Ketvirtadienis, 28 kovo, 2024
Investuotojų galerija

Peter Schiff

Piteris Šifas (Peter Schiff ) nėra toks garsus investuotojas, kaip V.Bafetas ar G.Sorosas. Jis yra kompanijų Euro Pacific Capital ir Euro Pacific Precious Metal prezidentas, ir vienas iš nedaugelio nuspėjęs paskutinę finansų krizę.

Piteris Šifas gimė 1963 m. Niuhavene, Konektikute. Baigė finansų ir bankininkystės studijas Kalifornijos universitete. Po studijų pradeda dirbti investicinėje firmoje Shearson Lehman Brothers. 1996 m. išeina iš firmos ir įkuria pradeda dirbti firmoje Euro Capital.

Tai investicijų kompanija, kuri daugiausia lėšų investuoja į aktyvus už JAV ribų. Dar tais pačiais metais P.Šiferis pradeda vadovauti kompanijai Euro Pacific Precious Metal, kuri investuoja klientų pinigus į tauriuosius metalus: auksą, sidabrą, platiną ir paladį.

Karjera

Investuotojo investicinė ir žiniasklaidos karjera prasidėjo 2005 m. pabaigoje, kai jis pradėjo ekonomisto komentatoriaus karjerą vedančiuosiuose JAV laikraščiuose ir TV laidose, kuriose jis skelbė, kad dabartinis JAV ekonominis modelis juda į autodestrukciją.

Reikia prisiminti, kad 1975 m. Amerikoje pradėjo veikti Home Mortgage Disclosure Act, kuris reiškia hipotekinės kreditų rinkos liberalizaciją. Iš čia atsirado terminai subprime mortgage arba NINJA kreditai.

Tai hipotekos kreditai su žemesniu standartu, skirtas piliečiams su mažomis pajamomis ir blogomis kredito istorijomis. Aktas neleido bankams atsakyti suteikti būsto paskolą, jei prašantysis atitikdavo Akto reikalavimus.

Tokių kreditų skaičius sparčiai augo, bankams pradėjo trūkti kapitalo, o ir rizika labai augo. Norėdami atikratyti tokios rizikos ir išsaugoti savo kapitalą, bankai nusprendė „riziką perduoti kitiems”. Rinkoje pasirodė obligacijos CDO, padengtos žemo standarto hipotekinių kreditų srautu. (Taip pat reikia prisiminti, kad pasaulinės reitingų agentūros suteikė obligacijoms aukštus investicinius reitingus, už ką 2013 m. pradžioje pradėtas teisinis tyrimas).

Daugiausiai tokių obligacijų buvo išleidę bankai Goldman Sachs, JP Morgan, Lehman Brothers. Obligacijas pirko visame pasaulyje visi investiciniai fondai, bankai, pensijų fondai, paprasti investuotojai. Obligacijų CDO rinka šiame amžiuje augo vidutiniškai 30% kasmet. Manoma, kad prieš sprogstant burbului 2007 m. obligacijų CDO rinkas siekė 2 trilijonus JAV dolerių.

Burbulai patys savaime nesprogsta. Reikalingi atitinkami faktoriai.

Apie tokius faktorius Piteris Šifas ir kalbėjo viename interviu 2006 metais:

-Žema FED bazinė palūkanų norma, palaikoma nuo praeito amžiaus dešimto dešimtmečio pradžios, sukėlė didelę nekilnojamojo turto paklausą, kurios pasiūla nespėjo tenkinti. NT kainos pradėjo sparčiai kilti ir turėjo spekuliacinį charakterį;

-Daug gamyklų produkcijos gamybą perkėlė į Kiniją, Indiją ir Braziliją. Dėl to Amerika tapo didžiausia importuotoja savo gyventojams, kurie daug metų patys nieko negamina;

-Amerikos ekonomika didžiąja dalimi laikosi dėl piliečių vartojimo. Ir jei infliacija pradės augti, FED pradės kelti bazinę palūkanų normą. O tai bus nuosprendis bankams prasiskolinusiems amerikiečiams, patiems bankams ir vartojimui;

Peter Schiff
Peter Schiff yra Bitcoin skeptikas

-Po Bretton-Wood sistemos atsisakymo FED spausdina dolerius JAV skolai padengti. Tai susilpnins dolerį kitų valiutų atžvilgiu. Doleris rizikuoja prarasti pasaulinės rezervinės valiutos statusą.

-Vienintelis aktyvas, kuris augs vertėje ateinančius 10 metų yra taurieji metalai.

Nors už šias įžvalgas P.Šiferis buvo išjuoktas, jos labai greitai išsipildė beveik 100 procentų.

Peter Schiff Pamokos

2006 m. metais FED pradeda kelti palūkanų normas. Obligacijų CDO įsipareigojimų vykdymas pakibo ant plauko. Bear Stearns paskelbiamas nemokiu, JK bankas Northern Rock nacionalizuojamas gelbėjimo tikslais, hipotekiniai bankai Fanny Mae ir …. gelbėjami mokesčių mokėtojų pinigais.

Visas Wall Streetas gelbėjamas mokesčių mokėtojų pinigais. Obligacijų CDO burbulo sprogimo banga persirita per visą pasaulį. Kulminacija pasiekiama 2008 m. rugsėjo mėn. 15 d. kai paskelbiamas Lehman Brothers bankrotas. Viskas ritasi į bedugnę.

Piteris Šifas ir pats investuoja, ir klientams pataria investuoti į dividendines akcijas už JAV ribų ir, žinoma, į tauriuosius metalus. Kaip tik tauriųjų metalų kainos pradeda staigiai kilti. Piteris Šifas tampa įžymybe.

Šiandien Piteris Šifas teigia, kad pinigų spausdinimas ir „toksinių” aktyvų išpirkimas atves į dar vieną krizę. Po bankų krizės ateis valstybių eilė (PIIGS?). Dabar JAV eilė…

Peter Schiff Fondo puslapis čia.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.