Sekmadienis, 21 liepos, 2024
Mokomieji Straipsniai

Techninė analizė. Kryžiukai ir nuliukai

Kryžiukai ir nuliukai (KiN, Point and Figure) yra dar vienas kainos grafiko tipo pavyzdys, kuris remiasi tik kainų pokyčiais, be laiko intervalų. Tokiu būdu KiF grafikai yra panašūs į RenkoKagi ir Line Break grafikus. Pagrindinis KiN grafikų supratimas yra tas, kad jas sudaro stulpelių serija, sudaryta iš ‘X’ arba ‘0’.

X stulpeliai rodo kylančias kainas, o stulpeliai, sudaryti iš 0, reiškia mažėjančias kainas. Kryžiukų ir nuliukų grafikai iš pradžių buvo populiarios XX a. dešimtmečio pradžioje, kol nebuvo išpopuliarėjusi kompiuterinė analizė. Jie buvo būdas techniniams analitikams per trumpą laiką sutvarkyti didelius duomenų kiekius. Atėjus kompiuteriams, KiN grafikai kurį laiką prarado populiarumą. Tačiau pastaruoju metu jie vėl populiarėja. dėl „triukšmo filtravimo“ savybių.

Taip atrodo Apple kompanijos akcijų kryžiukų ir nuliukų grafikas ‘realiu laiku’:

X ir 0, sudarantys kiekvieną stulpelį, užima vietą, vadinamą „Dėžutės dydžiu“. Dėžutės dydis nustatomas individualiai (ATR length arba Traditional). Kai kaina pakankamai juda ta pačia kryptimi kaip ir dabartinis stulpelis, prie to stulpelio pridedamas naujas X arba 0. Kai kaina uždaroma pakankamai toli priešinga kryptimi, naujas stulpelis prasideda arba X, arba 0 (priešingas ankstesniam stulpeliui).

O kiek kaina turi judėti dėžutėje, nustatoma pagal Apsisukimo atstumą (revesal amount). Ši vertė gaunama padauginus dėžutės dydį/ATR length iš vartotojo nustatyto Apsisukimo atstumo. Apsisukimo atstumas – skaičius, kurį kaina turi pajudėti, kad būtų nubrėžta nauja X ar 0, arba sukurtas naujas stulpelis. Todėl, jei dėžutės dydis nustatytas 1 (1 USD), o apsisukimo atstumas nustatytas 3, tada kaina turi judėti 3 USD, kad į grafiką būtų įtrauktas naujas X arba 0.

Dvi taisyklės:

 1. Kiekvienas stulpelis sudarytas tik iš X arba 0. Niekada nebūna, kad viename stulpelyje būtų abu ženklai.
 2. X stulpelis ir 0 stulpelis visada būna pakaitomis. Niekada nebūna dviejų vienodo ženklo stulpelių vienas šalia kito.

Dėžučių tipai

Yra keturi skirtingi tipai:

 1. Kryžiukai – Kilimo barai bulių rinkoje.
 2. Nuliukai – Susiformuoja meškų rinkoje.
 3. Prognozuojami kryžiukai – Dienos laikotarpiu potencialus pakilimo baras, kuris susidarytų pagal dabartinę kainą (prieš nustatant tikrąją uždarymo kainą).
 4. Projected Down Bars – Dienos laikotarpiu potencialus baras žemyn, kuris susidarytų pagal dabartinę kainą (prieš nustatant tikrąją uždarymo kainą).

Dėžutės dydžio skaičiavimo metodika

Ji reikalinga tam, kad išsirinktumėte sau tinkamiausią ‘triukšmo filtravimą”. Iš principo, čia yra tam tikras mums įprastas laiko faktorius. Pasirinktais metodais ir kriterijais jūs tik nustatote, kaip greitai susidaro nauja dėžutė. Tai yra pasirenkate grafiko opcijas tokias, kokios tinkamiausios jūsų prekybos timeframe’e.

O gal būt, jūs rasite tokią dėžutės dydžio ir apsisukimo atstumo kombinaciją, kurioje prekyba bus pelningiausia arba iš kurios gausite maksimaliai informacijos apie rinką.

Yra du skirtingi Apsisukimo atstumo skaičiavimo metodai:

 1. Average True Range (ATR) – Naudojamos Vidutinio tikrojo diapazono (ATR) rodiklio sugeneruotos vertės. ATR naudojamas norint išfiltruoti įprastą finansinės priemonės triukšmą arba nepastovumą. ATR metodas „automatiškai“ nustato gerą apsisukimo atstumą. Jis apskaičiuoja, kokia ATR vertė būtų įprastame žvakių grafike, ir tada šią vertę paverčia atvirkštiniu atstumu.
 2. Tradicinis – Naudoja vartotojo iš anksto nustatytą absoliučią Dėžės dydžio ir Apsisukimo sumos vertę. Nauji langeliai sukuriami tik tada, kai kainos pokytis yra didesnis nei iš anksto nustatyta Apsisukimo suma. Šio metodo pranašumas yra tas, kad jis yra labai paprastas ir nesunku numatyti, kada ir kur atsiras naujos dėžės. Neigiama yra tai, kad norint pasirinkti tinkamą dėžutės dydį konkrečiam instrumentui, reikės šiek tiek eksperimentuoti.

Grafiko Kryžiukai ir nuliukai naudojimas

Kaip ir kitos, anksčiau minėtos „triukšmo filtravimo“ grafikų rūšys, KiN populiarėja, nes jose neatsižvelgiama į laiką ar nedidelius, natūraliai vykstančius kainų pokyčius. Šio tipo grafikų šalininkai mano, kad ši charakteristika leidžia lengviau pastebėti tendencijas ir numatyti būsimus kainų pokyčius. Pavyzdžiui, KiN puikiai tinka tendencijų linijoms, palaikymo ir pasipriešinimo lygiams ir lūžiams vizualizuoti.

Trendo linijos

Per stulpelių viršūnės ir apačias labai gražiai nusibraižo trendo linijos. O jų prakirtimas yra labai įdomi vieta, parodanti galimą trendo „kampo” pasikeitimą ir galimybę uždirbti arba uždirbti papildomai.

PnF Trend by mpro on TradingView.com

Palaikymo ir pasipriešinimo lygiai

Horizontalūs palaikymo ir pasipriešinimo lygiai (Trendo linijos taip pat yra palaikymo ir pasipriešinimo lygiai) yra galimi prekybos intervalai. O prakirtimai gali būti vieta atidarytos pozicijos papildymui, kad labiau išnaudoti galimą trendą.

PnF Support and Resistance by mpro on TradingView.com

Proveržiai

Proveržiai įvyksta, kai dėžės pradeda generuotis kuria nors kryptimi po tam tikro laikotarpio, kai prekiaujama palaikymo ir pasipriešinimo prekybos intervale.

PnF Breakout by mpro on TradingView.com

Kryžiukai ir nuliukai – Prekyba

Prekybos signalai susiformuoja proveržiuose. Pavyzdyje žemiau sumodeliuota prekyba dugnų ir viršūnių proveržių prekyba:

 1. 5-gubos viršūnės pramušimas. Perkam/Įeinam į poziciją.
 2. 2-gubos viršūnės pramušimas. Perkam/Pildom poziciją.
 3. 3-gubos viršūnės pramušimas. Perkam/Pildom poziciją.
 4. 2-gubos viršūnės pramušimas. Perkam/Pildom poziciją.
 5. 2-gubos viršūnės pramušimas. Perkam/Pildom poziciją. (Ketvirtas pildymas!!! Rizikos valdymo strategija sako, kad tokiu atveju įeinam į poziciją su nedideliu kiekiu).
 6. 2-gubo dugno pramušimas. Uždarom long poziciją/Atidarom short poziciją.
 7. 2-gubo dugno pramušimas. Sell short/Pildom short poziciją.
 8. 2-gubo dugno pramušimas. Sell short/Pildom short poziciją.
 9. 2-gubos viršūnės pramušimas. Perkam.
 10. 2-gubos viršūnės pramušimas. Perkam/Pildom poziciją.
 11. 2-gubo dugno pramušimas. Uždarom long poziciją/Atidarom short poziciją.
Prekyba proveržiuose

Na ir pabaigai stebime stulpelių formaciją Ford Motor akcijų kainos KiN grafike rašymo metu. Turime 5-gubo dugno palaikymą ir paskutinį stulpelį žemyn. Didelė tikimybė, kad palaikymas bus pralaužtas ir čia bus galima atidaryti short poziciją. Bet gali susidaryti naujas žalias stulpelis ir pamatysime proveržį į viršų. Laukiam ir stebim.

Ford kaina rašymo metu

Sėkmingos medžioklės!

Ačiū, kad perskaitėte straipsnį. Savo komentarus ir pastebėjimus galite palikti žemiau po straipsniu komentaruose.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.