Šeštadienis, 13 balandžio, 2024
Kriptovaliutos ir P2P

TEZOS – ne kasama, o kepama kriptovaliuta

TEZOS – naujas iššūkis. Tezos yra unikalus decentralizuotas blockchain, kuris valdo ir kontroliuoja pats save, taip sukurdamas tikrą skaitmeninę bendruomenę (commonwealth). Toks būdas pagerina bloko patvirtinimą, ypač reikalingą smart kontraktuose ir padidina sistemos saugumą. 

Tinklo žetonai, anot kūrėjų, turi realią vertę, nes nedalijami per air-drop’us ir nepardavinėjami per crowdfunding’us. Juos gauna aktyvūs bendruomenės dalyviai-vystytojai, veikdami tinkle ir tobulindami branduolį. Antras dalykas, kad tokiu būdu padidinamas tinklo saugumas, bei išrankiojami įvairūs bug’ai. Tinklo algoritmas yra Proof-of-Stake.

Kepimas

Kepimu vadinamas blockų pasirašymas ir paskelbimas Tezos blokų grandinėje. Kepėjai yra svarbiausia PoS protokolo dalis, nes garantuoja, kad visos bloko transakcijos yra teisingos, tvarkingai sudėliotos ir nėra dvigubo panaudojimo (double-spending). Pats protokolas turi mechanizmą, apsaugantį kepėjus nuo nesąžiningų veiksmų. Praktiškai, nesąžiningas kepėjas praranda viską. Bet jei jis prisideda prie saugumo didinimo, tai gauna žetonų. Kepėju gali tapti bet kas.

Jei jūs norite kepti tezos, siūlau susipažinti su naudinga informacija:

Tezos White Paper

Su White Paper galite susižainti čia.

Projekto žetonai

Projekto žetonas arba kriptovaliuta, jei jums patogiau yra , „tez“.  Lėšų surinkimo metu (fundraiser) surinkta lėšų už 763 306 929.69 ꜩ, kurie buvo sugeneruoti ir išdalinti lėšų rinkimo dalyviams. Žymima XTZ.

Tez valiutą galima laikyti įvairiose piniginėse. Pats projektas rekomenduoja šias pinigines: AirGap, Atomex, Galleon Wallet, Guarda, Kukai, Spire, Temple, Trust Wallet, Unami, ZenGo, Ledger, Trezor.

Kriptovaliutą galima įsigyti beveik visose kriptobiržose. Ji kotiruojama Binance, Coinbase, HitBTC, FTX, Upbit, Kraken, Houbi, Bitfinex, Crypto.com ir kitose.

Vieta rinkoje

Pagal Nomics.com projektas užima 49 poziciją pagal kapitalizaciją. Pagal CoinMarketCap.com – 45 pozicija. Weiss Rating projektui suteikęs B- reitingą. Kapitalizacija svyruoja 3 mlrd. USD ribose.

Ekonomika

Tezos yra blokų grandinės (blockchain) platforma dApps’ams kurti ir Smart contract’ams vykdyti. Čia jau sukurta nemažai decentralizuotų aplikacijų. Tar jų yra Red Bull Racing Honda, McLaren Racing, Ubisoft, Société Générale ir daug kitų. Pilną sąrašą galima rasti DappRadar.

Taip pat šioje platformoje kuriami ir NFT. NFT standartai yra FA2, tzNFT ir TZIP-021.

Ekologija

Dėl PoS protokolo šis blockchain yra efektyvus energijos vartojimo požiūriu. T.y. jam veikti suvartojama sąlyginai nedaug energijos. O dar svarbiau yra taip vadinamas „anglies pėdsakas“ (carbon footprint). Blokų grandinė atitinka vidutinį 17 pasaulio piliečių energijos pėdsaką arba 2.5 g CO2 eq. vienai transakcijai. Vienos bitcoin transakcijos pėdsakas yra apie 1180.64 kg CO2 eq.

Techninė analizė

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.