Antradienis, 28 lapkričio, 2023
Mokomieji Straipsniai

Rizikuoji – vadinasi, negeri šampano

Tu rizikuoji. Tikrai kiekvienas, bent kiek susidūręs su investavimu, girdėjo, kad kuo didesnė investicijos rizika, tuo didesnę galima gauti grąžą. O posakis „kas nerizikuoja, tas negeria šampano!” jau tapo kasdienišku ir neginčijamu.

Tęsiant straipsnio „Dukart du keturi? Pagalvokit…“ temą, suabejokime ir paanalizuokime. Kas iš tikrųjų geria tą šampaną? Teorijoje skiriamos dvi investicijų rizikos: sisteminė ir nesisteminė.

Sisteminė rizika – tai praktiškai visos rinkos ir visos į ją patenkančios informacijos rizika. O nesisteminė rizika būdinga konkrečiam investiciniam instrumentui ar tų instrumentų portfeliui.

Sisteminės rizikos pavyzdys gali būti FED FOMC sprendimas padidinti arba sumažinti bazines palūkanų normas, paleisti „kiekybinį palengvinimą“, arba tai gali būti žemės drebėjimas, padaręs didelių nuostolių šalies ar regiono ūkiui.

Nesisteminės rizikos pavyzdžių galima rasti bendrovės finansinėse ataskaitose. Sakysim, paimam AB Lietuvos jūrų laivininkystė finansines ataskaitas ir matome, kad dėl įvairių faktorių į tokios bendrovės akcijas investuoti yra labai rizikinga. Arba Susisiekimo ministerija išleidžia kokį pranešimą.

Tai bendrąja prasme, investicinė rizika ir yra šių abiejų rizikų suma. Ir tai galima apskaičiuoti, vadinasi, įvertinti riziką kiekybiškai. Tuo pačiu įvertinti ir būsimo šampano kiekį. Ar tikrai? „Tikrai, tikrai!“- jums užtikrins Sharpe‘as ir Fama su Markowitz‘u. Ir mes su klasikais nesiginčysime. Rinkos modelių teorija remiasi griežtu matematiniu aparatu.

Tačiau tuo pačiu matematiniu aparatu remiasi ir tikimybių teorija. Ir jei mes nevertinam kitų faktorių, o tik portfelio beta rodiklį, tai jis parodo labai nedaug: 50% tikimybė, kad sėkmės atveju investicijos padidės per beta daugiklį, ir 50% tikimybė, kad nesėkmės atveju investicijos sumažės per beta daugiklį.

***

T.y. turime dvi galimybes. Gerti šampaną arba jo negerti. Informacijos apie mūsų investicijų vertę mes negaunam jokios. Bet būtent vertė mums yra įdomiausia. Todėl investicinių portfelių modeliai mums netinkami investicijų pasirinkimui (mes galime jau sudarę portfelį, įvertinti jo riziką akademiniais kriterijais).

Tokiu atveju atitolam nuo tos teorijos ir nuo rizikos suvokimo. Rizikos neignoruojam. Ji yra ir lieka, tačiau požiūris visai kitas. Rizikos sąvoką keičiame į „saugumo tilto“ sąvoką (Margin of safety). Kažkur tai girdėta? Be abejo. Tai B.Graham‘o išmislas, daug kartų pakartotas W.Buffett‘o lūpomis.

Prisimenat jo posakį „Kaina yra tai, ką sumokate. Vertė – tai ką gaunate“? Jei prisimenate, tai, vadinasi, supratote, kad bus kalbama apie kainos ir vertės santykį. O rizika čia prie ko? Kas yra rizika investavime? Tai tikimybė, kad prarasite visą investicinį kapitalą arba jo dalį. Ir visų rizikos valdymo teorijų esmė yra, kaip sumažinti rizikos įtaką ir tuo pačiu padidinti galimą pelną.

Tačiau užduokime klausimą: „Kiek vertas šis verslas?“ Rizikos klausimas atsistoja kitu kampu. Kodėl? Todėl, kad Šarpo ir Ko teorijos kalba apie akcijos kainą. O jei mes perkam ne akcijas, o verslo dalį (nors techniškai tai tas pačias akcijas toje pačioje biržoje), tai negalime vertinti statistinės analizės metodais.

***

Kuo didesnė vertės portfelio tikėtina grąža, tuo mažesnė rizika. Sakysim, verslas vertas 100 eurų už akciją. O akcijos kaina biržoje ėmė ir nukrito iki 50 eurų. Tokios akcijos beta padidėti virš 1. Sakytume, kad akcija pasidarė rizikingesnė. Tačiau vertės investuotojas pirkdamas 100 eurų vertės akcijas po 50 eurų nemato jokios rizikos. Grąžą jis gaus didelę.

O jei akcijos kaina nukristų iki 80 eurų, beta labai nepadidėtų. Šiuo požiūriu akcija mažiau rizikinga. O vertės investuotojas matytų didesnę riziką, o ir grąžą jau mažesnę. Čia ir suveikė „saugumo tiltas“. Žinodami, kad akcija verta 100 eurų, mes mieliau ją pirksime po 50, o ne po 80 eurų. Mažesnė kaina mums reiškia mažesnę riziką. Mažesnė rizika reiškia didesnį pelną.

Jei rinkos būtų efektyvios, mes vadovautumėmės efektyvios rinkos hipoteze. Tačiau rinkos neefektyvios. Jos net nelogiškos. Ir mes vadovaujamės kainos bei vertės modeliu. Rinkose kainos gali nukristi žemiau verslo vertės. Ir ką tai reiškia? Tai reiškia, kad mums suteikta galimybė investuoti be rizikos! Na, beveik be rizikos.

Kokią išvadą galima padaryti?

Daugiausiai uždirbi, kai rizikuoji mažiausiai. Ir kuo mažesnė rizika, tuo daugiau šampano.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: