Finansinius sprendimus Lietuvos namų ūkiuose priima vyrai
Vyrai dažniausiai sprendžia finansinius klausimus namų ūkiuose, o priimdami sprendimus paprastai remiasi ir labiausiai pasitiki savo pačių patirtimi.
Tuo tarpu moterys dažniau nei vyrai yra linkusios perduoti finansinius klausimus savo sutuoktiniams ar partneriams ir savo patirtimi remiasi rečiau. Tokias tendencijas atskleidė vienos pirmaujančių Lietuvoje turto valdymo bendrovės INVL Asset Management užsakymu atliktas gyventojų investavimo ir taupymo įpročių tyrimas.
Statistika
Į klausimą, kas priima finansinius sprendimus namų ūkyje, 57,1 proc. vyrų nurodė, kad tai daro jie. Tokį atsakymą pateikė 44,8 proc. moterų.
Tik 4,5 proc. vyrų atsakė, kad jų namų ūkyje šiuos klausimus sprendžia sutuoktinė ar partnerė, o moterų, kurios linkusios perduoti finansinius sprendimus vyrui, buvo dvigubai daugiau – 10,5 proc.
Beveik 35 proc. respondentų finansinius sprendimus priima pasitardami su partneriu.
„Įdomu, kad nors pagal statistiką moterų su aukštuoju išsilavinimu Lietuvoje yra daugiau nei vyrų, tačiau kasdienybėje jos vis dar linkusios perduoti teisę spręsti finansinius klausimus savo partneriams.
Kita vertus, matome, kad kuo šeimos narių išsilavinimas yra aukštesnis, tuo dažniau finansai namuose tvarkomi drauge su sutuoktiniu.
Beje, ši tendencija galioja ir tariantis su finansinės įstaigos konsultantu“, – sakė dr. Dalia Kolmatsui, INVL Asset Management Pardavimų tinklo vadovė.
O moterys?
Nors moterys rečiau sprendžia finansinius klausimus, jos yra kruopštesnės finansų planuotojos – visas namų ūkio išlaidas planuoja daugiau kaip 57 proc. moterų ir 46 proc. vyrų.
Pastarieji dažniau nei moterys numato tik didžiuosius pirkinius (atitinkamai 36 proc. ir 32 proc.) arba linksta išvis neplanuoti išlaidų (apie 15 proc.).
Tuo tarpu išlaidų neplanuojančių moterų yra dvigubai mažiau nei vyrų – tik 7,5 proc.
Tendencijos…
Dar viena tendencija, kurią atskleidė tyrimas, – namų ūkio pajamų dydžio įtaka finansų tvarkymui. Kuo didesnės namų ūkio pajamos, tuo dažniau respondentai finansinius klausimus sprendžia drauge su partneriu, o kuo pajamos mažesnės, tuo labiau gyventojai linkę remtis savo patirtimi.
Pagal užsiėmimo pobūdį dažniausiai finansinius sprendimus kartu su sutuoktiniais ir partneriais priima ūkininkai (54,2 proc.), namų šeimininkės (52 proc.) bei vadovaujančias pareigas užimantys asmenys (46,9 proc.).
Patys finansus savo namų ūkyje dažniausiai tvarko bedarbiai (56,9 proc.), pensininkai (55,9 proc.) ir specialistai bei tarnautojai (51,3 proc.).
Paklausti, kuo labiausiai pasitiki norėdami pasitarti finansiniais klausimais, 41,7 proc. respondentų nurodė, kad remiasi savo patirtimi, 44,6 proc. iš jų – vyrai.
Ir pasitikėjimas
Tokį atsakymą pateikusių moterų buvo 39,3 proc., o 25,5 proc. dailiosios lyties atstovių atsakė, kad labiausiai pasitiki sutuoktinio nuomone.
Savo sutuoktine finansiniais klausimais labiausiai pasitiki tik 17,2 proc. respondentų vyrų. Finansinės įstaigos konsultantą kaip patikimą patarėją finansų klausimais nurodė 12,3 proc. tyrimo dalyvių, tėvus – 10,6 proc.
Bendrovės INVL Asset Management užsakymu šių metų vasarį reprezentatyvų šalies gyventojų investavimo ir taupymo įpročių tyrimą atliko bendrovė „Spinter tyrimai“.
Tyrimo metu apklausta 1011 Lietuvos gyventojų nuo 18 iki 75 metų amžiaus.
Turto valdymo bendrovė INVL Asset Management valdo aštuonis pensijų ir penkis investicinius fondus, investicinius portfelius, privataus kapitalo turtą.
Bendrovė priklauso vienai pirmaujančių turto valdymo grupių Baltijos šalyse „Invalda INVL“.
Šios grupės įmonės valdo pensijų ir investicinius fondus, alternatyvias investicijas, individualius portfelius, privataus kapitalo bei kitas finansines priemones.
Joms daugiau kaip 170 tūkstančių klientų Lietuvoje ir Latvijoje bei tarptautiniai investuotojai patikėjo virš 370 mln. eurų vertės turto.