Varis – reikalingiausias metalas
Tai metalas, kuris yra gerai žinomas visame pasaulyje nuo senų laikų. Varis – vienas iš pirmųjų žmogaus naudojamų metalų. 3500 pr. m. e. jį naudojo šumerai ir egiptiečiai. Bronzą mokėta lydyti 2800 pr. m. e. Vidurio Europoje varis pradėtas naudoti vėliau už geležį. Jis buvo naudojamas daugybe įvairių formų, nuo priešistorinių papuošalų iki šiuolaikinių vamzdynų, laidų ir pan.
Šis metalas kasamas didelėse atvirose duobėse, Čilė ir JAV turi didelių rezervų, kurie gali būti išnaudoti per ateinančius 50 metų. Niujorko prekių biržoje (NYMEX), kurioje prekiaujama vario sutartimis, teigiama, kad varis yra trečias pasaulyje plačiausiai naudojamas metalas.
Tai vienas iš pagrindinių pramoninių metalų, o pagal jo paklausos augimą galime matyti pramonės atsigavimą.
Vario ištekliai
Jis yra išgaunamas iš atvirų kasyklų šachtų, kurios taip pat apdoroja molibdeną (elementas, naudojamas sustiprinti plieną) kaip šalutinį produktą.
Metalo paklausa Indijoje ir Kinijoje, vaidina svarbų vaidmenį nustatant, kada vario rezervai bus išeikvoti. Dabartiniai skaičiavimai rodo, kad vario ištekliai žemėje pasibaigs maždaug per ateinančius 60 metų. Lester Brown, aplinkos analitikas, mano, kad varis gali baigtis per artimiausius 25 metus, jei dabartinė vario paklausa ir toliau augs.
Veiksniai turintys įtakos Vario kainai
Kainai pagrinde turi įtakos paklausa, o varis, kaip pagrindinis pramoninis metalas turi tikrai didžiulę paklausą. Taigi, kol nėra surasta medžiaga, kuri pakeistų varį, jo paklausa tik augs. Aplinkos apsaugos agentūra (EPA) suteikė patvirtinimą Vario plėtros asociacijai (CDA), jog vario lydiniai yra įtraukiami į antimikrobinių sąrašą.
Tai yra pirmas kartas, kad EPA patvirtino tvirtąją medžiagą šiame sąraše, taip smarkiai padidindama vario paklausą vietovėse, kuriose padidėjusi rizika mikroorganizmų invazijai. Pramoninis metalas yra neatskiriama spausdinimo plokštelių, švino neturinčių lydmetalių, mikrobangų krosnelių, elektros plokščių grandžių, elektromagnetų, laidų ir vamzdynų sudedamoji dalis.
Šiuolaikinėje visuomenėje šių prekių paklausa yra tikrai didžiulė, todėl vario paklausa nuolat kyla. Daugiausia vario sunaudojama yra Kinijoje ir Indijoje. Galima sakyti, jog šios šalys turi daugiausiai įtakos vario kainai.
Investavimo galimybės
Jūs galite investuoti į varį per biržoje prekiaujamus ETF, kurie investuoja į varį. Pavyzdžiui, iPath Dow Jones AIG Copper Total Return (tikeris JJC) investuoja į vario ateities sandorius. Šis ETF investuoja tik į varį. Tačiau yra kiti ETF, kurie investuoja į varį ir kitus pramoninius metalus, jei norite daugiau diversifikacijos.
Galite pirkti vario kasybos kompanijų akcijas. Šitaip galite gerai uždirbti, nes vario paklausa auga, kyla jo kaina, taigi vario kasybos bendrovių pelnas taip pat auga. Bet investuojant į vario kasyba užsiimančias bendroves nepamirškit, kad yra kitų veiksnių, kurie gali sumažinti pelną, kurį gauna kompanijos.
Keli iš jų : kasybos įrangos išlaidos, politiniai ir kasybos reguliavimo pokyčiai šalyse, kuriose kasybos bendrovė užsiima savo veikla. Galite pirkti vario luitus ir vario lydinius, tačiau vario luitų prekyba rinkoje nėra labai išvystyta, kaip aukso ar sidabro, tauriųjų metalų rinkose.
Bet vario luitų pirkimu nepatartina užsiimti pradedantiesiems investuotojams, nes yra daug skirtingų lydinių ir lydinių sudėties, kuri gali turėti įtakos įsigyto vario vertei. Taigi lengviausias ir patogiausias būdas investuoti į varį būtų pirkti ETF, kurie investuoja į ateities vario sandorius.
Kur įsigyti vario akcijų
Vario ateities sandorių galite įsigyti Niujorko akcijų biržoje (NYMEX) esančiame Commodity Exchange (COMEX) ir Londono metalų biržoje (LME).
Taip pat galite peržvelgti ir Vario ETF sąrašą:
- iPath® Dow Jones-UBS Copper Subindex Total ReturnSM ETN (JJC)
- Pure Beta Copper ETN (CUPM)
- United States Copper Index Fund (CPER)