Trečiadienis, 13 lapkričio, 2024
Mokomieji Straipsniai

Prekyba S&P 500 Indekso Ateities sandoriais (Futures). I dalis

S&P 500 Indekso fjūčeriai. Akcijų indeksų, tame tarpe ir S&P 500, ateities kontraktais pradėta prekiauti Čikagos prekių biržoje 1982 m. balandžio 21 d. E-mini kontraktais pradėta prekiauti 1997 m.

S&P 500 indekso ateities sandorių specifikacijos.

Simbolis – SP.

Kontrakto dydis – $250 x S&P 500 Ateities sandorio kaina.

Tickas – 0.10 indekso punkto=$25.

Kontraktų mėnesiai: Aštuoni mėnesiai kovo ketvirtiniame cikle: Kovas(H), Birželis(M), Rugsėjis (U) ir Gruodis (Z) plius trys papildomi gruodžio kontraktai.

Prekybos nutraukimas – Ketvirtadienį, esantį prieš 3-čią kontrakto mėnesio penktadienį, 15.15 val. vietos laiku.

E-mini S&P 500 ateities sandorių specifikacijos.

Simbolis – ES.

Kontrakto dydis – $50 x S&P 500 Ateities sandorio kaina.

Tickas – 0.25 indekso punkto=$12.50.

Kontraktų mėnesiai: Penki mėnesiai kovo ketvirtiniame cikle: Kovas(H), Birželis(M), Rugsėjis (U) ir Gruodis (Z).

Prekybos nutraukimas – Sandoriai sudaromi iki 3-čio kontrakto mėnesio penktadienio ryto, 08:30 val. vietos laiku.

Kontrakto vertės nustatymas

E-mini S&P 500 Indekso Ateities kontrakto vertė nustatoma taip. Jei S&P 500 indekso vertė yra 1,768.45, tai ateities kontrakto vertė bus $88,422,50=$50*1,768.45. Taip nustatoma ir minimalaus kontrakto pokyčio vertė $12.50=$50*0.25.

Akcijų indeksų ateities kontraktai nereikalauja pristatymo, koks būna su žaliavomis. Būtų nesąmoninga „pristatinėti“ didelius kiekius akcijų kontrakto turėtojui. Juk kai kurie indeksai turi šimtus ar net tūkstančius akcijų. Juk dar reikėtų skaičiuoti kiekvienos akcijos svertinį kiekį indekse. Kliringo kompanija daugiau nieko neveiktų, tik siuntinėtų akcijas ir vis tiek nieko nespėtų.

Birža šią problemą sprendžia… skaičiuodama grynuosius pinigus. Atsiskaitymo dieną paskaičiuojamas sukauptas pelnas arba nuostolis, kuris apskaičiuojamas pagal tos dienos indekso Spot kainą.

Kas yra Bazė?

Indekso Ateities sandorio vertė skiriasi nuo paties indekso Spot vertės. Tas skirtumas vadinamas Baze. Bazė=Ateities sandorio vertė-Indekso Spot vertė. Pavyzdžiui, 1762.75-1,768.44=-5.69.

Bazė tarsi parodo kaštus, susijusius su indekso akcijų pirkimu ir išlaikymu iki kontrakto pabaigos. Šitos sąnaudos įskaičiuoja menamą akcijų indekse pirkimą su svertu ir dividendų, kurie kaip tikimasi susikaups iki kontrakto pabaigos, išmokėjimu.

Todėl Ateities sandorio vertė gali būti apskaičiuojama taip: Ateities sandorio vertė=Indekso Spot kaina+Finansiniai mokesčiai-Dividendai.

Tikroji vertė

Skirtumas tarp Indekso Spot kainos ir teorinės Ateities sandorio kainos dažnai vadinamas Teisinga Ateities sandorio verte (fair value).

Tikroji vertė=Finansiniai mokesčiai-Dividendai.

Teisinga Ateities sandorio vertė normaliu atveju tikėtina turi būti teigiamas dydis, Ateities sandorio kaina>Spot kaina. Taip susidaro dėl to, kad Finansiniai mokesčiai, tokie kaip trumpalaikės palūkanų normos, tokios kaip LIBOR, normaliu atveju viršija dividendinį pajamingumą.

Kada dominuoja situacija, kai trumpalaikės palūkanų normos viršija dividendinį pajamingumą, sakoma, kad investicijų grąža yra neigiama (Negative carry).

Tai reiškia, kad lėšų, reikalingų akcijoms įsigyti finansavimas yra brangesnis negu gausite dividendų iš tų akcijų, skaičiuojant tam pačiam laikotarpiui.

Prekyba S&P 500 Indekso Ateities sandoriais (Futures). I dalis
Jei dividendai<palūkanos – neigiama grąža. Jei dividendai>palūkanos – teigiama grąža; Šaltinis: http://www.cmegroup.com

Kai dominuoja neigiama grąža (negative carry) akcijų indeksų artimiausių mėnesių ateities sandorių kontraktų kainos  kyla. Tada Bazė pasidaro teigiamas dydis.

Kada dominuoja situacija, kai trumpalaikės palūkanų normos yra mažesnės už dividendinį pajamingumą, sakoma, kad investicijų grąža yra teigiama grąža (Positive carry). Šiomis sąlygomis išmokos ar dividendai didesni už išlaidas reikalingas sandoriui finansuoti. Investuotojas gauna teigiamą grąžą.

Situacija, kai korporacijų dividendai būna didesni už trumpalaikes palūkanų normas, vadinasi ir teigiama grąža (Positive carry) yra netipiška. Netipiška, nes mažomis su palūkanomis finansuodami investicijas, paprasta neuždirbsite didelės grąžos. Tačiau teigiamos grąžos (Positive carry) situacija gali dominuoti ir dominavo, kai 2008 m. FED iki minimumo sumažino bazinę palūkanų normą.

Kai dominuoja teigiama grąža (positive carry) akcijų indeksų artimiausių mėnesių ateities sandorių kontraktų kainos  krenta. Tada Bazė pasidaro neigiamas dydis

Konvergencija

Nepriklausomai nuo to, neigiama ar teigiama grąža dominuoja, akcijų indeksų ateities sandorių struktūra numato, kad Bazė visada artėja prie nulio, kai artėja ateities kontrakto pabaigos diena. Procesas, kai ateities sandorių ir spot kainos artėja, vadinamas konvergencija.

Šiuo metų S&P 500 2013 m. gruodžio mėn. ateities kontrakto bazė yra apie 1.7 – teigiama. O jau 2014 m. kovo ateities kontrakto bazė yra apie -12.90. Ir kuo toliau, tuo bazė labiau neigiama. Vadinasi rinkoje yra „Positive carry“ situacija.


Techninė analizė

Antra dalis

2 thoughts on “Prekyba S&P 500 Indekso Ateities sandoriais (Futures). I dalis

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.