Ketvirtadienis, 18 balandžio, 2024
Straipsniai

Sena, gera oldskūlinė korekcija

Kai būna kilimas, būna ir korekcija. Mane kiekvieną kartą stebina, kai, prasidėjus korekcijai, visi karlai pradeda šaukti, kad, džyzus, dangus griūva ir kaip dabar reikės gyventi. Kiek protingesni ieško kritimo priežasčių. O priežastys čia labai ir labai paprastos. Pinigai baigėsi, Karlai, PI-NI-GAI!.

Tūlas ekspertas pasakys, kad pinigų yra daug, kad spausdinimo mašina įjungta ir jie niekada nesibaigs. Atsakau: tai kas „nesibaigs”, kada nors baigsis tikrai. O jei ir turi daug daug pinigų, tai vis tiek nėra prasmės už akcijas ar kokį bitcoin mokėti aukštą kainą, kai galima nusipirkti pigiau, o paskui parduoti brangiau tiems, kurie pinigų turi mažiau. Tokie rinkos dėsniai.

Adekvati rinka. Adekvati?

Praėjusios savaitės trečiadienį buvo paskelbta Fed Beige Book. Joje regioninių FED prezidentai kalba apie silpną savo ekonomiką, retorika pesimistinė. Tačiau akcijų rinkų dalyviai, vietoj to, kad pardavinėtų akcijas, jų kainas užkėlė į naujas aukštumas. Jokios baimės! Tik laukimas, kad FED ir prezidento kabinetas dar labiau stimuliuos ekonomiką. Mes jau pripratome prie nemokamų pinigų…

Tačiau investuotojai permiegojo su nauja informacija ir staiga susivokė, kad ekonomikos atšokimas nebus toks, kaip akcijų kainų kilimas. Žinome, kad vienas iš akcijų kainų kilimo faktorių yra lūkesčiai dėl ekonomikos dinamikos. Ir tos dinamikos, paprastai stipriai koreliuoja. O dabar FED „apšvietė”, kad koreliacija gali būti ir neigiama. Investuotojai ketvirtadienį ir penktadienį skubėjo „taisyti klaidą”.

Didžiausi „taisytojai” dirbo su technologijų bendrovių akcijomis. Jos koregavosi ženkliai. Bet čia vyrauja nuomonė, kad nu, kiek gi buvo galima kilti? Metas jau pelnus pasiimti ir ramiai miegoti. Fu, pagaliau ta korekcija atėjo… Ekonominė krizė? Ne nieko apie ja negirdėjome… Po kiek šian tesla???

NASDAQ 100, 1W

FED pasiaiškina

Kiek anksčiau FED vadovas Jeromy Powell Jackson Hole pristatė naują FOMC strategiją. Rinkoms tai buvo labai įdomu. Praktiškai, iš čia ir eina beprotiškas akcijų kainų kilimas iki trečiadienio. Juk FED taip siekė atrišti sau rankas ir papasakojo, kad „kiekybinis palengvinimas”, tai yra pinigų spausdinimo mašinos pavara nebus perjungta į žemesnę net jei ir darbo rinkos rodikliai pagerės. T.y. jei nedarbo lygis normalizuosiąs.

O čia dar technologijų sektoriaus kompanijos uždirbs visai neblogus pelnus, kad jų pinigų srautai niekur nedingo ir yra netgi labai aukšti. Tai čia viskas paprasta: 2+2=5 – rinkoje turime tai, ką jau daug kas vadina burbulu. Ir jam jau metas sprogti. Ir dabar, mano mielas Karlai, žinok, kad geras, čia burbulas sprogo, ar tik lengva techninė korekciją. Per kurią gali net nespėti ir akcijų pigiau užsipirkti?

Senos problemos

O jūs manėte, kad atėjo coronavirus ir visus buvusios problemos atsigulė po ventiliavimo aparatais ir mirtimi vaduojasi? Nė velnio. Problemos niekur nedingo. O jų draugelis Covid 19 tik suteikė stiprybės ir suleido adrenalino venon keletą kubelių. Microsoft akcijų kainų kritimas tik priminė, kad JAV-Kinijos muitų karas vis dar kariaujamas, o pandemija čia gali tik pakurstyti ugnį.

Brexit problema irgi dar egzistuoja. Tik iš naujienų antraščių ją išstūmė kitos, labiau klikabilinės antraštės. Brexit įdomi nebent tik patiems britams, na, dar ir Briuseliui. Ir Karlui, kuris dirba ir gyvena Anglijoje, bet gyv. vietą deklaravęs Balbieriškyje. O ir Rytų Europos pasienyje nerami geopolitinė situacija. Bet čia pandemijos naujovė, jei ką.

Žiūrint toliau į Rytus, tai ten jau viskas gerai. Kiniečiai vaikšto jau į kiną (nežinau, ar į operą ir baletą vaikšto). Oficialus paslaugų PMI kyla, pandemija kotroliuojama, kamščiai keliuose grįžo į priešpandeminį lygį. Žodž, viskas gerai nuostabioji markize, reikalai eina gerai ir gyvenimas lengvas, tik jei nekreipsime dėmesio į smulkmeną…

Va čia šuo ir pakastas…

Rinkų dalyviai gaudo kiekvieną naujieną, kiekvieną sprendimų priėmėjų galvų kalbą, kiekvieną smulkmeną ir reaguoja į viską čia ir dabar. Tuo pačiu labai jaudinasi dėl kiekvieno, net ir smulkesnio rinkos judesio. Tačiau kiek tie judesiai realiai daro orą ir verta dėl to pergyventi? Realiai nedaro jokios įtakos ilgalaikiams procesams.

Kokia prasmė gilintis į tai, kokį poveikį šalies ekonomikai – ir kiekvienam sektoriui atskirai – padarys ateityje dabartinis nedarbo lygis ir/ar metinis infliacijos tempas? Kam dėl to laužyti galvą: atlyginimo už tai niekas nemoka, o va iš svyravimų rinkoje galima neblogai uždirbti. Ir pradirbti? Nors Warren Buffett čia pasiginčytų.

Labai dažnai, nesuprasdami, kas vyksta rinkoje, mes leidžiam save valdyti išoriniams triukšmui, kuriame bandome rasti kažkokį patvirtinimą mūsų investiciniams ar spekuliaciniams žingsniams. Tačiau triukšmas yra viso labo tik triukšmas – jis neprisideda prie mastymo proceso ir net jam trukdo. Bet čia yra paradoksas, mastymo trūkumą mes maskuojam triukšmo lygiu. Visiškai pamiršdami, kad tikrasis mastymo procesas vyksta tyloje ir ramybėje.

Auksas ir sidabras

Žinome, kad kai rinkose pasirodo daug pinigų, kai centriniai pradeda kalbėti apie infliacijos targetus (nors jų ir nepasiekia), o akcijų kainos muša ATH, nors to ir neturėtų, investuotojai, ypač mažmeniniai, labai susidomi tauriaisiais metalais. Perka patys, perka monetas, luitelius, juvelyriką ir ragina pirkti kitus.

Vienas įdomesnių argumentų yra tas, kad aukso kaina kyla paskui pinigų pasiūlą M2. T.y. kiek pinigų yra rinkoje, atitinkamai tokia yra ir aukso kaina. Logika čia tokia (mes su ja nesutinkame): pinigų kiekio didėjimas reiškia infliacijos augimą, o pirmas vaistas nuo infliacijos yra auksas.

Bet pasižiūrėkime faktams į akis. Štai JAV pinigų pasiūlos M2 ir aukso ateities sandorių kainos grafikai (auksas – geltona linija):

M2 ir aukso kaina

Ir štai ką įdomaus grafike matome. Aukso kaina priešpaskutinį savo piką apie 2 000 USD/Tr.oz buvo pasiekusi lygiai prieš 9 metus. M2 pasiūla tada siekė apie 8 trln. USD. Šiandien, kai aukso kaina pasiekė naujas aukštumas ir siekė 2 089 USD/Tr.oz, M2 pinigų pasiūla jau siekė apie 18 trln. USD.

Vadinasi M2 pasiūla per 9 metus pakilo apie 130%. Vadovaujantis aukščiau išsakyta logika, aukso kaina taip pat turėjo kilti maždaug panašiu tempu ir pasiekti apie 4 600 USD/Tr.oz kainą. Bet aukso kaina per tuos 9 metus pakilo tik apie 4.50%, arba po 0.5% vidutiniškai kasmet.

Čia labai klasikinis pavyzdys, kad kai nesupranti, kokie procesai vyksta rinkoje ir kas sąlygoja ilgalaikias kainų dinamikas, susikuria sau teorijas (o dažnai ir su Youtube „ekspertų” pagalba), kurios nieko bendra su rinka neturi. Jei rinka pamatytų, ką jūs apie ją galvojate, paraudonuotų iš gėdos. O, ji jau tą ir daro!..

Tai ką dabar daryti?

Kaip užduosite klausimą, toks bus ir atsakymas. Į šį klausimą yra vienas atsakymas: Nežinau. Nes klausimas nekonkretus. Juk rinka rinkai nelygu. Apie kokią rinką jūs klausiate? O va į klausimą, ką dabar daryti su Tesla, Micosoft, younameit akcijomis, konkrečios šalies valiuta, konkrečia kriptovaliuta, mes turime ir labai konkretų atsakymą:

Reikia daryti analizę!

Mes jau esame padarę nemažai konkrečių profesionalių analizių. Kiekvienu konkrečiu atveju atsakymas būna skirtingas. Arba kompanijos akcijų kaina per aukšta, arba visai neverta į ją investuoti, arba galima tiesiog dabar pirkti. Jei kalba eina apie ilgalaikį investavimą. O spekuliuoti galima visada. Ir jei spekuliantas klausia, ką daryti, tai koks iš jo spekuliantas?..

Su valiutomis lygiai tokia pati situacija. Čia galioja ir fundamentalios analizės dėsniai, čia galioja ir spekuliaciniai rodikliai. Kriptovaliutos – tik spekuliacija. Tai su jomis situacija labai paprasta.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.