Penktadienis, 29 kovo, 2024
Mokomieji Straipsniai

Kaip uždirbti iš akcijų? 31 dalis. Išvestiniai instrumentai 3

31 dalis. Su Fovardais, Ateities sandoriais ir opcionais galima atlikti Arbitražo veiksmus. Arbitražas yra nerizikingas pelno siekimas lygiagrečiai atliekant transakcijas dviejuose arba keliose rinkose.

Arbitražo koncepcija yra labai paprasta. Ją galima paaiškinti akcijų pavyzdžiu.

Jei vienos kompanijos akcijos kotiruojamos Niujorko ir Londono akcijų biržose, tai dėl valiutų kainų pokyčių yra įmanomas arbitražas. Niujorke kompanijos akcijos kainuoja 200 JAV dolerių. Londone akcijos kainuoja 100 JK svarų sterlingų. Svarų kaina spot rinkoje 2.0300 dolerių už svarą.

Arbitražą atliekantis spekuliantas perka akcijas Niujorke ir parduoda jas Londone. Jis gauna pelną visiškai be rizikos.

Už 100 vnt. akcijų Niujorke sumoka 20 000 JAV dolerių.

Londone akcijas parduoda ir gauna 10 000 svarų sterlingų.

Paverčia dolerius svarais ir turi 10 000*2.0300=20 300 JAV dolerių.

Pelnas lygus 300 JAV dolerių, neatskaičius transakcijų mokesčių.

Paprastam investuotojui sunku tokį arbitražą atlikti, nes visi mokesčiai suvalgys tokį pelną. Tačiau investiciniams bankams tokios transakcijos yra nebrangios ir jie pastoviai atlieka arbitražo veiksmus ne tik akcijomis, bet ir ateities sandoriai. Prieš kelis metus arbitražo veiksmus buvo galima stebėti Vilniaus biržoje. Lietuvos telekomo akcijos buvo kotiruojamos ne tik Vilniaus biržoje, bet ir Londone.

Tik ten buvo ne akcijos, o GDR (Global Depositary Receipt – tarptautiniai depozitoriumo pakvitavimai). Stambus investuotojas pirko GDR, konvertavo į akcijas ir jas pardavinėjo Vilniaus biržoje. Sandoriui tarpininkavo viena finansų maklerių. Arbitražas atliekamas su didele pinigų suma, tai Lietuvos telekomo akcijos Vilniaus biržoje labai kentėjo, kai staiga padidėjo pasiūla.

Trumpai parašėme apie išvestinius instrumentus. Kituose straipsniuose skirsime daugiau dėmesio kiekvieno instrumento specifikai aprašyti.