Svarbus priminimas. Rinkose prisimenami ne rekordai, o griūtys

Eilinis jubiliejus

Įtariu niekas iš mūsų čia tokio dalyko net nežinojo, tad ir prisiminti neturi ką. Tai įvyko sovietiniais laikais, kai mes statėme komunizmą, o akcijų birža tebuvo mums pūvančio kapitalizmo kloakų kloaka.

Bet šiandien rinkos prisimena “Juodąjį Pirmadienį”. Lygiai prieš 30 metų, 1987 m. spalio 19 d., kaip supratote pirmadienį, ‘užsivertė’ JAV Blue Chip’ų akcijos.

Dow Jones Industrial Average indeksas tada per dieną krito -22.6%. Teoriškai tokio didelio ir didžiausio istorijoje kritimo negalėjo būti, Bet Ponia Rinka padarė savo.

IBM akcijų kaina tada krito 30%. Ir kas įdomiausia, vakar, jubiliejaus išvakarėse IBM akcijų kaina Dow Jones indeksą užkėlė į naujas istorines aukštumas ir DJIA indeksas pirmą kartą užsidarė virš 23 000.

Svarbus priminimas. Rinkose prisimenami ne rekordai, o griūtys
IBM akcijos – scenoje pasirodo svarbiais istoriniais momentais.

Kritimą sąlygojo daug įvairių veiksnių, bet pagrindiniu laikomas opcionų turėjimas, siekiant apsisaugoti nuo perkaitimo. Ir gavosi taip, kad indeksams krentant, akcijų pasiūla augo itin sparčiai, o tai dar labiau mušė kainas.

Aišku, minios panikos faktorius tokiais atvejais išlieka vienu svarbiausiu, Tuo metu dar nebuvo kompiuterinės prekybos. Analoginių telefonų linijos lūžo nuo perkrovos ir gal net pirmą kartą investuotojai prekybą galėjo stebėti TV ekrane, Iš čia gali būti ir įsimintinumas.

Svarbus priminimas. Rinkose prisimenami ne rekordai, o griūtys
Tų laikų vaizdai žiniasklaidoje. Šaltinis: Pilnas internetas tokių.

Tokie kritimai, bangavimai yra visiškai normalus reiškinys. Tik jų gilumą ir griaunantį poveikį aplinkai įtakoja žmonių psichologija. Gerai laikais pamirštama, kad būna ir blogi laikai.

O rinka yra gyvas organizmas. Ji kvėpuoja. Įkvėpė – kainos pakilo, Iškvėpė – kainos pasikoregavo.

Tik mūsų godumas neleidžia rinkai normaliai kvėpuoti. Lekiam į priekį, neleisdami atsikvėpti. Nereikia daug proto, kad suprastum, jog rinkos ‘plaučiai’ užsipildę pilnai ir daugiau įkvėpti nėra kur.

Raumenys įsitempę ir ilgainiui jie neatlaikys ir visas oras iš ‘plaučių’ iššvilps uraganu, tuštinančiu pinigines.

Štai tas kritimas mėnesiniame grafike:

Svarbus priminimas. Rinkose prisimenami ne rekordai, o griūtys

Palyginus, vaikų žaidimas su tuo, ką jau ir mes išgyvenome. 2007-2009 m. krizė truko ne vieną mėnesį, o praėjus 10-čiai metų gelbėjimo operacijos dar vis nebaigiamos.

Svarbus priminimas. Rinkose prisimenami ne rekordai, o griūtys
Tas pats mėnesinis grafikas po 20 metų.

Išvada

Matome burbulus ne vienoje rinkoje. Matome istoriją ir jos pamokas. Darom išvadas. Įtakoti rinkoje mes nieko negalim. Bet gali portfelius apsaugoti.

Neleis kolegos sumeluoti, bet kaip tik prieš 10 metų mes sakydavom. kad geriausia pozicija – nebuvimas pozicijoje.

 

Facebook Komentarai
%d bloggers like this: