Skrendam į Mėnulį. Kosmosektorius kaip investicija

Šiandien, kai privatus sektorius jau skraidina žmones į kosmosą, jis jau tapo įmanomas kaip investicija jūsų portfeliui. Yra gerų kompanijų, veikiančių šiame sektoriuje, o jų akcijos viešai prieinamos ir galima įsigyti antrinėje rinkoje. Pasižiūrėkime…

Bene garsiausia, o gal ir pati žinomiausia pasaulyje į kosmosą krovinius ir žmones gabenanti kompanija yra SpaceX. Tiksliau, gabena NASA, bet perka šią paslaugą iš privačios kompanijos. Šios kompanijos įkūrėjas yra tas pats charizmatiškasis Elon Musk, kurio kitos kompanijos – Tesla – akcijas rinkoje išgraibo kaip karštas bandeles. Tai mes norime ir SpaceX akcijų! Deja, jomis viešai neprekiaujama, o IPO nenusimato. Tai ką daryti?

1. Alphabet

O prie ko čia Google? – klausia Karlas. – Ar tik nepasiūlysi pačiam pasiieškoti, kaip gauti SpaceX akcijų? Ne, ne ir ne! – atsakau. Viskas kur kas paprasčiau. Ši kompanija turi SpaceX akcijų. Todėl, nusipirkę Alphabet akcijų, jūs gaunate ir mažą dalį Musk’o bendrovės dalies. Na o Google savininkės pristatyti atskirai nereikia niekam…

2. Kronos Worldwide

JAV Dalasase veikianti kompanija Kronos Worldwide (KRO) gamina ir parduoda titano dioksido pigmentus, naudojamus įvairiose dangose automobiliams, transporto dažams, orlaiviams, mašinoms, prietaisams, tiek komerciniams, tiek gyvenamiesiems interjerams ir eksterjerams.

Numatoma, kad 2020 m. kompanijos pajamos išaugs 3,4% iki 1.8 milijardo JAV dolerių, o pelnas išaugs 14% iki 0,88 USD vienai akcijai. Nepaisant augimo, akcijomis prekiaujama beveik 40% žemiau nei jų penkerių metų vidutinis P/E ir EV/EBITDA santykis. Ketvirčio dividendai per pastaruosius dvejus metus išaugo 20%, o 0.18 USD vienai akcijai suteikia 5.7% akcijų pajamingumą.

3. Lockheed Martin CORP

Rimta aerokosminė kompanija Lockheed Martin CORP (LMT), kurios mūsų skaitytojams atskirai pristatyti nereikia .

4. Boeing

Boeing Company (BA) yra aviacijos ir kosmoso kompanija bei stipri Lockheed Martin konkurentė. Bendrovės segmentai yra Komerciniai lėktuvai; Gynyba, kosmosas ir saugumas (BDS); Boeing kariniai orlaiviai (BMA); Tinklo ir kosmoso sistemos (N&SS); Pasaulinės paslaugos ir palaikymas (GS&S) bei Boeing Capital (BCC).

Komercinių lėktuvų segmentas kuria, gamina ir parduoda komercinius reaktyvinius lėktuvus ir teikia susijusias aptarnavimo paslaugas komercinių oro linijų pramonei. Komercinių lėktuvų segmentas taip pat gamina komercinius lėktuvus ir siūlo komercinių lėktuvų šeimą. BDS segmento veikla apima produktų ir susijusių sistemų tyrimus, plėtrą, gamybą, modifikavimą ir palaikymą.

BMA segmente vykdomi pilotuojamų ir nepilotuojamų karinių orlaivių ir ginklų sistemų tyrimai, kūrimas, gamyba ir modifikavimas. BCC segmento portfelį sudaro įranga, sudaryta išperkamosios nuomos būdu, finansinė nuoma, vekseliai ir kitos gautinos sumos; turtas, laikomas pardavimui ar perperkant nuoma; investicijos.

5. Virgin Galactic Holdings, Inc.

Virgin Galactic Holdings (SPCE) veikia kaip kontroliuojančioji bendrovė, užsiimanti privačių erdvėlaivių statymu ir valdymu. Kompanija suprojektuoja erdvėlaivius, kurie visus gali saugiai nuskraidinti į kosmosą, nereikalaujant patirties ar išsamių, dideles laiko sąnaudas reikalaujančių, mokymų. Bendrovė taip pat kuria keleivius gabenančius kosminius laivus. Bendrovė buvo įkurta 2017 m. gegužės 5 d. Būstinė yra Las Cruces, NM, JAV.

Bendrovė teigia, kad dar negali patvirtinti tikslių raketos nešėjo bandomųjų skrydžių datų ar faktinio skrydžio iš „Spaceport America“ laiko. Nors teigiama, kad pasiruošimas vyksta gerai. Pilotuojamas kosminis skrydis bus pirmasis iš dviejų testinių skirdimų, kuriuos kosminio turizmo bendrovė planavo baigti išbandyti savo erdvėlaivių SpaceShipTwo sistemą.

6. Nokia

Nieko negirdėjote apie skraidančią Nokia (NOK)? Nieko tokio! Ir neišgirsite. Tačiau vis tiek šitame sąraše kompanija užima ne paskutinę vietą. Pasirodo, kompanija gavo neįprastą užsakymą. NASA ją pasirinko korinio ryšio įrengimui Mėnulyje.

Nokia dukterinė kompanija Bell Labs bendradarbiaus su amerikiečių robotikos kompanija Intuitive Machines, kad iki 2022 m. pabaigos Mėnulyje įrengtų pristatytų kosminį 4G/LTE tinklą. Tinklas pradžioje tarnaus valdyti mėnuleigius ir tiesigiai transliuoti didelės raiškos vaizdo įrašus. 4G pasirinktas todėl, kad jis lengvai pakeičiamas 5G ryšiu.

Tai ilgalaikis projektas. 5 pirmiems metams Nokia tinklo paleidimui gaus 14,1 milijono JAV dolerių biudžetą, kuris yra Tipping Point įrengimui. O penktas etapas gali siekti 370 milijonų dolerių biudžetą.

A rendering of a rover connecting wirelessly to a lunar lander
Šaltinis: NOKIA

7. Northrop Grumman Corp

Northrop Grumman Corp. (NOC) užsiima saugos verslu. Tai apima autonominių sistemų, kibernetinių, vadovavimo, valdymo, ryšių ir kompiuterių, žvalgybos, logistikos ir modernizavimo produktus, sistemas ir sprendimus. Ji veikia šiuose verslo segmentuose: Aviacijos ir kosmoso sistemos; Inovacijų sistemos; Delegavimo sistemos (Mission Systems) ir technologijų paslaugos.

Aviacijos ir kosmoso sistemų segmentas apima pilotuojamų orlaivių, autonominių sistemų, erdvėlaivių, didelės energijos lazerių sistemų, mikroelektronikos ir kitų sistemų bei posistemių projektavimą, plėtrą, integravimą ir gamybą.

Inovacijų sistemų segmentas kuria, vysto, integruoja ir gamina skrydžio, ginkluotės ir kosmoso sistemas, skirtas nacionaliniam saugumui, civilinės valdžios ir komercinių klientų užsakymams.

Delegavimo sistemų segmentą sudaro jutikliai; kibernetinė ir žvalgybos informacija, stebėjimas ir žvalgyba.

Technologijų paslaugos orientuojasi į pasaulinę logistiką ir modernizavimą; pažangios gynybos paslaugos; sistemos modernizavimas ir paslaugos.

2018 m. nusipirko paleidimo kompaniją Orbital ATK, siekdama sustiprinti savo kosmoso verslo perspektyvas, įsteigė inovacijų skyrių, tikėdamasi toliau skatinti naujų, pažangiausių technologijų kūrimą. Šis padalinys šiemet buvo įtrauktas į naujai sukurtą Space Systems Group.

Bendrovę įkūrė Johnas K. Northropas, Thomasas V. Jonesas ir Kentas Kresa 1939 m., O jos būstinė yra Falls Church, VA.

8. Maxar Technologies, Inc.

Maxar Technologies, Inc. (MAXR) teikia kosminių technologijų sprendimus, unikalias end-to-end galimybes palydovų, robotikos, Žemės vaizdų, geoerdvinių duomenų, analizės ir įžvalgų srityse. Jos segmentai apima kosmoso sistemas, vaizdus ir paslaugas. Bendrovė buvo įkurta 1969 m. Vasario 3 d., O jos būstinė yra Vestminsterio valstijoje (CO).

Kosmosas, kaip investicija

Palyginus dar visai neseniai, šį sektorių buvo galima pavadinti atsilikusiu. Ne dėl naudojamų technologijų. Gal labiau dėl savo paskirties. Juk kosmonautika ir astronautika vystėsi Šaltojo karo metu, kai tarpusavyje konkuravo dvi stovyklos: kapitalistinė ir socialistinė.

Ir tai buvo brangus užsiėmimas, kurį finansuoti ir galėti tik vyriausybės ir tik karinei pramonei. Bet šiandien situacija keičiasi. Investuotojai mato, kad begalinis kosmosas suteikia ir begalines perspektyvas. O jį pasiekti šiandien galima ir pigiau. Dėl technologijų tobulėjimo ir dėl „karštagalvių“ inžinierių.

Šis amžius jau tapo kosmoso komercializavimo amžiaus pradžia. O kur komercija, ten ir investuotojai. Daug investuotojų, vadinasi, ir daug pinigų. O kai rinkoje atsiranda daug pinigų, atsiranda ir didelė konkurencija dėl tų pinigų. Konkurencija šiame sektoriuje ir etape yra didžiulis progreso variklis. Ir čia progresą mes stebim kone dienomis.

Taip viskam besivystant, sektoriuje pigūs startai, pigūs skrydžiai, kosminis turizmas, resursų išgavimas Mėnulyje ir planetoiduose, kosminės bazės Saulės sistemoje bus New Normal jau pačiu artimiausiu metu.

Taigi, kosmoso sektoriaus kompanijos labai įdomios kaip investicija. Ne tik stambiems investuotojams, bet ir mums, individualiems investuotojams tai jau prieinama visai kaip investicija ilgam laikotarpiui tačiau su pakankamai greitu atsipirkimu. Pagalvokime apie tai…

Skrendam į Mėnulį. Kosmosektorius kaip investicija

Deja, bet be karinės pramonės užsakymų irgi nė žingsnio…

***

Kosmosektoriaus portfelį galite stebėti čia.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: