Vidutinio metinio slenkančio pelningumo analizė
Slenkančio pelningumo analizė. Dauguma investuotojų, analizuodami akcijų indeksų pokyčius, dažniausiai žiūri į metinius skaičius, t.y. kiek atitinkamas indeksas pakito per paskutinius 12 mėnesių, praėjusiais metais, per paskutinius 5 ar 10 metų ir pan.
Be abejo, ir tokių pokyčių žinojimas gali pateikti tam tikros naudingos informacijos, tačiau tokiu būdu ją teisingai interpretuoti yra daug sudėtingiau. Siekiant supaprastinti įvairių indeksų istorinių pokyčių analizę yra siūloma naudoti vadinamą Rolling Return metodą. Lietuviškai jį galima būtų pavadinti Slenkančio pelningumo analizė.
Taigi, norint sužinoti, kur yra konkretus indeksas pagal istorinę perspektyvą, yra skaičiuojamas metinis tam tikrų periodų (5, 10 ar 20 metų) vidurkis. Atsižvelgiant į tam tikrų vadovėlių pateiktus skaičiavimus, akcijų rinkoms patartina naudoti 20 metų vidutinio metinio pelningumo analizę (nes vidutinis akcijų rinkų ciklas trunka 20 metų), tačiau be abejo pravartu žinoti ir kitų periodų slenkančių pelningumų reikšmes.
Kaip reikia apskaičiuoti vidutinį metinį slenkantį pelningumą? Visų pirma reikia apsispręsti, kokio periodo duomenis naudosite. Galima naudoti dieninius, savaitinius bei metinius duomenis. Dieninių duomenų bus tikrai per daug, o metinių per mažai, todėl siūloma naudoti savaitinius duomenis. Tada pasirinktam indeksui yra suskaičiuojami visi 12 mėnesių pokyčiai, kas yra lygu vieneriems metams.
Galiausiai galima suskaičiuoti vidutinius 5, 10 bei 20 metų metinius pokyčius. Tam siūloma naudoti ne paprastą vidurkį, o apskaičiuoti vadinamą “Compound Annual Growth Rate” apie kurį smulkiau galima pasiskaityti čia. Kokia tokios analizės nauda? Ar ją atlikus galima priimti konkrečius sprendimus? Žemiau pateikę konkrečius pavyzdžius, pabandysime į tai atsakyti.
***
Kaip analizės pavyzdį pasirinkome S&P 500 akcijų indeksą. Visų pirma apskaičiavome vidutinį metinį 5 metų slenkantį pelningumą, kurio kitimas yra pateikiamas žemiau esančiame pirmajame grafike. Kaip matome, per analizuojamą laikotarpį, nuo 1933 metų, šio indekso vidutinis metinis 5 metų pelningumas svyravo -20% ir +30% intervale.
Teigiamas ekstremumas būdavo pasiekiamas, kai 5 metų periodo vidutinis metinis pelningumas pasiekdavo +20%, tuo tarpu neigiamas akstremumas – pasiekus -10%. 2009 metų vasario mėnesio pabaigoje S&P 500 akcijų indekso vidutinis metinis 5 metų slenkantis pelningumas buvo lygus -8.26%. Nuo to momento, kaip jau žinome, akcijų indeksai ženkliai atsitiesė.
***
Toliau apskaičiavome vidutinį metinį 10 metų slenkantį pelningumą, kurio kitimas yra pateikiamas žemiau esančiame antrajame grafike. Kaip matome, per analizuojamą laikotarpį, nuo 1938 metų, šio indekso vidutinis metinis 10 metų pelningumas svyravo -10% ir +15% intervale.
Teigiamas ekstremumas būdavo pasiekiamas, kai 10 metų periodo pelningumas pasiekdavo +15%, tuo tarpu neigiamas akstremumas – pasiekus -5%. 2009 metų vasario mėnesio pabaigoje S&P 500 akcijų indekso vidutinis metinis 10 metų slenkantis pelningumas buvo lygus -5.39%.
***
Na ir galiausiai apskaičiavome vidutinį metinį 20 metų slenkantį pelningumą, kurio kitimas yra pateikiamas žemiau esančiame trečiajame grafike. Kaip matome, per analizuojamą laikotarpį, nuo 1948 metų, šio indekso vidutinis metinis 20 metų pelningumas svyravo -4% ir +14% intervale.
Teigiamas ekstremumas būdavo pasiekiamas, kai 20 metų periodo pelningumas pasiekdavo +10%, tuo tarpu neigiamas akstremumas – pasiekus +2%. 2009 metų vasario mėnesio pabaigoje S&P 500 akcijų indekso vidutinis metinis 20 metų slenkantis pelningumas buvo lygus +4.63%, o tai dar yra šiek tiek toliau nuo 0%.
Išvada: kaip parodė aukščiau pateikti 3 grafikai, vidutinio metinio slenkančio pelningumo skaičiavimas leidžia daug greičiau susidaryti teisingą vaizdą, kur šiuo metu yra konkretus indeksas, lyginant su istorine perspektyva. Žinant įvairių periodų ekstremalius lygius, galima daug paprasčiau atsakyti į klausimą, kurioje vietoje atitinkamas indeksas yra pigus, o kur jau brangus. Tada galima imtis atitinkamų priemonių.
Tarkime, žinant kad 2000 metų balandžio mėnesio pabaigoje vidutinis metinis 20 metų slenkantis vidurkis buvo lygus 14.20%, galima buvo tiesiog pasakyti: “Dar nė karto per pastaruosius 50 metų šis rodiklis nebuvo taip aukštai, gal vertėtų būti atsargiam!!!”. Tačiau, be abejo, reikia suprasti, kad tai ilgalaikės analizės įrankis, kuris labai daug signalų neduoda.
Pirmą kartą paskelbta Spekuliantai.lt