Žvilgsnis į EURUSD. ECB turi daugiau klausimų nei atsakymų
Vakar ECB rinkų nenustebino ir bazinių palūkanų nepakeitė. Jie tik pasakė, kad ECB turi daug neatsakytų klausimų į euro zonos ateities perspektyvas. Pats euras, tuo tarpu, šiek tiek kilstelėjo kitų valiutų atžvilgiu. Taigi, bazinės palūkanos liko 0%, bankų depozitų palūkanos – -0,50%.
Pandemijos gelbėjimo paketas (PEPP) liko 1 350 milijardų eurų. Ja siekiama padidinti infliacinį spaudimą. Programa, kaip tikimasi, truks iki 2021 m. birželio arba iki pandemijos krizės pabaigos. Taip pat kalbama apie programos išplėtimą, esant tokiam poreikiui.
Grynųjų pirkimų programa (APP) taip pat liko 20 mlrd. EUR per mėnesį kartu su papildomu laikinu 120 mlrd. EUR paketu iki šių metų pabaigos. Šita programa skirta sustiprinti nulinių palūkanų politiką. Ir priedo lieka galiojanti TLTRO III programa, kuria siekiama paremti komercinius bankus ir namų ūkius.
Spaudos konferencija
Per spaudos konferenciją ECB prezidentė Christine Lagarde pranešė, kad nuo paskutinio ECB monetarinės politikos susirinkimo birželį rodikliai rodo euro zonos ekonominės veiklos pagyvėjimą, nors aktyvumo lygis išlieka gerokai mažesnis nei prieš koronaviruso (COVID-19) pandemiją, o perspektyva išlieka labai neaiški. Padidėjęs nedarbas, sumažėjęs vartojimas ir mažos energijos resursų kainos daro didelį defliacinį poveikį:
source: tradingeconomics.com
Tai dėl to paliko galiojantį „pinigų skausdinimo” tempą. Ir jį laikys tol, kol ECB prognozės dėl 2% infliacijos targeto pasitvirtins realybėje. Reikia priminti, kad Japonijoje tokio dalyko laukia jau virš 30 metų. Tikriausiai, jau ir nustojo laukti. Bet pinigus spausdina…
Europos centrinis bankas nelaibai ką turi ir pridurti prie pagrindinio pranešimo, tik kad esant padidėjusiam netikrumui ir dideliam ekonominiam nuosmukiui, ECB įsipareigojęs padaryti viską, kas būtina, siekiant padėti visiems euro zonos piliečiams šiuo ypač sunkiu iššūkiu.
ECB prognozuoja, kad zonos BVP per 2-tą ketv. smuks -3,6%, palyginus su pirmu ketvirčiu, kada taip pat buvo užfiksuotas ūkio susitraukimas. O tai jau bus rimtas skambutis ir pinigų gal prireiks net dar daugiau. Bet va 3-čią ketv. BVP jau gali parodyti ir teigiamą pokytį. Bet čia ir ECB supranta, kad tai šakėmis ant vandens, nes pandemija nesitraukia ir nežinia, kuo viskas baigsis.
Nors paskolos privačiam sektoriui ir padidėjo iki 7,3% 2020 m. gegužės mėn., jas sąlygojo įmonių poreikis finansuoti einamąsias išlaidas ir apyvartinį kapitalą atsižvelgiant į vis dar mažas pajamas. Tai reiškia, kad tie pinigai neina verslo vystymuisi, o tik „pravalgymui”. Nors tai ir mažų palūkanų kreditai, įmonių pajamingumo rezultatams gali atsiliepti ilgai. O paskolų standartai ateityje tik sugriežtės.
Rinkos
ECB monetarinės politikos sprendimai atitiko rinkos lūkesčius. Euras pradžioje kilo, vėliau šiek tiek koregavosi, kai atsidarė Amerikos rinkos. Vokietijos DAX indeksas koregavosi -0.43%, sesijos svyravimai buvo labai maži, apyvarta irgi neaugo:
Prancūzijos CAC40 indeksas kilo net 2.03%:
EURUSD pozicijoje buvo korekcija, nors kylantis trendas dar išsilaiko:
Primenam, kad FED FOMC monetarinės politikos sprendimą skelbs liepos 29 d. Rinkos tikisi, kad bazinės palūkanos nebus pakeistos. Anglijos bankas skelbs rugpjūčio 6 d. Pokyčių taip pat nesitikima.
Šaltinis: Europos centrinis bankas.
Specialiojo pav. fragmentas paimtas iš ECB tinklapio