil ateities sandorių Foward Curve yra neigiama.
***
Aukso ateities sandorių kaina per savaitę kilo 5.53% iki 2 712.20 USD/ Tr.oz. Investuotojai padidino susidomėjimą saugiomis turto klasėmis, didėjant geopolitinei rizikai. Praėjusią savaitę Ukraina paleido antrą Vakarų tiektą raketą į Rusiją, o Kyjivo oro pajėgos pranešė, kad Rusija ketvirtadienį pirmą kartą paleido tarpžemyninę balistinę raketą į Ukrainą kaip atsakomąjį veiksmą.
Tuo tarpu rinkos toliau vertino JAV Federalinio rezervo pinigų politikos perspektyvas po to, kai bedarbių paraiškų skaičius netikėtai sumažėjo, skatindamas spėliones apie lėtesnį Fed palūkanų normų mažinimo tempą. Rinkos dalyviai taip pat svarstė Čikagos Federalinio rezervo banko prezidento Austano Goolsbee komentarus, kuris teigė, kad palūkanų normos galėtų „gerokai sumažėti“ ir išreiškė pasitikėjimą, kad infliacija mažėja iki tikslo. Dauguma rinkos vis dar tikisi 25 bazinių punktų palūkanų normos mažinimo gruodį, o tai sumažintų alternatyviuosius nepalūkaninio aukso laikymo kaštus.
Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, aukso kaina iki metų galo labai stipriai nepasikeis – 2 749.48 USD/Tr. oz. O per metus dar gali pakilti iki 2 846,24 USD/Tr. oz. Per savaitę prognozės nepasikeitė. Aukso ateities sandorių Foward Curve yra teigiama.
Vario ateities sandorių kaina per savaitę pakilo 0.53% iki 4.086 USD už svarą. Praktiškai kaina liko beveik nepakitusi prie lokalių dugnų. Tai lėmė lūkesčiai, kad išrinktojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika, ypač susijusi su tarifais, imigracija ir mokesčiais, gali skatinti infliaciją ir riboti Federalinio rezervo galimybes mažinti skolinimosi kaštus.
Taip pat buvo jaučiama įtampa dėl nepakankamų Kinijos, didžiausios pasaulyje vario vartotojos, skatinimo priemonių, o tai neigiamai veikė paklausos perspektyvas. Investuotojai dabar laukia kitą savaitę Kinijos sprendimo dėl vienerių metų vidutinės trukmės skolinimosi priemonių palūkanų normos, tikėdamiesi galimos papildomos paramos. Tuo tarpu Kinijoje pastebimi pagerėjimai vario perdirbimo ir rafinavimo paslaugų kainose, nes lydyklos sumažino gamybą po kelerių metų spartaus plėtimosi. Vario atsargos šalyje taip pat mažėja – jos šiuo metu yra žemesnės nei rugpjūčio lygiai.
Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, sidabro kaina iki metų galo pakils iki 4.40 USD už svarą. O per metus dar gali pakilti iki 4.64 USD už svarą. Prognozė per savaitę nepasikeitė. Vario ateities sandorių Foward Curve yra teigiama.
Valiutų kotiruočių prognozės
EURUSD per savaitę krito -1.17% iki 1.0414 – žemiausias lygis nuo 2022 m. lapkričio. Paskelbti PMI duomenys atskleidė nuolatinį verslo veiklos silpnumą euro zonoje. HCOB išankstinis euro zonos sudėtinis PMI indeksas lapkritį sumažėjo iki 48.1 nuo 50 spalį, gerokai žemiau prognozuotų 50, nes paslaugų sektorius pirmą kartą per dešimt mėnesių susitraukė, atspindėdamas nuolatinį gamybos nuosmukį.
ECB savo metinėje Finansinio stabilumo apžvalgoje pabrėžė, kad didėjanti geopolitinė įtampa ir politikos neapibrėžtumas stiprina valstybių pažeidžiamumą, o auganti pasaulinė prekybos įtampa didina nepalankių ekonominių šokų tikimybę. Prie šių neramumų prisideda ir intensyvėjantis konfliktas tarp Rusijos ir Ukrainos.
Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, euras dar gali pakilti iki 1.07 artimiausiu metu. O per metus gali nukristi net iki 1.05. Prognozė per savaitę nepasikeitė.
GBPUSD per savaitę krito -0.74% iki 1.2523. Spekuliantus ir investuotojus nuvylė ekonominiai duomenys. Mažmeninės prekybos pardavimai spalį sumažėjo -0.7%, daugiau nei tikėtasi, o preliminarūs PMI rodikliai taip pat buvo žemesni už prognozes, rodydami nedidelį verslo aktyvumo sumažėjimą lapkritį – paslaugų sektorius smarkiai sulėtėjo, o gamybos sektorius susitraukė.
Tuo tarpu metinė infliacija JK spalį padidėjo iki 2.3%, tai aukščiausias rodiklis per šešis mėnesius, palyginti su 1.7% rugsėjį, viršijęs tiek Anglijos banko tikslą, tiek rinkos lūkesčius (2.2%). Paslaugų infliacija, kurią centrinis bankas laiko pagrindiniu vidaus kainų spaudimo rodikliu, padidėjo iki 5% nuo 4.9%.
Prie svaro problemų prisidėjo ir stipresnis JAV doleris bei didėjanti įtampa, kilusi dėl Rusijos ir Ukrainos konflikto. Dauguma analitikų tikisi, kad Anglijos bankas gruodį paliks skolinimosi palūkanų normas nepakitusias, o ketvirčio punkto sumažinimo tikimybė šiuo metu siekia apie 14%.
Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, svaras dar gali šiek tiek pakilti artimiausiu metu, iki 1.28. O per metus jis gali nukristi iki 1.26. Prognozės per savaitę nepasikeitė.
***
USDJPY per savaitę kilo 0.28% iki 154. 70. Investuotojams įvertino naujausius ekonominius duomenis. Statistika parodė, kad Japonijos bendras infliacijos lygis spalį sumažėjo iki devynių mėnesių žemumos – 2.3%, o bazinė infliacija taip pat nukrito iki 2.3%, tai yra šešių mėnesių žemumos ir šiek tiek viršijo prognozę, kuri buvo 2.2%.
Atskiroje ataskaitoje buvo nurodyta, kad gamybos veikla Japonijoje lapkritį smuko labiau, nei tikėtasi, nors paslaugų sektorius augo. Tuo tarpu Japonijos centrinio banko valdytojas Kazuo Ueda užsiminė apie galimą dar vieną palūkanų normos didinimą jau gruodį, atsižvelgdamas į neseniai susilpnėjusią jeną. Be to, premjero Shigeru Ishibos vyriausybė svarsto 90 mlrd. JAV dolerių vertės ekonomikos skatinimo paketą, siekiant sumažinti augančių kainų poveikį gyventojams. Vis dėlto stipri JAV valiuta ir padidėjusios JAV iždo pajamingumo normos neleido mažiau pelningai jenai toliau kilti.
Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, doleris jenos atžvilgiu dar gali kilti iki 155.48 artimiausiu metu. O per metus pakilti net iki 160.33. Per savaitę prognozė nepasikeitė.
***
EURNOK per savaitę krito -1.30% iki 11.5239. Per paskutines keturias savaites EURNOK prarado -2.65% vertės. Per paskutinius 12 mėnesių kaina sumažėjo -1.71%. Bazinių palūkanų balansas dabar kronos naudai: 3.40%/4.50%.
Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, euras gali pakilti iki 12.0204 artimiausiu metu. Per metus euras gali pramušti kanalą ir pasiekti 12.2466. Prognozės per savaitę nepasikeitė.
Bitcoin rinkos tendencijos
Ir tik per susirietusio plauko storumą bitcoin kaina praėjusią savaitę nepasiekė $100 000 ribos. Kaina seniai laukta, tai per hodlerių slėnį nusirito galus „oooooooooohhhhh!”. Bet dar ne viskas prarasta. Nors… Beveik 10% savaitinis augimas nepalaikytas apyvartomis. Tiesa, jos didelės, bet mažesnės nei dviejų žvakių prieš tai.
Bitcoin dominavimas kriptorinkoje praėjusią savaitę sumažėjo iki 59.54%, kapitalizacija toliau kyla iki 1.93 trilijono USD. Vadinasi, investuotojai praėjusią savaitę prisiminė, kad yra altcoinai. Ir tikrai, ETH kaina per savaitę kilo 8.10%; LTC – 9.39%; EOS – 34.32%; XRP antra savaitė kyla po 30+%; ADA – 42.25% ir t.t. ir pan. Bendra kriptorinkos kapitalizacija per savaitę išaugo 9.55% Bene pagrindinis kainos mūveris yra porinkiminės JAV naujienos ir judesiai crypto ETF’ų rinkoje.
Žinoma, po tokių kilimų jau galima sulaukti ir reikšmingesnės korekcijos rinkoje. Bet neatrodo, kad makroekonominiai modeliai ir kai kurie analitikai atsižvelgtų į realią situaciją rinkoje. Jie ir toliau prognozuoja, kad BTCUSD gali kainuoti $70 903 artimiausiu metu, o per metus gali nukristi dar iki 62 495. Prognozė per savaitę nepasikeitė. Arba toje sistemoje kažkas nulūžo, kai kaina parodė stiprų augimą…
Kavos puodelis iš jūsų už šią apžvalgą.
Išvados
Praėjusi savaitė išsiskyrė reikšmingais rinkos pokyčiais ir geopolitinėmis įtampomis. Europos obligacijų pajamingumas sumažėjo dėl palūkanų normų mažinimo, bet tai smukdė ir eurą. Wall Street rodikliai atsistatė po ankstesnio nuosmukio, o pagrindiniai indeksai, tokie kaip S&P 500, Nasdaq Composite ir Dow Jones, parodė augimą. Ypatingai stiprų akcijų kainų augimą pademonstravo bendrovės kaip MicroStrategy ir Exicure, kas liudija investuotojų pasitikėjimą jų strategijomis ir finansine sveikata. Rinkai toliau darant įtaką ekonominiams duomenims ir geopolitiniams įvykiams, investuotojams rekomenduojama išlaikyti budrumą ir diversifikuoti savo portfelius, siekiant efektyviai valdyti riziką.
Šaltiniai: Tradingview.com, Nasdaq.com, Tradingeconomics.com