Antradienis, 19 kovo, 2024
Mokomieji Straipsniai

Voreno Bafeto pamokos

Voreno Bafeto pamokos. Visi girdėjome apie kompanijų dividendų mokėjimo politiką. Žinome, kai tai gerai, kai tokia politika yra. Tačiau kas tai yra?

Kompanija, turėdama įvardintą dividendų politiką gali teigti „Mūsų tikslas yra mokėti nuo 40% iki 50% nuo grynojo pelno dividendą ir didinti jį dydžiu nemažesniu už infliaciją“.

Bet ar tokia politika tikrai yra geriausia akcininkams? Kompanija nepateikia jokios analizės apie tai. O juk kapitalo alokacija ir investicijų valdymas yra svarbus reikalas versle.

Ar kompanijos vadovai ir savininkai tikrai galvoja apie tas aplinkybes, kurios lemia ar bus paskirstytas pelnas ar ne?

Pirmiausia reikia suprasti, kad ne visos pajamos uždirbamos vienodai. Daugelyje įmonių, ypač tose, kurios turi aukštus turto/pelno santykius, infliacija gali skausmingai suvalgyti pelnus.

***

Todėl geriau tokio pelno neišdalinti dividendams, nes kompanija praras finansinį pagrindą. Negalės plėstis, kad padidintų pardavimus, sumažės konkurencingumas dėl savų lėšų trūkumo.

Nesvarbu, kad kompanijos finansai valdomi konservatyviai, dividendams išdalintas pelnas mažina akcininkų nuosavybę.

Tačiau nepaskirstytas ir perinvestuotas į verslą pelnas nebūtinai atneša akcininkams daugiau naudos. Gal akcininkai gautus dividendus investuotų į obligacijas ir uždirbtų daugiau.

Todėl kompanijos vadybininkai turi pademonstruoti išmintį ir nuspręsti kaip pasielgti su pelnu. Perinvestuoti visą į verslą, dalį palikti dalį išdalinti dividendams ar visą išdalinti dividendams. Atskaitos taškas yra didesnė vertė akcininkams.

Kompanijos vadovai gali turėti daug ir įvairiausių priežasčių pelną pasilikti kompanijoje. Bet pasilikti visą pelną gali sąlygoti tik viena priežastis.

Perinvestuotas pelno litas (ar kita valiuta) savininkams turi atnešti ne mažiau vieno lito kompanijos rinkos vertės. Tam reikalinga išsami verslo ateities analizė.

Štai tokia teorinis pavyzdys. Investuotojas turi nerizikingų (risk-free) amžinų obligacijų su 10% kuponu, bet su viena neįprasta sąlyga.

Kiekvienais metais investuotojas gali pasirinkti ar 10% kuponą pasiimti grynais, ar perinvestuoti į tas pačias obligacijas. Kiekvienais metais obligacijų rinkoje dominuoja 5% pajamingumo ir 10% kupono ilgalaikės obligacijos. Kaip elgsis investuotojas?

Pasiims kuponą grynaisiais. Ir ką darys? Investuos į mažesnio pajamingumo obligacijas? Nesąmonė. Perinvestuos atgal į tas pačias obligacijas? Jau geras pasirinkimas.

***

Bet jis dar gali perinvestuoti į tas pačias obligacijas ir jas iš karto parduoti rinkoje. Tada jis gautų daugiau pinigų už kuponą.

Dabar manykime, kad kiekvienais metais obligacijų rinkoje dominuoja 15% pajamingumo ir 10% kupono ilgalaikės obligacijos. Pasiimti kuponą grynais ir pirkti obligacijas rinkoje, tokiu būdu perinvestuojant kuponą, yra pats geriausias pasirinkimas.

Akcijų (verslo) savininkams ateina toks pats klausimas. Ką daryti su pelnu (kuponu, obligacijų atveju)? Bet analizė dabar sudėtingesnė. Pajamingumų skaičiai kasmet kinta, negalime žinoti, kas verslo laukia rytoj, kokių pelnų uždirbs rytoj.

Akcininkas turi spėti, kokia vidutinė palūkanų norma bus artimoje ateity. Jei atlikęs analizę, jis tokį spėjimą padarė, tai sprendimas aiškus.

Jis norės, kad pelnas būtų perinvestuotas į verslą, jei manoma, kad uždirbs daugiau, arba jis norės pasiimti pelną dividendu, jei manoma, kad įmonė uždirbs mažiau.

***

Paprastas investuotojas, ieškodamas investicinių idėjų taip pat turi žiūrėti, kaip paskirstomas uždirbtas pelnas. Kiek jo lieka kompanijoje, kiek išmokama?

Kaip reinvestuojamas nepaskirstytas pelnas? Kokios grąžos galima laukti artimiausius metus iš kompanijos? Kokia galima alternatyvi grąža. Kaip alternatyvią grąžą pasirenkam ilgalaikių vyriausybės obligacijų pajamingumą.

Jei laukiama grąža iš kompanijos veiklos didesnė už obligacijų palūkanas ir tas akcijas biržoje galima nusipirkti pigiau negu įprastai, tai nedvejodami pasirenkam akcijas. Jei atvirkščiai, tai ieškome, į ką geriau investuoti pinigus.

Akcijose mes parodome EPS ir dividendų santykio koeficientą. Galima matyti, kiek kompanijos išmoka dividendų EPS atžvilgiu. Galima rasti daugiau informacijos apie kompaniją ir akcijas. O norint sužinoti dar daugiau, galima skaityti finansines kompanijos ataskaitas.

 

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.