Antradienis, 19 kovo, 2024
Kriptovaliutos ir P2P

Rinkų apžvalga 2018-12-10. Kaip Bitcoin prarado nekaltybę…

Bitcoin prarado nekaltybę. Dar visai neseniai kalbėjome apie vieną iš bitcoin funkcijų – vertės saugojimas (store of value). Tai labai įdomi tema. Nes, kapitalo rinkoms kritus į turbulenciją, kapitalas renkasi „saugius uostus”: obligacijas, auksą, Šveicarijos franką.

Ir būtų visai gerai, kad „saugių” investicijų diapazonas išsiplėstų. Nes dėl itin mažo pasirinkimo kenčia, pavyzdžiui, Šveicarijos ekonomika. Investuotojai, tiksliau, instituciniai investuotojai perka Šveicarijos frankus, taip vietinius gamintojus darydami mažiau konkurencingus pasaulinėje rinkoje.

Ir kaip tik dabar mes galim stebėti neramumus kapitalo rinkose. JAV, Europos, Kinijos, Baltijos akcijų kainos kritime, aukso ir obligacijų kainos kyla, perkamas Šveicarijos frankas. Nebus nuodėmė dar kartą priminti kriptovaliutų erdvėje vyravusią nuomonę, kad pradėjus kristi kapitalo instrumentų kainoms, bitcoin kaina pradės kilti, nes jis naudojamas kaip vertės saugotojas. Šios hipotezės šalininkas buvau ir aš.

Dabar matau, kad ši hipotezė neatlaiko laiko aptikrinimo: bitcoin kaina krenta sparčiau nei akcijų kainos. Tai jau rimtas argumentas kitai hipotezei, kad bitcoin yra Ponzi schema. Nesvarbu, kokia rinka bebūtų, ją judina investuotojų lūkesčiai. Jie VISADA juda prieš vertę, nes norima įsigyti pigiau, nei išaugo vertė, ir norima parduoti brangiau, nei sumažėjo vertė.

Šiandien bitcoin rinkoje akivaizdžiai matome norą parduoti dabar, kol kaina nenukrito dar labiau. O tai prieštarauja lūkesčių idėjai, kad bitcoin kaina kils, krentant akcijų kainoms.

Kas rinkose?

JAV investuotojai nerimsta jau kuris laikas ir baimės indeksas yra padidėjęs ir tokiose aukštumose laikosi: 

Rinkų apžvalga 2018-12-10. Kaip Bitcoin prarado nekaltybę...
VIX indeksas

Dow Jones indekse tai sutampa su 10 savaičių trunkančia korekcija:

Rinkų apžvalga 2018-12-10. Kaip Bitcoin prarado nekaltybę...
Dow Jones

Instituciniai investuotojai taip pat mano, kad JAV ekonomika juda recesijos ar bent stagnacijos link. Tą savo manymą jie parodo parduodami trumpo laikotarpio JAV Iždo obligacijas ir pirkdami ilgo laikotarpio Iždo obligacijas.

T.y. kad „žirklės” tarp 2 ir 10 metų trukmės JAV VVP pajamingumų mažėja ir artėja nulio link. Klasikinis obligacijų pajamingumų kreivės plokštėjimo rezultatas – krizė šalyje.

Skirtumas tarp 2 ir 10 metų trukmės JAV VVP pajamingumų praėjusį penktadienį buvo lygus 0.139 procentinio punkto, kai 2015 m. balandį jis siek 1.396. Atkreipkite dėmesį, kad 3 m. trukmės VVP pajamingumas jau didesnis nei 5 metų:

Rinkų apžvalga 2018-12-10. Kaip Bitcoin prarado nekaltybę...
JAV pajamingumų kreivės dabar ir anksčiau

O kad pamatytumėte, kaip atrodo pajamingumų kreivė per krizę, jums parodysiu Turkijos VVP kreives:

Rinkų apžvalga 2018-12-10. Kaip Bitcoin prarado nekaltybę...
Turkijos VVP pajamingumai dabar ir anksčiau

Štai taip. Tokie ir lūkesčiai dabar kapitalo rinkose. Akcijų kainos krenta, nes:

  1. Korekcijos seniai reikėjo;
  2. JAV ekonomikos lėtėjimo lūkesčiai.

Aukso kaina kyla, nes:

  1. JAV ekonomikos lėtėjimo lūkesčiai.
  2. Akcijų kainos krenta

Bitcoin kaina krenta, nes:

  1. Niekas negali tiksliai pasakyti, kodėl jinai turėtų kilti. Be „aš tikiu” stipresnių argumentų viešojoje erdvėje nėra.

Aukso rinka, kartą mus nesėkmingai išmetė ir pati nubėgo toliau. Neguodžia, kad bent jau į tą pusę ėjom, nes dabar reikia vytis. Ir jei rinkos konjunktūra nesikeis, spėsime pasivyti.

Rinkų apžvalga 2018-12-10. Kaip Bitcoin prarado nekaltybę...
Aukso kaina

Ir šiuo trumpuoju laikotarpiu turime labai „normalią” rinką, kai akcijų kainų ir obligacijų pajamingumų kryptis visiškai sutampa:

Rinkų apžvalga 2018-12-10. Kaip Bitcoin prarado nekaltybę...
Rinkos kryptis

Nafta

Praėjo OPEC susirinkimas Vienoje. Kad naftos gavybą kartelis sumažins, buvo tikėtasi. Bet nebuvo tikėtasi, kad gavybą sumažins 1.2 mln. barelių per dieną. Didelio pasirinkimo kartelio ir ne kartelio šalys labai neturi. Sumažėjusios jų naftos vietą tuoj pat užims JAV nafta, o savo pozicijų užleisti niekas nenori. Todėl naftos rinkoje vyrauja ne tik pasiūlos-paklausos dėsnis, bet ir „kruvinas” marketingas. Šalys gali pardavinėti naftą ir daug žemesnėmis kainomis, tik jei parduoda daug ir daugiau nei kitos šalys. 

Praėjusią savaitę Brent naftos kainos nustojo kristi ir kaina „stabilizavosi” aplink $60 už barelį. O kur dabar eis rinka, dar sunku pasakyti. Reikia nepamiršti, kad JAV dolerio vertė naftos kainą įtakoja ne ką mažiau. O jau šį mėnesį FED FOMC susirinkimas.

Rinkų apžvalga 2018-12-10. Kaip
Brent nafta

…ir Bitcoin prarado…

Galima manyti, kad bitcoin dabar išgyvena pasitikėjimo krizę. O tai svarbu valiutai, siekiančiai tapti visuotine atsiskaitymo ir net vertės saugojimo priemone. Vystytojams teks dar daug padirbėti, kad bitcoin galutinai nesužlugtų. BTCUSD kainai nukritus jau daugiau nei -82% per metus, pasitikėjimo reitingai krenta ne mažesniu tempu. Ir jei kalbėti apie mano viziją, tai visuotinai priimtina kriptovaliuta taps ne bitcoin. Jis savo misiją jau įvykdė: padarė perversmą galvose ir technologijoje. 

Sukurtas kaip atsiskaitymo priemonė internete, kaip p-2-p priemonė, t.y. kaip pagalbinė kasdieninio gyvenimo priemonė, bitcoin realiai tokia netapo jau vien dėl to, kad apie pusė visų bitcoinų dūla banginių piniginėse. Tai nekuria jokios bitcoin ekonomikos ir atima iš jo vertę.

Toks elementarus ekonomikos dėsnis. Ir banginiai sužlugdė Satoshi Nakamoto idėją ir bitcoin palaidojo jau 2017 metų gruodį, o mes visus metus dalyvaujam pakasynose ir dalyvausim dar antrą tiek. O jį pakeisianti kita kriptovaliuta, manau, dar nėra sukurta. Negalima atmesti galimybės, kad dabartinės fiat valiutos tiesiog palaipsniui, gal net nepastebimai taps kriptovaliutomis.

Ir nėra prasmės šiandien kreipti dėmesį į Morgan Creek Digital tipo lažybas, savo pimpos suvalgymą ar kitokias debiliškas pastangas pakelti bitcoin kainą iki $1 000 000 ar bent $10 000. Ir jus visomis šiomis nesąmonėmis maitins tol, kol jūs jas vartosite. Bet to negali uždrausti. Kiekvienas renkasi savo. Nesakykite, kad nebuvote perspėti.

Teisybės dėlei, reikia pasakyti, kad kalbos apie tai, kad bitcoin juda nulio link yra visiškas bullshit, nežiūrint, kad kaina dabar tikrai ten juda. BTCUSD pozcijoje, kaip ir tikėjomės, kritimas pristabdytas ir kol kas stebime, kas vyksta, ramiai laikydami atidarytas short pozicijas. Kitose kirptovaliutose lygiai tas pats.

Rinkų apžvalga 2018-12-10. Kaip
BTCUSD

Euras vs. doleris

Ketvirtadienį, gruodžio 13 d. ECB spręs monetarinės politikos klausimą. Rinka nesitiki, kad bazinė palūkanų norma bus pakelta. Panašu į tai, nes euro zonos IIIQ BVP metinis augimas buvo labai žemas, vos 0.2%. Muitų karai daro savo, todėl neaugančios ekonomikos ir prekybos karų reguliacijos akivaizdoje branginti skolinimąsi eurais būtų visiškai neracionalu.

Racionalu būtų bazines palūkanas net sumažinti. Infliacija „targeto” ribose, o nedarbo lygis yra žemiausias per 10 metų. Yra dar kur sumažinti palūkanas. O va štai EURUSD pozicijoje mes matome euro bandymą sustiprėti JAV dolerio atžvilgiu. Labai įdomus judėjimas ECB susirinkimo išvakarėse. Buy long signalas @1.14725.

Rinkų apžvalga 2018-12-10. Kaip
EURUSD

Ir visas kortas maišys BREXIT

 


O kaip prekiauti pelningai ir išsiaiškinti, kad tas Aligatorius, galite sužinoti nuotoliniuose individualiuose mokymuose. Užpildykite formą žemiau, nurodykite, kurių mokymų norite ir gaukite pasiūlymą. Dėl kainos derėkitės, juk nuolaidų metas.