Antradienis, 16 liepos, 2024
Mokomieji Straipsniai

Spekuliantai, gėrę iš Šventojo Gralio, ilgai gydėsi pagirias

Gėrę iš Šventojo Gralio. Trečias ir, kuriam laikui, paskutinis apie valiutų karus ir palūkanas, nes reikia pratęsti apie cikliškumą, daug dar ten liko. Pašnekėsiu apie palūkanų įtaką valiutų kursams: kaip, kas ir kodėl? Apie valiutas ateityje bus daug tekstų, ten labai daug veiksnių, palūkanos tik vienas iš jų, ne viskas taip paprasta, bet nesimėtykim.

Yra toks dalykas kaip „carry trade“ – investuotojai parduoda valiutą kuri moka mažesnes palūkanas ir perka valiutą su didesnėmis. Strategija labai paprasta, bet pastaruoju metu neveikia. Realiai skolinamės už mažesnes palūkanas ir investuojam į valiutą su didesnėmis palūkanomis.

Pavyzdys: skolinamės Japonijos jenas už nulines arba neigiamas palūkanas ir perkam Australijos dolerius. Tarkim, kad už jenas nemokam nieko, bus paprasčiau, o už Australijos dolerius gaunam 1 proc. per metus. Žinom, kad užsienio valiutos nusipirkti neįmanoma prieš tai nepardavus savo ar dar kitos valiutos. Taip daug investuotojų ir daro ir bando uždirbti ne tik iš valiutų kurso skirtumų, bet ir iš palūkanų.

Apie rizikas.

Visada yra rizika, kad nupirkta valiuta nuvertės daugiau nei gausit palūkanų. Labai dažnas atvejis, ypač dabar kai visi kala viską žemyn. Yra daug pavyzdžių, kurie vyksta dabar, Turkijos lira, Venesuela ir daug kitų emerging šalių moka dideles palūkanas, bet durni investuotojai gavo stipriai per nagus, nes valiutos nuvertėjo GEROKAI daugiau nei jie gavo palūkanų.

Pavyzdys su ta pačia Japonijos jena:
2007 metais Japonijos jena buvo populiariausia valiuta skolintis. Investuotojų skola jenomis buvo virš vieno trilijono (čia dvylika nulių) Amerikos dolerių. Investuotojai jenas naudojo įvairių kitų turto klasių (tame tarpe ir valiutų) pirkimui. Per krizę dauguma turto klasių kainų krito, žmonės pradėjo atpirkinėti savo parduotas (short) jenas ir jena šovė į viršų, nuostoliai buvo dideli, jokio čia Holy Grail nėra, kvaila.

Tai ką tai reiškia? Mažėjant palūkanoms, investuotojų susidomėjimas valiuta (paklausa) mažėja, visi parduoda tą valiutą, to pasekoje kursas krenta. Viskas ganėtinai paprasta.

Sakiau, kad valiutų kursų pokyčiams įtakos turi labai daug svarbių veiksnių, bet palūkanos irgi prisideda. Apie valiutas bus daug, bet ne dabar.

Tai tiek

Peace

Straipsnio Autorius yra Vaidotas Segenis. Neredaguotą postą skaitykite čia.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.