Penktadienis, 19 balandžio, 2024
Straipsniai

Saxo Bank I ketvirčio apžvalga: pavojingi amerikietiški kalneliai

Saxo Bank I ketvirčio apžvalga. Metais, kuriais įtemptai spekuliuojama dėl JAV politikos krypties, vadovaujant prezidentui Trumpui, ir iškyla egzistenciniai Europos Sąjungos (ES) klausimai, prekeiviai valiuta patiria nežinomybę, susidūrę su gausybe skubių klausimų.

Pristatant Saxo Bank ketvirtines įžvalgas apie ateinančius tris mėnesius ir visus 2017 metus, verta prisiminti pagrindinius 2016 metų valiutų rinkos įvykius.

Užnugaryje paliekami metai padovanojo mums neįprastai daug dramatiškų situacijų ir netikėtų pokyčių. Tai nereiškia, kad 2017 metai nepasižymės gausybe naujų siužeto vingių bei nukrypimų.

Tačiau rinkos pozicijos, ryžtingai suformuotos, atsižvelgiant į 2017 metais puoselėjamus lūkesčius, neišvengiamai lems reikšmingą svyravimą visuose rinkos segmentuose, ypač jei plačiai paplitusios prielaidos, siejamos su Naujaisiais metais, pasirodys buvusios neteisingos.

Kas buvo pernai

Veiksmo kupinais 2016 metais valiutų rinkos buvo dėmesio centre. Baiminantis, kad Kinija leis sparčiai kristi juanio vertei, metų pradžia buvo pasitikta šuoliais.

Pasaulinėse rinkose kilus suirutei, Japonijos centrinis bankas netikėtai paskelbė įgyvendinsiantis neigiamų palūkanų normų politiką. Vėliau paaiškėjo, kad jis padarė klaidą.

Dėl šio žingsnio, kaip ir galima buvo tikėtis, buvo pradėta staigiai išpardavinėti jena denominuotus aktyvus. Šią tendenciją lydėjo trumpųjų pozicijų dengimo Japonijos jena banga.

Paskui rinkos ženkliai atsigavo. JAV dolerio stiprėjimas iki metų pabaigos buvo prislopintas, mat JAV Federalinė rezervų sistema patikino nekelsianti palūkanų normų, kaip planuota, be to, Kinija išreiškė paramą renminbiui.

Tuomet, birželio 23-iąją, Jungtinei Karalystei (JK) netikėtai referendumu nubalsavus pasitraukti iš ES, kaip žinia, patyrėme svaro sterlingų katastrofą.

Vis dėlto, metams įsibėgėjus, Japonijos centrinis bankas, ištvėręs nenumaldomą Japonijos jenos brangimą, pasiekė revanšą. Rugsėjo mėnesį laiku paskelbta naujoji politika, kuria siekta kontroliuoti pajamingumo kreivę, atsipirko su kaupu, palūkanų normoms staigiai šoktelėjus IV metų ketvirtį.

Minėtas šuolis tapo dar skubesnis, lapkričio 8 dieną Donaldui Trumpui patyrus pribloškiančią pergalę JAV prezidento rinkimuose.

***

Saxo Bank I ketvirčio apžvalga: pavojingi amerikietiški kalneliai

Šis laimėjimas privertė iš naujo pervertinti būsimąją JAV politikos kryptį ir įpūtė ugnies 2016 metais daugiausia užmarštyje tūnojusiam JAV doleriui.

Be to, kai kurių besiplėtojančių rinkų valiutos, neatkreipdamos į save pernelyg daug dėmesio, per metus pasirodė esančios didžiausios laimėtojos rinkoje.

Taip atsitiko iš dalies dėl to, kad metų pradžioje atsinaujino galimybės investuoti į šias valiutas už mažesnes palūkanas, taip pat išsklaidytos baimės, kad nuvertės Kinijos juanis, ir stabilumą pasiekusios ar net paaugusios pagrindinių žaliavų kainos.

2017 metai – laukimo metai

Baigiantis veiksmo kupiniems 2016 metams, JAV dolerio kursas priartėjo prie 13 metų aukštumų, vos tik JAV Federalinė rezervų sistema žengė antrąjį palūkanų kėlimo ciklo žingsnį.

2017 metai pasitinkami laukimo nuotaikomis. Toliau bandome įvardyti kelias pagrindines temas, apibūdinančias šių metų investicinę valiutų prekybą.

Įtariame, kad Naujieji metai įsibėgės itin sparčiai. Numanome, kad visas ateinantis periodas gali būti siejamas su politikos bei valdžios veiksmų keliama rizika, slypinčia beveik visur. Tai gali priminti amerikietiškus kalnelius finansų rinkose.

Johnas J Hardy, Saxo Bank valiutų rinkos strategijos vadovas

Ar rinkos kainos visiškai atspindi galimą prezidento Trumpo politikos įtaką ir ar ji toliau palaikys stiprų JAV dolerio kursą?

Dabar sudėtinga prognozuoti JAV dolerio kursą, mat šios valiutos vertė gerokai pakilo. Prasidėjus 2017 metams, JAV dolerio indekso lygis pasiekė 13 metų aukštumas.

Rinkose pradėtas puoselėti lūkestis, kad, ėmus vadovauti Trumpui, lyg Reagano laikais gali suklestėti JAV ūkis. Jį paskatintų didesnės fiskalinės išlaidos bei mažesni mokesčiai, ypač motyvuojantys stambųjį verslą investuoti namų rinkoje.

Vis dėlto potencialūs devintojo dešimtmečio reigonomikos ir 2017 metų tramponomikos poveikiai yra gana skirtingi.

Ankstesnio laikotarpio šalies balansas – tiek viešojo, tiek privačiojo sektoriaus – rodo, kad buvo mažiau nei dukart tiek įsiskolinta, kiek yra šiandien. Pradėjo formuotis ilgalaikio palūkanų normų mažėjimo tendencija.

***

O kaip yra dabar? Palūkanų normos siekia rekordines žemumas, o ūkis yra prasiskolinęs kaip niekad anksčiau (viena be kito, kaip žinia, nenutinka).

Trumpai tariant, palūkanų normos, pakilusios, laukiant fiskalinio skatinimo ir JAV Federalinei rezervų sistemai imantis veiksmų, netruks pristabdyti ūkio plėtrą, sumažinti kreditavimą ir apriboti bet kokią augimo inerciją.

Didysis klausimas: kada tai įvyks? Ar matome, kad trikdžių atsiras jau I metų ketvirtį, ar vis dėlto turėtume labiau įvertinti ekonominio ciklo pajėgumą tęstis, vartotojams atgaunant pasitikėjimą?

Kaip įprasta, investuotojai turi būti pasirengę viskam. Vadovaujantis pagrindiniu scenarijumi, artėjantis Trumpo prezidentavimas ir jo siūloma tramponomika (ją galima vadinti antrąja reigonomikos versija, nes pagrindiniais Trumpo patarėjais tapo buvę Reagano patarėjai), įgyvendinama, pasitelkiant mokesčių politikos bei ištaigingas fiskalinio skatinimo politikos priemones, iš pradžių gali paskatinti ūkio augimo inerciją, kurią iš dalies jau atspindi rinkos kainos.

O infliacijai toliau atsigaunant (iš dalies dėl to, kad Kinija bando mažinti perteklinį savo gamybos pajėgumą), JAV Federalinė rezervų sistema gali pasijusti vis labiau atsiliekanti nuo įvykių.

***

Tačiau metams tęsiantis, infliacija ar augimas ilgainiui pradės būti vertinami kaip netinkami, nes kainos bus keliamos išskirtinai dėl fiskalinio išlaidavimo, o infliacijos lygis ims augti daug didesniu tempu nei realusis ūkis.

Kitaip tariant, egzistuoja rizika, kad realiosios JAV palūkanų normos darysis vis labiau neigiamos, nominaliajam ūkio augimui lenkiant realųjį.

Vis mažėjančios neigiamos realiosios palūkanų normos netruks paveikti JAV dolerio kursą. Jis aukščiausią viso ciklo, besitęsiančio nuo pat ilgalaikių 2011 metų žemumų, vertę greičiausiai pasieks I arba II ketvirtį.

Ar politinė suirutė ES sukelia riziką, kad kils nauja ES politinė ir finansinė krizė?

Pasibaigė 2012 metais prasidėjęs laikotarpis, per kurį Europos Centrinis Bankas palaikė gyvybines ES funkcijas pinigų politikos morfijumi. 2017 metais griausmingai sugrįš neapibrėžtumas dėl ES politinės ateities ir net jos egzistavimo.

Kovo mėnesį Olandijoje, balandį ir gegužę Prancūzijoje (pirmasis ir antrasis turai) bei ankstyvą rudenį Vokietijoje vyks rinkimai.

Be to, labai neramina rizika, kad Italijoje, kurios buvęs premjeras Matteo Renzi, 2016 metams baigiantis, pralaimėjo referendumą, gali būti surengti išankstiniai rinkimai.

O Graikija vėl grįžta prie derybų stalo, siekdama sutarti dėl naujos gelbėjimo pertvarkos.

***

Manome, kad euro kursas žemiausią tašką pasieks prasidėjus metams arba prieš pat rinkimus Prancūzijoje. Nors šie rinkimai gali mažiau pakeisti rinkas, nei tikimasi.

Vis dėlto politinės jėgos sukels daug neapibrėžtumo, nes neaiški euro perspektyva, net jei ECB ir toliau išlaikys skatinančią pinigų politiką.

Norint išsaugoti dabartinę ES sudėtį, ilguoju laikotarpiu reikėtų pertvarkyti ES modelį. Tačiau šis procesas užtruktų ne vienus metus, net jei per artimiausius 12 mėnesių iš pinigų sąjungos nepasitrauktų nė viena šalis.

Ar svaro sterlingų kursas pasiekė žemiausią tašką ir rinkos kainos jau visiškai atspindi riziką, kad įvyks kietasis JK pasitraukimo iš ES scenarijus?

Svaro sterlingų kursas 2016 metais dar nepasiekė žemiausio taško, tačiau tai gali nutikti, prasidėjus 2017 metams. Taip, JK pasitraukimas iš ES yra labai pavojingas.

Tačiau negalima pamiršti, kad viskas turi savo kainą, o svaras sterlingų buvo reikšmingai nukainotas dėl dramatiškų 2016 metų įvykių.

Žvelgdami į politinį šių metų ES kalendorių ir vertindami jo potencialiai nulemtą euro kurso silpnumą, manome, kad svaras sterlingų žemiausią savo vertę, palyginti su vieninga valiuta, galbūt jau paliko už nugaros.

Net jei nepadaryta daug netiesioginės žalos dėl to, kad Europoje iškilo populistai, plačiai žinoma, kad naujasis Prancūzijos prezidentas – tikimasi, jog tai bus Fillonas – laikosi anglams palankios pozicijos ir griežtai kritikuoja Europos Komisijos kompetenciją, siekdamas ją pertvarkyti.

Atgijus teigiamų vėjų iš kitos Lamanšo sąsiaurio pusės paskatintiems lūkesčiams, kad pavyks konstruktyviai sutarti dėl JK pasitraukimo iš ES (pasiekti tokį sandorį ir jį įgyvendinti, šiaip ar taip, užtruks amžinybę), svaro sterlingų kursas stebuklingai atsigautų, net jei ilgalaikis JK struktūrinis deficitas ir liktų neišspręsta problema.

Lygindami svarą sterlingų su JAV doleriu, nesame tikri, ar metų pradžioje pasieksime naujas simbolines GBP / USD kurso žemumas.

Kitos valiutos:

CHF. Dėl sudėtingo 2017 metų ES politinio kalendoriaus toliau bus jaučiamas rinkos spaudimas, kad EUR / CHF kursas laikytųsi ties žemesne intervalo riba, o Šveicarijos nacionalinis bankas bus verčiamas išsaugoti gynybines pozicijas.

Sąlygas stipriai pakilti EUR / CHF valiutų poros kursui ir normalizuotis CHF kainai galėtų sudaryti tik ECB užuominos apie šviesą kiekybinio skatinimo tunelio gale, stabilizuojantis ES infliacijai, arba Šveicarijos centrinio banko iniciatyva imtis netikėtų naujų politikos priemonių.

AUD, CAD ir NZD. Žaliavas eksportuojančių šalių valiutos 2016 metais pademonstravo pusėtinus rezultatus, pakildamos nuo žemumų, patirtų metams prasidėjus, nes žaliavos kainos stabilizavosi, o kai kuriais atvejais net išaugo.

Metams įsibėgėjus, lūkesčiai, siejami su skatinamąja Trumpo politika, ir sėkmingas OPEC kartelio manevras, kilstelėjęs naftos kainas, lėmė, kad CAD atitrūko nuo AUD ir NZD.

***

Ankstyvuoju 2017 metų periodu minėtos valiutos dėl skatinamosios politikos galbūt išliks santykinai atsparios kitoms valiutoms, pavyzdžiui, JPY ir EUR.

Tačiau įtariame, kad, 2017 metams įsibėgėjant, ši investicinė tema patirs trikdžių. Įžvelgiame, kad ypač didelė rizika, atsirandanti dėl Kinijos valiutos politikos, taip pat dėl to, kad kilęs Australijos skolos ciklas ėmė bliūkšti, yra susijusi su AUD ir NZD.

Skolos ciklo problemos yra aktualios ir CAD, tačiau stiprus šios valiutos ryšys su pietų kaimynu – JAV doleriu – ir lūkesčiai, siejami su Trumpo politikos įtaka, gali lemti santykinai geresnius CAD rezultatus, nei būdingi kitoms dviem žaliavas eksportuojančių šalių valiutoms.

***

NOK ir SEK. Skandinavijos šalių valiutos kursai 2017 metus pasitinka, būdami vis dar santykinai žemiau už istorinį savo lygį, tačiau reikšmingai prie jo priartėję.

Nors išskirtinių rezultatų iš šių valiutų nesitikime, vis dėlto manome, kad NOK ir SEK bus stipresnės už eurą ir galbūt AUD bei NZD (nors taip poruoti valiutas yra kiek neįprasta).

2016 metais stebėti EUR / SEK palikimai gali išsivadėti. Mat, metams baigiantis, Švedijos Finansų ministerija aštriai sukritikavo „Riksbank“ veiksmus, atkreipdama dėmesį į tai, kad centrinio banko įgyvendinama radikali pinigų politika gali paveikti finansinį šalies stabilumą.

Tuomet išskirtinis Švedijos centrinio banko pinigų politikos švelnumas įgijo politinį prieskonį.


Apie Johną J Hardy:

Johnas J. Hardy 2002 metais prisijungė prie ,,Saxo Bank”. 2007–ųjų spalį jis tapo valiutų rinkos strategijos vadovu. Hardy telkiasi į fundamentaliąją ir techninę analizes, jis siūlo valiutų rinkų, paremtų makroekonominių temų pokyčiais, investavimo strategijas.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.