Antradienis, 16 balandžio, 2024
Straipsniai

Situacija rinkoje klaiki iki negalėjimo: apokalipsės pranašai džiūgauja

Situacija rinkoje klaiki. Akcijų kainos kyla, o svyravimai (volatility) istorinėse žemumose. Investuotojų nuotaikų nepaveikė politinės perturbacijos JAV ir Europoje. Arba paveikė optimistiškai.

Pinigų srautai į akcijas plaukia rekordiškais kiekiais. Net kylančiose rinkose akcijos brangsta. Tik Kinijos akcijų biržoje vyrauja pesimistinės nuotaikos.

Į birželio 14 d. FED FOMC sprendimą pakelti palūkanų normas reaguojama kaip į gerokai pavėluotą ėjimą.

Moody’s sumažino Kinijos kredito reitingą pirmą kartą nuo 1989 m. Dėl ko teko sustiprinti juanio kursą. Bet nerimas dėl Kinijos ekonomikos lėtėjimo persiduoda į kitas kapitalo rinkas: metalų kainos krenta, OPEC priverstas susitarimą nedidinti gavybos pratęsti dar 9 mėn.

Nežiūrint užsitęsusio JAV dolerio indekso kritimo, aukso, sidabro kaina visiškai nekyla. Tam, greičiausiai, trukdo neįtikėtina manija kripto valiutų rinkoje. Bitcoin burbulas yra neįtikėtinas. Ir tai, matyt, dar ne pabaiga.

Net meno rinkoje fiksuojami neįtikėtini rekordai. Jean-Michel Basquiat paveikslas „Kaukolė” (1982) Sotheby’s Niujorko aukcione gegužę parduotas už $110.5 mln. atrodo kaip dabartinių finansų rinkų grimasa.,

Situacija rinkoje klaiki iki negalėjimo: apokalipsės pranašai džiūgauja

Rinkos

S&P 500 indeksas nuo metų pradžios pakilo jau 9.00%; Prancūzijos CAC 40 – 8.21%, Vokietijos DAX – 12%, NASDAQ 100 – 18.26%, OMX Vilnius – 6.43%,  Shanghai Composite Index – 1.61%, Meksikos IPC – 7.41%, Brazilijos Bovespa – 2.66% (ir tai dėl apkaltos prezidentui).

Aukso ateitis sandorių kaina nuo šių metų pradžios pakilo 10.13% ir pasipriešinimo ties $1 300 taip ir nesugebėjo įveikti per du kartus. Sidabras pakilo 5.17% bet vis dar išlieka žemėjančiame trende.

Vario kaina nuo metų pradžios pakilo 3.59%, bet nuo vasario vidurio stipriai spaudžiama žemyn.

negalėjimo: apokalipsės pranašai džiūgauja
Vario kaina

S&P 500 VIX indeksas istorinėse žemumose:

negalėjimo: apokalipsės pranašai džiūgauja
S&P 500 VIX

O bitcoin kaina JAV dolerio atžvilgiu nuo metų pradžios šovė 183.85%. Ir kaip to nepavadinti burbulu?..

negalėjimo: apokalipsės pranašai džiūgauja
BTCUSD

Burbulai ir atmintis

Dar 1994 m. John Kenneth Galbraith atkreipė dėmesį, kad rinkos atmintis yra trumpa. Ir finansų rinkos nuolatos sveikins naujų instrumentų „išradimus”, kurie bus vis labiau nestabilūs.

Galime prisiminti „dot.com”, „subprime” obligacijų burbulus, kurie baigėsi rinkų krachais ir krizėmis ekonomikose. Šiandien turime kripto valiutų burbulą. O jo sprogimas gali turėti dar blogesnius padarinius, nei matėme prieš 10 metų.

Ir ne tik bitcoin čia gali būti „kaltas”. Akcijų kainos beveik visame pasaulyje gvoltu reikalauja korekcijos. Ir jau seniai. Ar gali būti taip, kad korekcijų poreikis sumuojasi ir ilgainiui iššaukia visą griūti? Gali…

Aišku, reikia pastebėti, kad JAV korporacijų pelnai atsigauna. S&P 500 indekso kompanijų EPS 2017 m. 1 ketv. padidėjo 15%, palyginus su praėjusių metų 1-mu ketv. Ir tolimesnio augimo lūkesčiai rinkoje išlieka.

Todėl didėja ir augsiančių dividendų lūkesčiai. Visa tai kelia akcijų kainas rinkoje. Tačiau lazda su dviem galais. Kylančios kainos mažina dividendinį pajamingumą.

S&P 500 indekso akcijų dividendinis pajamingumas savo maksimumą pasiekė 2016 m. vasario viduryje. Ir nuo to lauko sistemingai žemėja. Tuo tarpu, kai investicijų į akcijas pajamingumas mažėja, pinigų kaina, matuojama 6 mėn. trukmės LIBOR USD, sistemingai auga daugiau nei metus.

Ir nepanašu, kad artimiausiu metu žemės. Tokia situacija suformuoja menamą ylą, pradursiančią kainų burbulą. Gal būt, kaip tik dabar ir girdime išeinančio oro švilpimą. Kas žino?..

Tai kur toliau?

Nors FED FOMC po praėjusio susirinkimo (06.14) sakė, kad JAV ekonomika auga pakankamai stabiliai („The economy is doing very well, is showing resilience”), Konjunktūra rinkose priklauso nuo žaidėjų elgesio.

Elgesį nulemia lūkesčiai. Lūkesčius nulemia duomenys. Negalima atspėti, kurie rodikliai bus lemiantys šiandien, priimant investicinius sprendimus. Viskas yra nuolatinėje dinamikoje ir vakar buvę svarbūs rodikliai, šiandien tampa nereikšmingais.

Panašu, kad šiandien ekonomikoje turime situaciją, vadinama Auksaplaukės scenarijumi. Iš principo, tai reiškia, kad investuotojai kol kas gali pasidžiaugti augančiomis akcijų kainomis, žemomis palūkanomis, gerais makrorodikliais.

Dauguma investicinių instrumentų šiuo metu yra arba tinkamai įvertinti, arba pervertinti. Todėl Ben Graham sugalvotas „Safe Margin” yra visiškai išnykęs.

Tokie instrumentai retai randą pirkėją ir investuotojai traukiasi iš rinkos nes:

  1. Daugiau užsidirbti sunku;
  2. Apsaugant uždirbtą kapitalą;
  3. Ieškant pelningesnių investicijų.

Kaip yra „smart money” krentančioje rinkoje, kur pirmi investuotojai bando pirkti žemiausiame rinkos taške ar esant pirmiems atsigavimo požymiams. Taip ir „smart money” kylančiose rinkose, kur pirmi investuotojai palieka ją.

Ilgainiui tai susiformuoja į techninę korekciją, paskui į „šalto dušo” korekciją, o esant stipresniam impulsui, ir į visišką griūtį.

Kas gali būti ta juodąja gulbe, apversiančia šios dienos rinkas aukštyn kojom? Bet kas! Ir tai mums priverčia akylai stebėti rinkas.

Be abejo, pirmi žvilgsniai į Baltuosius rūmus, į FED, į Kinijos ekonomiką, į Europos politiką. Kiaušinių čia pridėta daug. Ir mes dar nežinome, kas iš kų išsiperės ir kokius viščiukus skaičiuosime rudenį.

O ruduo gali tapti mums raktiniu žodžiu. Rugsėjį Vokietijos parlamento rinkimai. Svarbu ir įdomu…

Bet tai mūsų laukia ateityje. Netokioje ir tolimoje…

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.