Penktadienis, 26 balandžio, 2024
Straipsniai

Kapitalo rinkos. Kaip aš skaitau grafikus?

Kaip aš skaitau grafikus? Sakoma, kad investicinių instrumentų kainų grafikuose atsispindi visa į rinką patenkanti informacija. Ta informacija būna ne tik statistiniai rodikliai, analitikų vertinimai, politiniai įvykiai, bet ir investuotojų lūkesčiai, t.y. naujos informacijos laukimas.

Visa tai susiveda į instrumento kainą. Tačiau kaina sesijos metu kinta, o kartais net labai stipriai. Ir taip naujai atėjusi informacija suformuoja žvakę. Įsivaizduokime, kad mes staiga nebegaunam jokios informacijos iš išorės, tačiau akcijų kainų kitimus galime stebėti.

Ką mes galime pamatyti ir kokią informaciją išskaityti vien tik iš kainos grafiko? Pakankamai informacijos, o mums visos ir nereikia. Nes visa informacija dažniausiai yra triukšmas, trukdantis priimti sprendimus. Paimkime Dow Jones Transportation Average indekso paskutines dvi žvakes. 

Kapitalo rinkos. Kaip aš skaitau grafikus?
DJTA

Antra žvakė nuo galo yra raudona. Kaina užsidarė žemiau atsidarymo lygio. Ji rodo, kad tos dienos sesijoje dominavo pardavėjai (meškos), ypač antroje sesijos dalyje.

Nes matome, kad žvakė turi ilgą šešėlį viršuje. vadinasi, kažkuriuo sesijos metu – pradžioje arba pačiame įkarštyje – indeksas pakilo iki sesijos maksimumo. Jis kaip tik atsiremia į melsvą stačiakampį, pavadintą Informacija 1.

Ir to stačiakampio viršus yra trečios nuo galo žvakės maksimumas. Tarpas tarp 3 ir 2 žvakių yra į rinką atėjusi nauja informacija. Tai ta informacija, kuri neleido kainai pakilti aukščiau. Kokia tai informacija – nėra labai svarbu, nes mes ją jau matome.

Tiesa, galima dabar viską patikrinti, kokia informacija pasirodė ir pamatysime, kad dominavo neigiami ir/arba rinkos lūkesčių neatitinkantys pranešimai.

 

Ta pati Informacija 1 gali įtaką daryti neapibrėžtą laiką. Kadangi paskutinės sesijos metu svarbios informacijos rinkoje nebuvo daug, tai Informaciją 2 galima vadinti ir Informacijos 1 aidu, ir naujos, bes nereikšmingos (nekeičiančios investuotojų lūkesčių) informacijos atėjimu, nes antro stačiakampio aukštis yra labai mažas.

Paskutinė žvakė yra žalia – uždarymo kaina yra aukščiau atidarymo kainos. Vadinasi, tą sesiją pirkėjai (buliai) buvo stipresni. Iš valandinio grafiko matosi, kad pradžioje rinkoje buvo meškos, ir tik paskui atėjo buliai.

Tačiau šios žvakės maksimumas nepasiekė antros žvakės maksimumo. Rinkoje yra informacija, neleidžianti kainoms kilti labiau. Ir ta informacija rinką veikia jau nuo vasario 19 dienos.

Bet tai transporto sektorius. Jis priima sau skirtą informaciją. Dow Jones ir S&P 500 indeksų grafikuose tai visai kitokia informacija. Čia matome, kad dvi paskutinės indeksų žvakės yra vilkeliai arba doji.

Kas rodo, kad rinkoje niekas nedominuoja, investuotojai prilaiko savo lūkesčius rimtesnei informacijai. O doji žvakių spalva reikšmės visiškai neturi, nes mažas tarpas tarp atidarymo ir uždarymo kainų esmės nesudaro.

Kapitalo rinkos. Kaip aš skaitau grafikus?
DJIA, 1D

Kodėl? Todėl, kad rinkoje tą sesiją buvo beveik vienodai informacijos tiek neigiamos (Informacija 1), tiek teigiamos (Informacija 2). Kokia tai informacija, vėl gi, mes nepajėgūs surinkti visos informacijos, ją sugrupuoti, įvertinti.

Ar galim priimti sprendimus? Daytraderiai visą sesiją tik tą ir tedaro. Tačiau jie dirba su nuolat ateinančia informacija, t.y. online režimu. Ir nėra laiko kažką analizuoti. Analizė jau būna padaryta, sesijos metu dirbama tik jau su prieš sesiją pasidarytu roadmap’u.

O kitiems? Kitiems tai puikiai leidžia pamatyti, kur gali formuotis ar jau formuojasi pasipriešinimo ir/ar palaikymo lygiai. O jau vien to žinojimas, mažytis žingsnis pergalės link.

Sutikite, žvakės kūno dydis, šešėlio ilgis ir informacijos plotis yra pakankamai informatyvus šaltinis skaitant grafikus. O kiek susitaupo laiko?…