Vokietija keičia žaidimo taisykles: 1 trln. eurų investicijos – kas bus toliau? 10 Savaitės Apžvalga
Ar Europa ruošiasi ekonomikos revoliucijai? Vokietija meta iššūkį fiskaliniam konservatyvumui su istorine 1 trilijono eurų investicijų programa, o JAV ir Kinija toliau žaidžia prekybos karų kortomis. Kas vyksta kapitalo rinkose ir kaip tai paveiks jūsų investicijas? Skaitykite šią savaitinę apžvalgą!
Europoje – dideli judesiai. Vokietija nusprendė pradėti istorinę investicijų programą ir atsisakyti fiskalinio konservatyvumo. Šios priemonės padės apeiti didžiąją dalį garsiojo konstitucinio skolos stabdžio. Programa galėtų reikšti beveik 1 trilijoną eurų papildomų investicijų į infrastruktūrą ir gynybą per ateinančius dešimt metų bei žada radikaliai pakeisti ekonomikas tiek Vokietijoje, tiek Europoje.
Tikėtina, kad ir kitos Europos šalys paseks šiuo pavyzdžiu. Briuselyje taip pat svarstoma galimybė padidinti nacionalinius gynybos biudžetus beveik 800 mlrd. eurų, tačiau neaišku, kaip tai bus finansuojama.
Nuo tada, kai Friedrichas Merzas paskelbė šį planą, vyriausybės obligacijų pajamingumas smarkiai išaugo – Vokietijos 10 metų trukmės obligacijų pajamingumas pakilo 43 baziniais punktais. Tai iš dalies atspindi pagerėjusią Europos augimo ir infliacijos perspektyvą, tačiau kartu parodo investuotojų susirūpinimą, kad ir kitos šalys, turinčios kur kas didesnius skolos rodiklius nei Vokietija, gali padidinti skolos emisijas.
Iššūkiai centriniams bankams
Šių nuogąstavimų tikrai neišsklaidė ECB: bankas sumažino palūkanų normas 25 baziniais punktais, tačiau jo vadovė Christine Lagarde pareiškė, kad naujų obligacijų emisijų finansavime bankas nedalyvaus. Ji pridūrė, kad bankas gali būti priverstas sustabdyti palūkanų normų mažinimą dėl šios fiskalinės skatinamosios priemonės poveikio augimui ir infliacijai. Reikėtų nepamiršti, kad ECB taip pat toliau vykdo kiekybinio griežtinimo programą mažindamas savo balansą, todėl kyla rizika, kad palūkanų normų įtampa gali dar labiau sustiprėti.
Tuo tarpu JAV ir vėl skambėjo prieštaringi prezidento Donaldo Trumpo pareiškimai, ypač importo tarifų klausimais, kurie investuotojams lieka neaiškūs. Praėjusį antradienį įsigaliojo 25% muito padidinimas importui iš Kanados ir Meksikos, tačiau kai kuriems produktams tarifai beveik iš karto buvo sušvelninti, o vėliau visiškai sustabdyti.
Tikėtina, kad situacija liks neaiški bent iki balandžio 2 d., kai Trumpo administracija turėtų pristatyti naują prekybos politiką visiems savo partneriams. Tuo tarpu neapibrėžtumas slopina namų ūkių ir įmonių pasitikėjimą bei didina lūkesčius dėl JAV augimo sulėtėjimo ateinančiais ketvirčiais. Volstritas taip pat patyrė smūgį – indeksai smuko, ypač mažų ir vidutinių įmonių segmente. FED prezidentai susiėmę už galvų…
Kinija – be stabdžių
Tuo metu Kinija pristatė savo ekonomikos planą 2025 metams. Pekinas ir toliau užtikrintai siekia 5 % augimo ir tęs ekonomikos skatinimo priemones, siekdamas kompensuoti bet kokius prekybos karo padarinius. Dėmesys sutelktas į namų ūkių vartojimą – gerokai padidinant paramą vartotojams tam tikrų produktų įsigijimui.
Pekino ryžtas skatinti ekonomiką lėmė, kad mes išlaikome santykinę pirmenybę Kinijos akcijoms, tačiau liekame atsargūs dėl išsivysčiusių šalių akcijų indeksų dėl su D. Trumpo politika susijusių rizikų. Kol neturėsime aiškumo dėl Europos biudžetinių planų, išliksime neutralūs vyriausybės obligacijų atžvilgiu – jų kaina išliks itin nepastovi.
Geopolitinė rizika per savaitę labai išaugo:

JAV akcijų rinka.
S&P 500 indeksas per savaitę krito -3.10% iki 5 770.19 punkto. Nasdaq per šį laikotarpį krito -3.45%, DJIA krito -2.37%; The Magnificent 7 akcijų kapitalizacija rinkoje krito iki 15.943 trln. USD. Technologijų kompanijų akcijos labai jautriai reaguoja į Muitų karus,

Technologijų sektoriuje puslaidininkių gamintojos Nvidia ir Super Micro Computer krito ne tik dėl vyravusio neapibrėžtumo, bet ir dėl tyrimo Singapūre dėl galimų JAV eksporto į Kiniją apribojimų pažeidimų. Singapūro teisingumo ministras tiria Dell Technologies ir Super Micro Computer, siekdamas nustatyti, ar serveriai su Nvidia lustais buvo perkelti į Malaiziją, o iš ten – į Kiniją. Be to, puslaidininkių milžinė Marvell Technology patyrė didžiausią akcijų išpardavimą per pastaruosius 24 metus po blankios pardavimų prognozės, kuri atgaivino nerimą dėl investicijų į dirbtinio intelekto infrastruktūrą.
Rinkos trumpam atsigavo po to, kai Trumpo administracija mėnesiui sustabdė tarifų didinimą automobilių importui iš Kanados ir Meksikos. Tačiau Kanados premjeras Justinas Trudeau liko tvirtas ir pareiškė, kad jo įvestas 25% atsakomasis tarifas išliks tol, kol JAV nepanaikins savųjų.
Savo kalboje Kongresui Donaldas Trumpas užsiminė apie galimą JAV ekonomikos augimo sulėtėjimą. ADP tyrimas parodė, kad darbo vietų kūrimas privačiame sektoriuje grįžo į praėjusių metų liepos mėnesio žemumas. Be to, gamybos sektoriaus ISM naujų užsakymų indeksas neatitiko lūkesčių ir smuko žemiau 50 ribos iki 48.6.
Puslaidininkių segmentas smuko -9.3%, energetikos sektorius prarado -3.1%, o bankai savaitę baigė -8% žemiau.
Stebime Meškų rinkos pradžią:
JAV akcijų rinkos Baimės indeksas. Praeitą savaitę buvo 20 (nepasikeitė).

Marvell Technology akcijų kaina krito -22.85% iki $70.84. Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, MRVL gali svyruoti ties $70.13 artimiausiu metu. Per metus gali koreguotis iki $67.98.
***
Repligen Corporation akcijų kaina krito -2.24% iki $150.77. Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, RGEN gali svyruoti ties $154.84 artimiausiu metu. Per metus gali koreguotis iki $152.30. Mūsų prognozė yra kiek optimistiškesnė.
***
The Shyft Group akcijų kaina krito -6.59% iki $9.36. Taip rinkoje jau susidarė palanki situacija, įsigyti akcijų su reikšminga nuolaida. O jei esate kantrūs, tai galima palaukti dar didesnės korekcijos.
***
Franklin Electric Co. Inc. akcijų kaina kilo 0.59% iki $102.75. Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, FELE gali svyruoti ties $102.18 artimiausiu metu. Per metus gali koreguotis iki $100.51. Bet mes esam nusiteikę daug optimistiškesniam scenarijui.
***
VeriSign Inc. akcijų kaina kilo 1.09% iki $240.47. Ir tai jau 8-ta kilimo savaitė iš eilės. Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, VRSN gali svyruoti ties $239.12 artimiausiu metu. Akcijų kaina jau viršijo mūsų prognozes, todėl laisvai ‘leidžiam’ koreguotis.
FED FOMC tikimybė. Iki FOMC susirinkimo liko 10 dienų.
Palūkanų norma | Tikimybė, % |
---|---|
475-500 | 0.00 |
450-475 | 0.00 |
425-450 (dabartinė) | 97.00 |
400 -425 | 3.00 |
Statistinė palūkanų prognozė 2025 m. | ~4.00-4.50 |
Effective Federal Funds Rate | 4.33 |
JAV USD apyvartos greitis
JAV P2 pinigų apyvartos greitis yra 1.39.
*Pinigų apyvartos greitis (arba pinigų apyvartumas) parodo, kaip dažnai pinigai keičia savininką per tam tikrą laikotarpį, pavyzdžiui, per metus. Jis apskaičiuojamas dalijant visų per tą laikotarpį įvykdytų mokėjimų bendrąją vertę iš apyvartoje esančio pinigų kiekio. Šis rodiklis yra svarbus, nes jis atspindi ekonomikos aktyvumą. Kuo didesnis pinigų apyvartos greitis, tuo intensyviau pinigai juda ekonomikoje, o tai gali reikšti didesnį verslo aktyvumą ir ekonomikos augimą.
CBOE PUT/CALL Ratio
Per pastarąją savaitę CBOE PUT/CALL santykis nukrito iki 0.90. Rinkoje sumažėjo pesimistų. Bet dar nedaug.

*Tipinės Put/Call santykio reikšmės gali skirtis priklausomai nuo rinkos sąlygų ir laikotarpio, tačiau yra keletas bendrų gairių:
- Neutralus lygis: Put/Call santykis apie 0,7–1,0 dažnai laikomas neutraliu. Tai reiškia, kad rinkoje yra maždaug vienodas pardavimo ir pirkimo opcionų skaičius.
- Aukštas santykis: Kai Put/Call santykis viršija 1,0, tai gali rodyti, kad investuotojai yra pesimistiški ir tikisi rinkos kritimo. Labai aukštas santykis (pvz., virš 1,5) gali rodyti per didelį pesimizmą, kuris kartais gali būti laikomas kontrarianų pirkimo signalu.
- Žemas santykis: Kai Put/Call santykis yra žemiau 0,7, tai gali rodyti optimizmą rinkoje. Labai žemas santykis (pvz., žemiau 0,5) gali rodyti per didelį optimizmą, kuris kartais gali būti laikomas pardavimo signalu.
The Buffett Indicator: Market Cap to GDP
W. Buffett’o indeksas nusileido iki 193.69%. Šis rodiklis rodo, kad investuotojai yra pasirengę rizikuoti didesnėmis sumomis rinkoje. Tačiau pats Warren Buffett yra įspėjęs, kad santykis virš 200% yra „žaidimas su ugnimi“, nes tokios aukštos vertės gali būti ilgainiui nepalaikomos. Investuotojai turėtų būti atsargūs, nes per didelis optimizmas gali sukelti nenuspėjamų rinkos svyravimų ir galimų nuostolių.

*Anot W.Buffett logikos, šalies BVP pagrinde kuria verslas. Tai logiškai mąstant, pajamos turi būti artimos BVP reikšmei. Pajamų augimas tolygu EPS augimui, EPS augimas tolygu kapitalizacijos augimui. Iš kitos pusės, kompanijų pajamų augimas tolygu BVP augimui. Ir santykio dinamika, iš idėjos, turi būti tolygi ir nedidelė.
Credit Default Swap
Stebim, kaip rinkos vertina šalies kreditingumą (kiek pasitikima šalies ekonomika). Labai greitas požiūris į situaciją pasaulinėje ekonomikoje. Paimkime kelis atvejus. Kol kas pasaulio ekonomikoms niekas negresia, tačiau reikia būti pasirengusiam kurti strategijas, kurios padėtų išvengti galimų ekonominių krizės pasekmių.
Matome, kad per praėjusią savaitę investuotojų nuotaikos Europos ekonomikų atžvilgiu kiek pablogėjo, o JAV perspektyvas investuotojai vertina labai neigiamai.
Šalis (vieta reitinge, poslinkis per savaitę) | 5Y CDS prieš savaitę | 5Y CDS dabar |
---|---|---|
Šveicarija (1, 0) | 6.01 | 5.97 |
Vokietija (6, 0) | 11.73 | 13.21 |
Jungtinė Karalystė (11, 0) | 19.15 | 19.23 |
JAV (17, 0) | 34.18 | 35.07 |
Žaliavos
Naftos kainos pokyčiai
Crude oil naftos ateities sandorių kaina per savaitę krito -3.90% iki 67.04 USD/b. Rinkos reagavo į JAV prezidento Donald Trump grasinimus sankcijomis Rusijai, jei ši nesusitars dėl paliaubų su Ukraina. Trump pareiškė, kad „rimtai svarsto“ sankcijas Rusijos bankams ir muitus rusiškoms prekėms dėl nuolatinių atakų.
Rusijos vicepremjeras Aleksandr Novak komentavo, kad OPEC+ balandį išlaikys planuotą gavybos didinimą, tačiau gali vėliau koreguoti gamybos lygius. Nepaisant to, rinkos nuotaikas daugiausia lėmė nerimas dėl Rusijos veiksmų, nustelbdamas kitą informaciją, tokią kaip Izraelio ir „Hamas“ situacija.
OPEC+ planuoja balandžio mėnesį didinti gavybą, be to, galimas Kirkuko-Ceyhano vamzdyno atnaujinimas ir didėjanti gamyba Kazachstano Tengizo telkinyje kelia perteklinės pasiūlos nuogąstavimus.
Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, Crude Oil kaina gali išsilaikyti ties 67.44 USD/BBL artimiausiu metu, o per metus pakilti dar iki 68.64 USD/BBL. Prognozės per savaitę pagerėjo. Crude Oil ateities sandorių Foward Curve yra neigiama.
***
Aukso ateities sandorių kaina per savaitę kilo 2.30% iki 2 914.1 USD/ Tr.oz. Investuotojai reagavo į silpnesnius nei tikėtasi JAV Darbo rinkos duomenis. Naujausia ne žemės ūkio darbo užmokesčio ataskaita parodė, kad JAV ekonomika vasarį sukūrė 151 000 darbo vietų, šiek tiek prasilenkdama su lūkesčiais, kurie siekė 160 000.
Tuo pačiu metu nedarbo lygis netikėtai išaugo iki 4.1%, o darbo užmokesčio augimas pakilo iki 4%. Papildomi su darbo rinka susiję duomenys atskleidė atleidimų šuolį iki 2020 metų lygio, nors bedarbystės išmokų paraiškų skaičius praėjusią savaitę sumažėjo daugiau nei tikėtasi. Nors prezidentas Donald Trump pristabdė 25% muitus daugumai prekių iš Kanados ir Meksikos, Kanados atsakomosios priemonės išlieka galioti, o Kinijos tarifai įsigalios kitą savaitę.
Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, aukso kaina gali kilti iki 2 948.88 USD /Tr. oz. artimiausiu metu. O per metus dar gali pakilti iki 3 063.60 USD/Tr. oz. Per savaitę prognozė pagerėjo. Aukso ateities sandorių Foward Curve yra teigiama.
Kilimą dabar gali sąlygoti geopolitinės rizikos ir tolimesnis dolerio kritimas. Bet techninės korekcijos tikimybė išlieka cis dar aukšta:
***
Vario ateities sandorių kaina per savaitę kilo 3.56% iki 4.71 USD už svarą. Trečiadienį vario kainos pašoko daugiau nei 5% po D.Trump pasisakymų per bendrą JAV Kongreso sesiją, kurie prieštaravo ankstesniems pareiškimams, kad bet kokie galimi mokesčiai metalui vis dar yra JAV Prekybos departamento tyrimo stadijoje ir būtų įgyvendinti vėliau šiais metais.
Toks žingsnis padidintų priklausomybę nuo vietinės gamybos, kuri apsiriboja vos dviem pagrindinėmis lydyklomis, nes JAV importuoja beveik pusę savo vario. Muitų perspektyva taip pat sukėlė pasaulinę vario pirkimo bangą, siekiant pristatyti metalą į JAV prieš įsigaliojant bet kokiems tarifams, dar labiau didindama kainų spaudimą aukštyn.
Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, sidabro kaina artimiausiu metu svyruos apie 4.77 USD už svarą. O per metus dar gali pakilti iki 5.05 USD už svarą. Prognozė per savaitę pagerėjo. Vario ateities sandorių Foward Curve yra teigiama.
Valiutų kotiruočių prognozės
EURUSD per savaitę kilo 4.41% iki 1.0831. Šį kilimą skatino Vokietijos fiskalinės reformos, atsargesnė Europos Centrinio Banko pozicija dėl būsimų palūkanų normų mažinimų ir silpnesnis doleris dėl susirūpinimo, kilusio dėl JAV prezidento Trumpo grasinimų prekybos karais.
Vokietijos pagrindinės politinės partijos paskelbė planus reformuoti šalies skolos stabdį, leisdamos padidinti gynybos išlaidas ir įgyvendinti 500 mlrd. eurų infrastruktūros iniciatyvą, skirtą ekonomikos augimui skatinti. Be to, Europos lyderiai ketvirtadienį susitarė dėl reikšmingo gynybos išlaidų padidinimo, siekiant sustiprinti Europos gynybos pramonę ir pagerinti karinius pajėgumus.
Politikos srityje ECB įgyvendino plačiai tikėtą 25 bazinių punktų palūkanų normos mažinimą ir pripažino, kad pinigų politika tampa mažiau ribojanti, signalizuodamas galimą pauzę tolesniuose mažinimuose. Investuotojai šiais metais tikisi dar vieno ar dviejų papildomų 25 bazinių punktų mažinimų.
Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, euras dar gali svyruoti apie 1.08 artimiausiu metu. O per metus gali nukristi iki 1.07. Prognozė per savaitę pagerėjo.
GBPUSD per savaitę kilo 2.66% iki 1.2910. Kilimą įtakojo silpnesnio JAV dolerio dėl nuogąstavimų dėl JAV ekonomikos ir būsimų muitų poveikis. Svaras taip pat sustiprėjo dėl lūkesčių, kad JK palūkanų normos išliks aukštesnės ilgesnį laiką – investuotojai sumažino prognozes dėl Anglijos banko palūkanų normų mažinimo iki 52 bazinių punktų 2025 metams.
BoE viceprezidentas Ramsdenas įspėjo, kad nuolatinis darbo užmokesčio spaudimas gali išlaikyti infliaciją aukštą, tačiau užsiminė, jog, esant reikalui, būsimų palūkanų mažinimų tempas gali spartėti. Be to, svaras laikomas mažiau paveiktu JAV muitų, nes Trumpas užsiminė apie galimą prekybos susitarimą su JK, kuri galėtų padėti išvengti naujų tarifų. Tuo tarpu Vokietija paskelbė apie didelį gynybos ir infrastruktūros išlaidų didinimą, o JK jau pristatė savo planus didinti gynybos finansavimą, padengdama tai mažinant plėtros biudžetus.
Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, svaras svyruos ties 1.29 artimiausiu metu. O per metus jis gali nukristi iki 1.2ū. Prognozės per savaitę pagerėjo.
***
USDJPY per savaitę krito -1.71% iki 148.03. Japonijos jena kilo kaip safe haven aktyvas dėl išaugusios saugaus prieglobsčio paklausos, kurią paskatino stiprėjantis pasaulinis prekybos karas ir besikeičiančios prezidento Trumpo tarifų politikos. Šie pokyčiai sukėlė susirūpinimą dėl galimų pasekmių JAV ekonomikai, todėl prekiautojai ėmė pereiti nuo JAV dolerio prie jenos ir Šveicarijos franko.
Vietiniu mastu tiek jena, tiek Japonijos vyriausybės obligacijų pajamingumas buvo palaikomas stiprių lūkesčių, kad Japonijos bankas šiais metais toliau didins palūkanų normas. Japonijos banko viceprezidentas Shinichi Uchida šią savaitę pažymėjo, kad centrinis bankas galėtų dar labiau padidinti palūkanas, jei jo ekonominės prognozės pasitvirtins, taip signalizuodamas, kad pasitraukimas iš plataus masto piniginio skatinimo programos tik prasidėjo. Uchida taip pat pabrėžė, kad piniginės sąlygos išlieka itin skatinančios, akcentuodamas, jog Japonijos banko Japonijos vyriausybės obligacijų turto mažinimas buvo ribotas.
Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, doleris jenos atžvilgiu dar gali kilti iki 148.71 artimiausiu metu. O per metus pakilti iki 150.6. Per savaitę prognozė pablogėjo.
***
EURNOK per savaitę kilo 0.64% iki 11.75. Per mėnesį euras kilo 1.84%. Per pastaruosius 12 mėnesių jo kaina pakilo 3.26%. Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, euras gali kilti iki 11.79 artimiausiu metu. Per metus euras gali pasiekti 11.85. Prognozės per savaitę pagerėjo.
Bitcoin rinkos tendencijos
Bitcoin per savaitę krito -11.55% iki $83 540 (rašymo metu). Bitcoin dominavimas kriptorinkoje praėjusią savaitę pakilo iki 61.67%, kapitalizacija sumažėjo iki 1.66 trilijono USD. Kritimą, gali būti, pagrinde lėmė rinkos nelikvidumas, nes apyvartos buvo gerokai mažesnės nei savaitę prieš tai. Nepamirškime, kad JAV doleris taip pat krito.
Techniniai indikatoriai
MACD 1D time frame meškų rinkos tęsinys; 1W time frame stiprėjanti meškų rinka.
Santykinis Stiprumo Indeksas (RSI): 1D TF – pardavimo signalas, 1W TF rodo stiprią meškų rinką.
AO osciliatorius 1D TF – galima kainos konsolidacija. 1W TF – dar meškų rinka.
Palaikymo ir pasipriešinimo lygiai 1D TF:
Palaikymo lygiai | Pasipriešinimo lygiai | |
---|---|---|
I lygis | 81 513 | 92 997 |
II lygis | 78 617 | 95 321 |
Makroekonominiai modeliai ir analitikai prognozuoja, kad BTCUSD gali kainuoti $84 276 artimiausiu metu, o per metus gali nukristi dar iki $79 901. Prognozė per savaitę pagerėjo. Bitcoin Ateities sandorių Foward Curve yra teigiama.
Bitcoin-Gold Ratio sumažėjo dėl BTC kritimo:

Išvados
Vokietijos fiskalinis posūkis ir Kinijos ekonomikos skatinimas signalizuoja augimo galimybes, tačiau JAV neapibrėžtumas dėl Trumpo politikos bei ECB atsargumas kelia rizikų. Rinkos išlieka itin nepastovios – investuotojams verta išlaikyti budrumą ir atsargiai vertinti tiek obligacijas, tiek akcijas.
Kavos puodelis iš jūsų už šią apžvalgą.
arba
Palaikyk apžvalgas.
Make a monthly donation
Make a yearly donation
Choose an amount
Or enter a custom amount
Your contribution is appreciated.
Your contribution is appreciated.
Your contribution is appreciated.
DonateDonate monthlyDonate yearlyŠaltiniai: Tradingview.com, Nasdaq.com, Tradingeconomics.com